KONSPEKT ZAJĘĆ Z GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ.doc

(48 KB) Pobierz

                                    KONSPEKT ZAJĘĆ Z GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ

 

ĆWICZENIA KORYGUJĄCE RÓWNOCZEŚNIE  NADMIERNĄ KIFOZĘ PIERSIOWĄ I NADMIERNĄ LORDOZĘ LĘDŹWIOWĄ

 

CELE:  - wzmacnianie mięśni rozciągniętych

             - rozciąganie mięśni przykurczonych

             - zwiększanie ruchomości stawów

 

WIADOMOŚCI: - kontrola umiejętności przyjmowania prawidłowej postawy

                            - wiedza na temat bezpiecznego wykonywania ćwiczeń

 

MIEJSCE ĆWICZEŃ – sala gimnastyczna

LICZBA ĆWICZĄCYCH -               9 osób

WIEK ĆWICZĄCYCH – 7-8 lat

CZAS ĆWICZEŃ – 40 min.

PRZYRZĄDY I PRZYBORY: laski gimnastyczne, piłki lekarskie 1 kg, kocyki, materace, drabinki

 

 

 

Rodzaje zadań

Opis ćwiczenia lub zabawy

Czas

powt.

Uwagi organizacyjno – metodyczne

 

CZĘŚĆ WSTĘPNA

 

 

Czynności

Porządkowe

Ustawienie

do ćwiczeń

Zbiórka w szeregu, powitanie

Podanie zadań lekcji, objaśnienie ćwiczeń na poszczególnych stacjach

5‘

Dzieci przyjmują postawę skorygowaną. Rozmowa kierowana

Zabawa

ożywiająca

Zabawa „Berek żuraw” – „berek” stara się dotknąć któregoś z uczestników zabawy. Uciekający chronią się przed schwytaniem, przyjmując pozycję „żurawia”, tzn. stojąc na jednej nodze, podnoszą drugą, zgiętą nogę przekładając rękę pod kolanem nogi ugiętej chwytając się za nos.

3

Utrzymanie równowagi w staniu na jednej nodze za każdym razem zmiana nogi i ręki

ćwiczenia oddechowe

Pozycja wyjściowa siad skrzyżny. Ręce w pozycji „skrzydełek”. Ruch – wdech nosem i zatrzymanie powietrza w płucach. Próba bezdechu dowolnego.

 

Usprawnianie układu oddechowego.

 

CZĘŚĆ GŁÓWNA

 

 

Przygotowanie organizmu do ćwiczeń

 

 

 

 

 

Wzmacnianie m oddechowych zwiększenie ruchomości klatki piersiowej

1. Pozycja wyjściowa stanie, bieg z wysokim unoszeniem kolan

2. Pozycja wyjściowa niska Klappa, dłonie oparte na kocyku, maksymalne wysuwanie rąk z kocykiem do przodu

3. Krążenie bioder

4. Siad skrzyżny, w dłoniach trzymana oburącz laska, ruch: wdech nosem z uniesieniem rąk z laską w górę, wydech ustami i opuszczenie laski na uda

5. Podskoki rozkroczne (pajacyki)

5

W czasie ćwiczeń powinna być zachowana pozycja skorygowana

Stacja 1

Pozycja wyjściowa: leżenie przodem. Nogi wyprostowane złączone. Ręce wyprostowane wyciągnięte w bok. Głowa uniesiona wyciągnięta w przód. Pod brzuchem na wysokości pępka zrolowany kocyk. Ruch: wymach rękoma w górę z równoczesnym uniesieniem nóg nisko nad podłogę

3’

W czasie wykonywania ćwiczenia klatka piersiowa powinna przylegać do podłogi, a łokcie powinny być uniesione jak najwyżej.

Stacja 2

Pozycja wyjściowa: poz. średnia Klappa. Jedna noga wyprostowana. Ruch: równoczesny wymach nogi wyprostowanej w górę i przeciwnej ręki w bok.

3’

Wymachowi ręki w bok nie powinna towarzyszyć rotacja tułowia

Stacja 3

Pozycja wyjściowa: poz. Niska Klappa. Stopy ustabilizowane pod pierwszym stopniem drabinki. Ruch: utrzymując tułów wyprostowany, przejście do siadu klęcznego z rękoma wyprostowanymi i wyciągniętymi w górę.

3’

W czasie unoszenia tułowia ręce powinny być utrzymane w przedłużeniu tułowia. Po dojściu do siadu klęcznego , należy dokonać korekcji postawy.

Stacja 4

Dziecko w siadzie klęcznym na kocyku trzyma piłkę unosi ramiona w górę prostuje plecy wdech, pochyla tułów a piłka jak najdalej do przodu wydech.

3’

Ćwiczenie oddechowe. Wzmacniające mięśnie grzbietu i obręczy barkowej

Stacja 5

Pozycja wyjściowa: siad ugięty. Ręce oparte na podłożu z tyłu. Ruch: uniesienie bioder do linii łączącej barki i kolana.

3’

W czasie ćwiczenia klatka piersiowa powinna być uwypuklona, łopatki ściągnięte, a głowa ustawiona w przedłużeniu tułowia.

Stacja 6

Pozycja wyjściowa: podpór tyłem z nogami ugiętymi. Ruch: wspięcie na palce bez opuszczania bioder.

3’

W czasie ćwiczenia  biodra powinny być uniesione do linii łączącej barki i kolana, klatka piersiowa powinna być uwypuklona, łopatki ściągnięte, a głowa ustawiona w przedłużeniu tułowia

Stacja 7

Pozycja wyjściowa: podpór tyłem z nogami ugiętymi, na brzuchu w okolicy pępka, umieszczona piłka ciężka. Ruch: marsz w podporze tyłem z utrzymaiem piłki na brzuchu.

3’

W czasie ćwiczenia  biodra powinny być uniesione do linii łączącej barki i kolana, klatka piersiowa powinna być uwypuklona, łopatki ściągnięte, a głowa ustawiona w przedłużeniu tułowia. Ciężar piłki zależy od ćwiczącego

Stacja 8

Pozycja wyjściowa: siad prosty, dłonie oparte na podłodze z tyłu. Ruch: niesienie bioder do podporu tyłem, z równoczesnym wymachem jednej nogi w górę.

3’

W czasie ćwiczenia klatka piersiowa powinna być uwypuklona, łopatki ściągnięte, a głowa ustawiona w przedłużeniu tułowia

Stacja 9

Pozycja wyjściowa: stanie tyłem do ściany. Ręce w pozycji „skrzydełek”. Za plecami na wysokości łopatek umieszczona piłka. Ruch: ugięcia i wyprostny nóg z przyciskaniem piłki do ściany.

3’

W czasie ćwiczenia powinna być utrzymana postawa skorygowana.

 

Część końcowa

 

 

Zabawa utrwalenie nawyku prawidłowej postawy.

Zabawa „zdmuchnij świeczkę”. Dzieci siedzą w siadzie skrzyżnym z rękami ułożonym w „skrzydełka” dłonie są zaciśnięte w pięści, a palec wskazujący wyprostowany i skierowany do góry jest zapaloną świeczką. Na hasło prowadzącego dzieci nie skręcając tułowia obracają głowę w lewo i zdmuchują lewą świeczkę. Następnie zdmuchują prawą świeczkę.

3’

Podczas ćwiczenia dzieci kontrolują swoją postawę

Czynności organizacyjno - porządkowe

Sprzątanie przyborów. Podsumowanie lekcji. Przypomnienie o zachowaniu prawidłowej postawy po zajęciach lekcyjnych.

4’

Rozmowa mońcowa. Przypomnienie o zasadzie odciążenia kręgosłupa po przyjściu ze szkoły do domu.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin