analiza ekonomiczna 2.doc

(94 KB) Pobierz
ANALIZA EKONOMICZNA

ANALIZA   EKONOMICZNA              18 marca 2010

1. Analiza BILANSU

AKTYWA

  • Analiza dynamiki

W analizowanym okresie majątek zwiększył się o 29,05%.

Wzrost majątku stanowił wypadkową majątku trwałego o 42,52% oraz spadku majątku obrotowego o 51,4%.

Na wzrost majątku trwałego przyczynił się wzrost inwestycji długoterminowych o ponad 1 242,26%.

Na spadek majątku obrotowego  przede wszystkim zaważył spadek inwestycji długoterminowych o ponad 67,88%.

  • Analiza struktury

Dominującą grupę aktywów stanowią aktywa trwałe, których udział w całości majątku na koniec roku t1 stanowił 87,66%, a na koniec roku t2 94,44%.

Udział aktywów trwałych w ogólnej sumie bilansowej wzrósł o 8,95 punkta procentowego.

 

t1

 

t2

 

ßudział procentowy

AT

1000

50%

1000

33%

AO

1000

50%

2000

67%

A razem

2000

 

3000

 

Zatem majątek obrotowy w analizowanym okresie stanowił odpowiednio w t1 14,35% ogólnej sumy bilansowej, w t2 5,04% ogólnej sumy bilansowej.

W majątku obrotowym w badanym okresie największy udział miały rzeczowe aktywa trwałe, które stanowiły odpowiednio w  t1 81,33% ogólnej sumy bilansowej, a w t2 67,32% ogólnej sumy bilansowej.

Najbardziej na znaczeniu w analizowanym okresie zyskały inwestycje długoterminowe, gdyż ich udział w całkowitej wartości majątku zwiększył się z 2,56% w t1 do 26,43% w t2.

Spośród składników majątku obrotowego największą wartość zanotowały inwestycje krótkoterminowe stanowiąc w roku t1 10,57%, a w roku t2 2,68% ogólnej sumy bilansowej.

Podsumowanie:

Wspomniane wyżej zmiany przyczyniają się do wzrostu ryzyka firmy, a z drugiej strony mogą się przyczynić wzrostem oczekiwanej stopy zwrotu.

 

PASYWA

  • Analiza dynamiki

W analizowanym okresie nastąpił wzrost kapitału własnego jak i zobowiązań i rezerw na zobowiązania, przy czym jednak KW wzrósł jedynie nieco ponad 2% a zobowiązania i rezerwy na zobowiązania o ponad 180%.

Wzrost zobowiązań i rezerw na zobowiązania wynikał głównie ze wzrostu zobowiązań długoterminowych o 543% oraz wzrostu zobowiązań krótkoterminowych o ponad 167%.

W ramach KW największy wzrost zanotował zysk netto o ponad 43%.

  • Analiza struktury

W dokonanej analizie struktury najwyższy udział stanowił KW, który wyniósł w okresie t1 84,55%, a w t2 67,44% ogólnej sumy bilansowej.

Udział w ogólnej sumie bilansowej wzrósł o 13 punkta procentowego.

Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania stanowiły odpowiednio w roku t1 15,03%, a w roku t2 32,55% ogólnej sumy pasywów.

Spośród składników KW , największą wartość wykazywał kapitał zapasowy stanowiąc w roku t1 51,41%, a w t2 40,54% ogólnej sumy pasywów.

Wśród zobowiązań i rezerw na zobowiązania udziały poszczególnych składników w analizowanych okresach znacznie się różniły* uniwersalne zdanie, jeżeli wielkości są równe

W okresie t2 największą wartość wykazały w ramach zobowiązań i rezerw na zobowiązania zobowiązania długoterminowe stanowiąc ok. 18% sumy bilansowej (w roku t1 wskaźnik ten wniósł jedynie 3,55%).

Podsumowanie:

Na wskutek wzrostu zobowiązań krótkoterminowych i długoterminowych zwiększeniu uległo ryzyko związane z finansowaniem działalności przedsiębiorstwa, ale jednocześnie zwiększeniu też uległa oczekiwana stopa zwrotu.

 

2. Analiza pozioma i pionowa bilansu.

 

3. Rachunek zysków i strat

a) pojęcia:

KOSZT – suma nakładów przedsiębiorstwa na działalność gospodarczą wyrażona w formie pieniężnej i liczona w określonej jednostce czasu. Cechy charakterystyczne: forma pieniężna, do jakiegoś okresu działalności, celowe nakłady firmy, koszt nie musi pokrywać się z wydatkiem. Przykład: amortyzacja.

Wydatek , który nie jest kosztem – zaciągnięcie kredytu (rata kapitałowa to wydatek, a odsetki to koszty i wydatki.

Koszty obejmują ujęte wartościowo, koszty sensu stricte, czyli celowe zużycie składników majątku trwałego i obrotowego, usług obcych oraz nakładów pracy, a także inne wydatki pieniężne, takie jak podatki, cła, Kałądki na ubezpieczenie majątkowe, czynsze dzierżawne, opłaty leasingowe, odsetki, opłaty na rzecz organów administracji państwowej lub samorządowej (np. skarbowa, notarialne), składki na rzecz funduszy celowych (np. Fundusz Pracy), odpisy na fundusze specjalne (np. Zakładowy Fundusz Świadczeń Specjalnych), odszkodowania, kary i grzywny itp., koszty pieniężne lub koszty transferowe, których wysokość zależy od obowiązującego prawa.

WYDATKI – każda faktyczna wpłata (przelew) pieniężny z przedsiębiorstwa.

PRZYCHÓD – uzyskany lyb należny wpływ wartości, korzyści materialnych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Najczęściej przychodem jest łączna wartość sprzedaży dóbr, towarów i usług netto (bez podatku VAT) w okresie rozliczeniowym.

WPŁYW – każda faktyczna wpłata (przelew) pieniędzy do przedsiębiorstwa.

WYNIK  FINANSOWY – nadwyżka przychodów nad kosztami. Dodatnia nadwyżka przychodów na kosztami jest ujemna, wówczas przedsiębiorstwo ponosi stratę. Wynik finansowy stanowi podstawowy miernik efektywności podjętych działań gospodarczych.

NADWYŻKA  FINANSOWA – stanowi nadwyżkę wpływów nad wydatkami. Jej prognoza pozwala na ocenę wypłacalności i płynności przedsiębiorstwa.

Prognoza tzw. operacyjnej nadwyżki finansowej służy również ocenie opłacalności projektów inwestycyjnych.

b) porównawczy i kalkulacyjny wariant rachunku zysków i strat.

Przedsiębiorstwo może sporządzać rachunek zysków i strat w wariancie porównawczym lub kalkulacyjnym lub w obu wariantach łącznie.

Różnica między tymi wariantami polega na sposobie ujmowania kosztów operacyjnych. W wariancie porównawczym rachunku zysków i strat koszty operacyjne ujmowane są w układzie rodzajowym, natomiast w wariancie kalkulacyjnym rachunku zysków i strat koszty operacyjne ujmowane są w układzie kalkulacyjnym.

Dla zachowania spójności między wielkością przychodów ze sprzedaży, a odpowiadającą im wielkością kosztów operacyjnych konieczne jest uwzględnienie w rachunku zysków i strat sporządzonym w układzie porównawczym w grupie A. „Przychody ze sprzedaży i zrównane z nimi” pozycji II. zmiana stanu produktów (zwiększenie „+”, zmniejszenie „-”).

 

Rachunek Zysków i Strat w układzie:

porównawczym

kalkulacyjnym

Przychody netto ze sprzedaży i zrównane z nimi

- Koszty działalności operacyjnej

Przychody ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów

- Koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów

= Zysk (strata) brutto ze sprzedaży

- Koszty sprzedaży

- Koszty ogólnego zarządu

= Zysk (starta) ze sprzedaży

+ Pozostałe przychody operacyjne (np. sprzedaż zbędnej maszyny, dotacje, darowizny, kary i grzywny)

- Pozostałe koszty operacyjne (np. kary i grzywny, odszkodowania, likwidacja środków trwałych)

= Zysk (strata) z działalności operacyjnej

+ Przychody finansowe (np. wymiany w obcej walucie, sprzedaż aktywów finansowych, dywidendy, sprzedaż akcji)

- Koszty finansowe (np. odsetki od kredytów, obligacji, nieregulowanie zobowiązań wobec dostawców, ujemne w obcej walucie, wartość papierów wartościowych po cenie nabycia)

= Zyska (strata) z działalności gospodarczej

+/- Wynik zdarzeń nadzwyczajnych

= Zysk (strata) brutto

- Podatek dochodowy

- Pozostałe obowiązkowe zmniejszenia zysku

= Zysk (strata) netto

*  Koszty działalności operacyjnej:

I. a) koszty wytworzenia sprzedanych produktów,

b) wartość sprzedanych towarów w cenach zakupu

II. a) koszty działalności (k. administracji – k. zarządu, k. sprzedaży)

 

* Koszty w układzie rodzajowym ( amortyzacja, zużycie materiałów i energii, wynagrodzenia, usługi obce, świadczenia socjalne, pozostałe koszty operacyjne)

* Koszty w układzie kalkulacyjnym

 

4. Analiza  RACHUNKU  ZYSKÓW  I  STRAT

Największy udział w przychodach netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów przypada na koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów.

Udział sprzedanych kosztów sprzedanych produktów, towarów i materiałów w przychodach ze sprzedanych produktów, towarów i materiałów ukształtował się w roku t1 na poziomie 74,55%, a w okresie t2 69.16%

Udział kosztów sprzedanych produktów, towarów i materiałów w przychodach sprzedanych produktów, towarów i materiałów zmniejszył się o niecałe 5 punktów procentowych.

Konsekwencją zmniejszenia się  udziału kosztów sprzedanych produktów, towarów i materiałów w przychodach ze sprzedanych produktów, towarów i materiałów jest zwiększenie się udziału zysku brutto z  przychodów netto ze sprzedaży.

Zysk ten w okresie t2 stanowił nieco ponad 30%  przychodów netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów, to jest jego udział w przychodach netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów zwiększył się do roku poprzedniego o niecałe 5 punktów procentowych. a jego wartość w analizowanym okresie zwiększyła się o ponad 20 tysięcy, to jest o niecałe 13 %.

Wzrost zysku brutto ze sprzedaży wynikał wyłącznie z poprawy efektywności działalności produkcyjnej przedsiębiorstwa, gdyż w analizowanym okresie wartość uzyskanych przychodów przez firmę uległa zmniejszeniu.

Jakkolwiek wartość kosztów ogólnego zarządu i koszty sprzedaży uległa zmniejszeniu, ich udziały w stosunku przychodów ze sprzedaży uległy zwiększeniu w skutek  zmniejszenia przychodów netto ze sprzedaży.

W analizowanym okresie uległy zmniejszeniu pozostałe koszty operacyjne 49,9% jak i pozostałe przychody operacyjne 43,2%.

Ostatecznie wszystkie te zmiany wyżej przyczyniły się do podwojenia wzrostu zysku z działalności operacyjnej.

W zakresie działalności finansowej należy zwrócić uwagę na znaczący wzrost kosztów finansowych o prawie 150%. Koszty te stanowiły w roku t2 aż ponad 2% przychodów ze sprzedaży netto, podczas gdy w okresie poprzednim niecały 1%.

Pozycja wynik zdarzeń nadzwyczajnych w roku t1 i t2 stanowił marginalną wartość.

Wypracowany zysk brutto był wyższy w roku t2 niż w t1 o ponad 45% co spowodowało wzrost obowiązkowych obciążeń tego wyniku o ponad 46%.

Ostatecznie zysk netto w analizowanym okresie zwiększył swoją wartość o ponad 43% stanowiąc w roku t2 prawie 8% przychodów ze sprzedaży netto.

 

5. Rachunek przepływów pieniężnych

RACHUNEK PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH – zestawienie faktycznych wpływów i wydatków w przedsiębiorstwie w określonym czasie.

Efektem sporządzania przepływu pieniężnego jest określenie wysokości nadwyżki finansowej.

  • Metody sporządzania rachunku przepływów finansowych:

1. METODA BEZPOŚREDNIA – polega na rejestrowaniu wszystkich wpływów i wydatków gotówkowych w każdym z trzech podstawowych obszarów działalności przedsiębiorstw tj. działalności operacyjnej, inwestycyjnej i finansowej.

a) DZIAŁALNOŚĆ OPERACYJNA – obejmuje podstawowy rodzaj działalności przedsiębiorstwa i inne rodzaje działalności nie zaliczone do działalności  inwestycyjnej lub finansowej; działalność operacyjną stanowią zatem przede wszystkim zmiany majątku obrotowego związane ze sprzedażą produktów i usług; przykładowym wpływem z tej działalności jest gotówka płacona prze odbiorców produktów lub usług ( sprzedaż gotówkowa, spłata należności przez odbiorców), natomiast wydatek stanowi gotówka płacona dostawcom, zakupy gotówkowe, spłata zobowiązań przez przedsiębiorstwo.

b) DZIAŁALNOŚĆ INWESTYCYJNA obejmuje nabywanie lub zbywanie składników aktywów trwałych i krótkoterminowych aktywów finansowych oraz wszystkie z nimi związane pieniężne korzyści i koszty; działalność inwestycyjną stanowi zatem przed wszystkim sprzedaż i zakup rzeczowych i finansowych składników majątku trwałego: tak więc przykładowy wpływ związany jest z uzyskaniem środków finansowych ze sprzedaży papierów wartościowych oraz środków trwałych , natomiast wydatki związane są z zakupem środków trwałych i papierów wartościowych.

c) DZIAŁALNOŚĆ FINANSOWA – obejmuje pozysk...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin