Puszka Survivalu.doc

(99 KB) Pobierz

Puszka Survivalu - zrób ją samemu

 

W tym artykule omówię sprawę puszki survivalowej (spotkałem się również z nazwą survival kit, szczególnie u młodych ludzi). Co to jest puszka surwiwalowa? Jest to mały pojemniczek (wymiarów papierośnicy), w której trzymasz rzeczy, które w sytuacji ekstremalnej, mogą uratować Ci życie i pomóc przetrwać, w lesie czy w górach. Obecnie sklepy turystyczne i militarne oferują gotowe już puszki survivalu. Jeśli masz fundusze, możesz sobie na taką pozwolić. Oczywiście taką puszkę można łatwo wykonać samemu, a gwarantuje Ci, że będzie ona tak samo dobra (o ile nie bardziej), niż gotowa. Zanim, powiem Ci, co powinno znajdować się w survival kit, musisz dowiedzieć się jak powinna wyglądać puszka survivalowa. Otóż musi to być mały pojemnik, odporny na uderzenia (najlepiej metalowy – ten materiał, sprawi że puszka będzie można wykorzystać samą w sobie), oraz wodoodporny.

Ważna jest kwestia, transportowania puszki survivalu – nigdy nie noś jej w plecaku! Dlaczego? Jeżeli stracisz plecak, tracisz wszystko (no może oprócz noża, którzy ludzie noszą często przypięty do pasa). Dlatego puszkę powinno nosić się przy ciele, np. przy pasku, na szyi lub w innym tego typu miejscu. Skoro już wiesz, jak powinna wyglądać Twoja puszka survivalowa, przejdźmy do tego, co powinno w niej być.

Zapałki i draska – cała paczka, najprawdopodobniej nie zmieści się do Twojej puszki, dlatego musisz transportować je luzem, a nawet połamać je, tak by została tylko główka i połowa drewienka. Dodatkowo, zapałkę możesz namoczyć w wosku – dzięki temu nie zamoknie i będzie się dłużej palić. Możesz również pokusić się o zapałki sztormowe – które odpalisz od większości szorstkich powierzchni.

Haczyki i żyłkahaczyki i żyłka przydadzą się do połowu ryb, a samą żyłkę zawsze możesz wykorzystać, na wiele różnych sposób. Pamiętaj, aby kupić dość wytrzymałą żyłkę o długości od 3 do 5m. Jeżeli chodzi o haczyki, pamiętaj o prostej zasadzie: na duży haczyk, złapiesz tylko odpowiednio dużą rybę, na mały haczyk złowisz i dużą i małą rybę.

Świeczka – zapewnia źródło światła, oraz możesz użyć jej płomienia do rozpalenia ogniska. Polecam zakupić świeczki, z naturalnego wosku – w sytuacji ekstremalnej, możesz ją zjeść. Pamiętaj, świeczki z syntetycznego wosku, są trujące.

Krzesiwo – dzięki niemu rozpalisz ogień w każdych warunkach. Temat krzesiw został obszernie omówiony w artykule Krzesiwo – jakie wybrać.

Szkło powiększające – nie jest elementem obowiązkowym puszki surwiwalowej, jednak może się przydać do rozpalania ognia oraz do odnajdywania wbitych igieł i żądeł.

Kompas – Możesz w swojej puszcze umieścić mały kompas. Ważne by był sprawny (nie przeciekał, w jego wnętrzu nie było bąbelków, a igła nie była zardzewiała). Pamiętaj, że kompas zawsze możesz zrobić samemu, np. za pomocy igły i w ten oto sposób przeszliśmy do kolejnego punktu

Igły i nici – przydatne do zszywania ubrań, przynajmniej jednak z igieł powinna posiadać duże ucho, przez które łatwo przewlec nitkę. Dodatkowo, koniecznie mocne nici. Polecam w jaskrawym kolorze, wtedy gdy np. wpadnie w trawę, łatwiej będzie ją znaleźć, niż zieloną czy czarną.

Oświetlacz (świetlik) – popularne w sklepach wędkarskich i lightstickTo są właśnie lightstick-i.militarnych. Nie zajmuje dużo miejsca, a emituje światło w każdych warunkach przez około 12 godzin. Jeżeli interesuje Cię ich zakup, poszukaj ich w internecie pod nazwą "lightstick" lub "blow lightstick". Czerwony świetlik, nadaję się do oświetlania drogi (nie licz na cuda, ale zawsze coś, szczególnie przy zachmurzonym niebie), lub do powieszenia w namiocie, czy na drzewie (jako punkt orientacyjny). Cienkie podłużne, świetliki, nadają się bardziej do przypięcia (można je dowolnie wyginać) do ubrania, lub plecaka - gdy podróżujesz nocą, jesteś bardziej widoczny dla swoich towarzyszy, dzięki czemu trudniej się zgubić.

Drut – najlepiej miedziany, około 80 – 100 cm. Posłuży do zrobienia sideł, a jednocześnie przyda się w wielu innych sytuacjach.

Giętką piłę – łatwo dostępna w Internecie czy sklepach militarnych. Służy do ścinania średnich wielkości drzew, np. do budowy tratwy.

Prezerwatywa – nie zajmuje wiele miejsca, a mieści około 1,5 litra wody.

Agrafki – zawsze się przydadzą.

Pozostałą wolną przestrzeń wypychamy watą, która w przyszłości posłuży za rozpałkę.

Do wewnętrznej strony, Twojej puszki możesz również przykleić lusterko – umożliwi Ci to nadawanie sygnałów świetlnych.

 

Podsumowując, w Twojej puszcze survivalowej, która jest metalowa i wodoodporna musi się znaleźć:

·         Zapałki i draska.

·         Haczyki i żyłka.

·         Świeczka.

·         Krzesiwo.

·         Szkło powiększające.

·         Kompas.

·         Igły i nici.

·         Oświetlacz (świetlik).

·         Drut.

·         Giętka piła.

·         Lusterko.

Pozostałe miejsce, wypychasz watą.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin