Pasta z pieczonego bakłażana i sezamu i przecier pomidorowy.docx

(646 KB) Pobierz

Baba ghanoush 

pasta z pieczonego bakłażana i sezamu

 

Składniki:

              2 bakłażany

              2 łyżki soku z cytryny

              sól

              1 łyżka oliwy extra vergine

              1 ząbek czosnku

              1/2 łyżeczki mielonego kminu rzymskiego

              10 łyżek ziarna sezamu*

              2 łyżki oleju roślinnego*

* lub 2 łyżki gotowej pasty tahini z sezamu i oleju

 

Przygotowanie:

Piekarnik nagrzać do 190 stopni. Bakłażany umyć i podziurkować widelcem. Ułożyć na kawałku folii aluminiowej i położyć na kratce piekarnika. Piec przez około 45 minut aż bakłażan miejscami się obkurczy, zapadnie, a skórka będzie cienka i wypieczona (w środku miąższ będzie bardzo miękki).

Ostudzić, następnie przekroić na pół i łyżeczką wybrać miąższ. Przełożyć go do miski, dodać sok z cytryny, szczyptę soli, oliwę extra vergine, starty na tarce czosnek i kmin rzymski.

Na patelni lekko zrumienić sezam (uwaga, bardzo szybko się przypala i gorzknieje). Zmiksować sezam z olejem roślinnym na pastę (w młynku do kawy lub rozdrabniaczu, melakserze, blenderze), w razie potrzeby dodać więcej oleju.

Ostudzić i przełożyć do bakłażana, wszystko zmiksować na pastę. Przechowywać w lodówce.

 

Propozycja podania:

Kanapka z czarnymi oliwkami i natką pietruszki

              porcja pasty baba ghanoush z powyższego przepisu

              dobre pieczywo

              czarne oliwki

              mielony kmin rzymski

              ostra lub słodka papryka mielona

              natka pietruszki, posiekana

              opcjonalnie - lekko zrumieniony sezam

 

Chleb posmarować pastą, ułożyć pokrojone oliwki, posypać kminem rzymskim, papryką, natką pietruszki i opcjonalnie lekko zrumienionym sezamem.

 

Domowy przecier pomidorowy ze świeżych pomidorów

Można przygotować z dowolnej ilości pomidorów, zachowując podane proporcje.

Składniki, na 4 słoiki każdy po 0,75 litra:

• 4 kg pomidorów (najlepsze będą podłużne)

• 1 łyżka soli

• 2 łyżki cukru

 

Przygotowanie:

Pomidory dokładnie przelać wrzącą wodą lub wkładać do wrzątku na kilkanaście sekund. Zdjąć skórki, pokroić na ćwiartki, usunąć szypułki i gniazda nasienne z komór. Pozostały miąższ włożyć do garnka, przykryć pokrywą i gotować przez 15 minut na większym ogniu, w międzyczasie 2 razy zamieszać.

Rozgotowane pomidory przetrzeć przez sito do drugiego garnka i zagotować. Dodać sól i cukier. Odparować na większym ogniu w celu uzyskania bardziej gęstego przecieru (przez około 15 minut).

Gorący przecier rozlać do wyparzonych w piekarniku słoików* i dobrze zakręcić. Słoiki przykryć dokładnie kocem i zostawić tak do całkowitego wystudzenia, nawet na 2 dni. Zamiast tego można też pasteryzować słoiki w większym garnku z wodą, gotując zanurzone do 2/3 wysokości słoiki przez około 10 minut na umiarkowanym ogniu.

 

* Słoiki przed rozlaniem przecieru należy wyparzyć: najpierw dokładnie umyć i opłukać, następnie ustawić otwarte na kratce piekarnika (przykrywki położyć obok) i wstawić do piekarnika. Nagrzewać go do 140 stopni C razem ze słoikami. Gdy piekarnik będzie nagrzany wyłączyć go i ostrożnie upewnić się czy słoiki są już suche i gorące.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin