MIKOŁAJ ZABAWA ILUSTRACYJNA DO PIOSENKI - muzyka.doc

(29 KB) Pobierz
KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU ROZWIJANIA AKTYWNOŚCI MUZYCZNO – RUCHOWEJ DZIECI CZTEROLETNICH

KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU ROZWIJANIA AKTYWNOŚCI MUZYCZNO – RUCHOWEJ DZIECI CZTEROLETNICH

 

Temat: „Mikołaj” – zabawa ilustracyjna do piosenki.

Cele:

·         nabywanie swobody w ruchowej wypowiedzi inspirowanej tekstem piosenki

·         kształtowanie wrażliwości na wysokość dźwięku poprzez kojarzenie go z czynnościami, które odbywają się „wysoko” i „nisko”

·         rozwijanie umiejętności przedstawiania rytmu piosenki prostymi elementami ruchu (klaskanie, tupanie)

·         kształcenie możliwości słuchowo – głosowych poprzez śpiew indywidualny

·         doskonalenie umiejętności lekkiego biegu bez potrącania się

Metody:

·         czynne:

- metoda samodzielnych doświadczeń

- metoda zadań stawianych dzieciom

- metoda ćwiczeń utrwalających wcześniej nabyte umiejętności

Formy:

·         zbiorowa

·         zespołowa

·         indywidualna

Środki dydaktyczne:

              Magnetofon, płyta CD z piosenką „Mikołaj” oraz wersją instrumentalną tej piosenki.

Przebieg zajęć:

1. Wspólne śpiewanie piosenki „Mikołaj”.

Święty Mikołaj nocą wędruje
W okna zagląda i nasłuchuje
Gwiazdką w okna świeci
gdzie są grzeczne dzieci – bis
O każdym grzecznym dziecku pamięta
Dobry dziadunio, Mikołaj Święty
Co za radość będzie,
gdy do nas przybędzie – bis
2. „Wysoko – nisko” – zabawa ruchowa.
Nauczycielka włącza podkład muzyczny i śpiewa piosenkę. Gdy śpiewa głosem wysokim (cienkim) dzieci poruszają wspięte się na palcach wyciągają ręce jak najwyżej do góry. Gdy nauczycielka śpiewa niskim głosem (grubym), dzieci przykucają i poruszają się jak najniżej przy podłodze.
3. Zabawa rytmiczna przy piosence.
Pierwszą zwrotkę piosenki śpiewają dziewczynki, a chłopcy wyklaskują jej rytm. Drugą zwrotkę śpiewają chłopcy, a wyklaskują dziewczynki. Następnie wszystkie dzieci śpiewają piosenkę, jednocześnie starając się odzwierciedlić jej rytm poprzez tupanie.
4. Zabawa bieżna przy piosence.
Dzieci dobierają się w pary, tworząc „zaprzęgi”. Nauczycielka włącza piosenkę, a dzieci swobodnie biegają w parach po sali. Na przerwę w muzyce dzieci przykucają, nadal trzymając się za ręce.
5. Zabawa ilustracyjna przy piosence.
Święty Mikołaj nocą wędruje – dzieci poruszają się po obwodzie koła naśladując chód z workiem zarzuconym na plecy.
W okna zagląda i nasłuchuje – dzieci robią daszek z dłoni, najpierw nad oczami, następnie przy uchu.
Gwiazdką w okna świeci
gdzie są grzeczne dzieci – dzieci robią z dłoni „lornetkę” przy oczach i rozglądają się na prawo i na lewo.
O każdym grzecznym dziecku pamięta – dzieci kiwają głowami w górę i w dół.
Dobry dziadunio, Mikołaj Święty – dzieci krzyżują ręce na piersiach.
Co za radość będzie,
gdy do nas przybędzie – dzieci kładą ręce na biodrach i okręcają się raz w jedną i raz w drugą stronę.
6. Indywidualne prezentowanie piosenki przez chętne dzieci.
Dzieci śpiewają piosenkę indywidualnie, w parach lub w grupach. Dzieci, które nie śpiewają ilustrują treść piosenki ruchem.

8. Podziękowanie i zakończenie zajęć.
                                                                                                                                                  
 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin