konspekt-dodawanie w zakresie 20.doc

(745 KB) Pobierz
Jolanta Czyż

 

Jolanta Czyż

nauczyciel PSP

w Gąsawach Rządowych

 

 

KONSPEKT ZAJĘĆ

Kl. I

 

 

Krąg tematyczny: W pracowni twórców ludowych.

 

Temat dnia: Odwiedzamy Łowicz.

 

Temat zajęć : Dodawanie typu  6 + n  z wykorzystaniem nawiasów.

 

 

CELE:

 

ü    Doskonalenie techniki dodawania w zakresie 20 z  przekroczeniem progu dziesiątkowego.

ü    Wdrażanie uczniów do wyjaśniania toku swojego postępowania w czasie liczenia.

ü    Pogłębianie rozumienia znaczenia nawiasu w obliczeniach.

ü    Wdrażanie uczniów do sprawnego wykonywania poleceń Nauczyciela.

 

 

METODY

Ø  Ćwiczeń praktycznych /nauczanie czynnościowe/, pokaz z objaśnieniem.

 

FORMY

Ø  Praca indywidualna.

Ø  Zbiorowa jednolita.

 

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Ilustracje z ptakami, diagram, sylwety małego i dużego ptaszka, dwie osie liczbowe, kostka do gry, liczydełka ze spinaczy dla każdego ucznia, nagranie z melodią „Sikoreczko”, papierowa „klasa”, zeszyt ćwiczeń.

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ

 

1)    Rachunek pamięciowy  - ćwiczenia w dodawaniu w zakresie 10 bez przekroczenia progu dziesiątkowego.

a)    Kolekcja ptasich rzeźb ‘’  – Łączenie ptaków z odpowiednimi wynikami. Uzupełnienie diagramu i odczytanie hasła : „SPRAWNIE DODAJEMY”.

 

 

b)    „ Gra w matematyczną klasę” – ćwiczenia w pamięciowym dodawaniu w zakresie 10 bez przekroczenia progu dziesiątkowego.

ü    Wyjaśnienie zasad gry.

ü    Skoki uczniów” – pamięciowe dodawanie liczb.

 

2)    Lot małej i dużej jaskółki’’ – zadanie z treścią. Rozwiązanie zadania metodą czynnościową – wprowadzenie obliczenia typu  6+ n z użyciem nawiasów  / dodawanie w zakresie 20 z przekroczeniem progu dziesiątkowego/.

a)    Lot dużej jaskółki” – analiza treści zadania i rozwiązanie go z wykorzystaniem osi liczbowej.

ü    Wysłuchanie treści zadania czytanego przez Nauczyciela.

Zadanie

Duża jaskółka fruwała nad płotem. Pokonała już 6 sztachet. Ma do pokonania jeszcze 7. Ile wszystkich sztachet pokona duża jaskółka?

ü    Analiza treści zadania /rozwiązanie metodą syntetyczną/.

ü    Przedstawienie treści zadania /toru lotu dużej jaskółki/ z wykorzystaniem osi liczbowej i „papierowej” jaskółki.

 

                          

 

ü    Zapis formuły matematycznej: 6 + 7 = i jej obliczenie.

ü    Powtórzenie pytania przez Nauczyciela. Udzielenie odpowiedzi przez ucznia.

 

b)    Lot małej jaskółki” – rozwiązanie poprzedniego zadania metodą symulacji, z wykorzystaniem nawiasów.

ü    Podanie uczniom treści zadania.

Zadanie

Tyle samo sztachet chciała pokonać mała jaskółka. Była jednak zbyt mała i słaba. Nie poradziła sobie z jednorazowym przefrunięciem nad 7 sztachetami. Rozłożyła sobie lot. Zapytacie – jak rozłożyła lot? Otóż dokładnie przedstawia to druga oś liczbowa.

ü    Analiza treści zadania.

ü    Wspólna analiza ilustracji przedstawiającej tor lotu jaskółki.

ü    Zaznaczenie na osi liczbowej toru lotu małej jaskółki. /Wybrany uczeń pokazuje na osi liczbowej figurką małej jaskółki jej lot i zaznacza tor lotu strzałkami./

                   

                            

 

ü    Przedstawienie rozwiązania zadania na grafie strzałkowym. Zapis formuły matematycznej z użyciem nawiasu.

 

                                                

 

                                                             

6 + 7 = (6+4)+3=10+3=13

 

ü    Powtórzenie pytania przez Nauczyciela. Ustne udzielenie odpowiedzi przez uczniów.

ü    Przepisanie do zeszytu grafu, a pod nim formuły matematycznej.

 

3)    Gimnastyka śródlekcyjna. Zabawa ruchowa ze śpiewem „Skowronki do gniazd”.

 

4)    Dodawanie z przekroczeniem progu dziesiątkowego z wykorzystaniem nawiasów – gra matematyczna pt. „Zawody w lataniu”. Obliczanie sum liczb na konkretach – „liczydełku” zrobionym ze spinaczy do wieszania ubrań.

a)    Wyjaśnienie uczniom zasad gry.

b)    Rzut kostką przez wybranego ucznia , odczytanie „ wyrzuconej” liczby i zapisanie początku formuły matematycznej np. 6 + 5 =.

c)    Indywidualne przedstawienie sytuacji matematycznej /tj. rzutu kostką/ na konkretach / liczydełku ze spinaczy /.

d)    Słowne wyjaśnienie przez wybranego ucznia sposobu, w jaki przedstawił rzut kostką korzystając ze spinaczy.

e)    Zapis obliczeń na tablicy w postaci formuły matematycznej, z użyciem nawiasu np. 6 + 5 = (6+4)+1=10+1=11

     6 + 8 = (6+4)+4=10+4=14

     6 + 7 = (6+4)+3=10+3=13

     6 + 6 = (6+4)+2=10+2=12

f)     Przepisanie formuł matematycznych do zeszytów.

 

5)    Podsumowanie zajęć. Samoocena uczniów.

Uczniowie otrzymują zestawy różnych ptaków /bardzo zadowolone mają uniesioną głowę, smutne spuszczoną na dół, radosne utrzymują ją we właściwej pozycji/. Uczniowie dokonują samooceny swej pracy na zajęciach wybierając właściwego ptaka.

 

 

 

 

4

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin