scenariusz2.doc

(281 KB) Pobierz
Przebieg zajęć:

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

 

Prowadząca: Barbara Żądło

 

Klasa: 1

 

Blok tematyczny: Nasze uczucia, przyjaźnie, zainteresowania

 

Temat dnia: Spędzamy wolny czas z rodziną i przyjaciółmi

 

Zapis w dzienniku lekcyjnym:

Swobodne wypowiedzi na temat spędzania wolnego czasu na podstawie własnych doświadczeń, wiersza: „Urodzinki” oraz „Mój kolega komputer”. Dopełnianie do 10. Dodawanie i odejmowanie w zakresie 10. Bogacenie słownictwa dotyczącego komputera. Układanie zdań z rozsypanki wyrazowej.

Podpisywanie urządzeń zestawu komputerowego w programie graficznym Paint – poznanie nowego narzędzia przybornika.

 

Metody:

-         poszukująca: metoda problemowa – organizowanie odpowiednich warunków do samodzielnego bądź zespołowego rozwiązania problemu

-         podające: polecenia, objaśnienia nauczyciela, odczytywanie planu działania oraz rozwiązań z karty

-         praktycznego działania: rozwiązywanie zadań matematycznych, ćwiczeń praktycznych na komputerze

 

Formy pracy:

-         zbiorowa

-         grupowa

-         indywidualna

Cele ogólne:

-       uświadomienie potrzeby kontaktów z rówieśnikami, rodziną, przyrodą

-       rozszerzenie słownictwa dotyczącego komputera

-       zachęcanie do formułowania wniosków z obserwacji

-       rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie

-       kształcenie umiejętności rozwiązywania zadań z treścią

 

Cele operacyjne – Uczeń potrafi:

-       wypowiadać się pełnymi zdaniami na dany temat

-       układać odpowiedzi na pytania dotyczące czytanego przez nauczyciela utworu

-       rozwiązuje zadania matematyczne na dodawanie i odejmowanie do 10 oraz dopełnianie do 10

-       układa zdania z rozsypanki wyrazowej

-       zna i posługuje się poznanym słownictwem

-       stosuje zdobyte informacje w praktyce

-       potrafi zapisać pracę na dysku pod kontrolą nauczyciela

 

Środki dydaktyczne:

Worek z ukrytymi przedmiotami (klawiatura, mysz komputerowa, płyta CD, kaseta magnetofonowa, dyskietka, skakanka, piłka, guma do skakania, lalka, książka, samochodzik), załączniki 1 – 4, kartoniki z liczbami 0 – 10, serduszka na aktywność.

 

 

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć:

 

 

 

Czynności nauczyciela i uczniów

Formy

Środki dydaktyczne

Uwagi

1.      Powitanie z uczniami w kąciku relaksacyjnym – wprowadzenie do tematu dnia: Spędzamy wolny czas z rodziną i przyjaciółmi:

    1. Zabawa „Zaczarowany worek”,
    2. Wypowiedzi na temat spędzania wolnego czasu na podstawie własnych doświadczeń.

Praca zbiorowa

Worek foliowy, klawiatura, mysz komputerowa, płyta CD, dyskietka, kaseta magnetofonowa, skakanka, piłka, guma do skakania, lalka, samochodzik, książka.

Chętni uczniowie odgadują, co kryje w sobie worek za pomocą dotyku. Próbują ustalić, do czego służą te przedmioty.

Każde dziecko powinno mieć możliwość wypowiedzi.

 

  1. Odczytanie przez nauczyciela wiersza „Urodzinki”:
    1. Rozmowa na temat humoru zawartego w wierszu.

Praca zbiorowa

Tekst wiersza (załącznik 1)

 

  1. Powiązanie treści wiersza z edukacją matematyczną.

Na przyjęcie urodzinowe Kasi przyszło 10 gości.

    1. Ćwiczenia rachunku pamięciowego:

- dodawanie w zakresie 10 (np. W iluosobowych grupach mogły przychodzić dzieci – podaj działania, które w wyniku dają 10)

- odejmowanie w zakresie 10 (np. Podaj działanie na odejmowanie, którego wynik wynosi… – nauczyciel pokazuje liczbę,

    1. Uzupełnianie karty pracy 1 – dopełnianie do 10,
    2. Dodawanie i odejmowanie do 10 – karta pracy 1

 

Praca zbiorowa i indywidualna

 

 

 

 

 

Kartoniki z liczbami 0 – 10 dla nauczyciela

 

 

 

 

 

 

Karta pracy 1 dla każdego ucznia (załącznik 2)

 

 

 

 

 

Dzieci podają działania.

 

 

 

 

 

 

 

Uczniowie dorysowują brakujące elementy.

Uczniowie łączą działania z odpowiednimi liczbami na osi liczbowej.

  1. Pogadanka na temat innych form spędzania czasu wolnego w oparciu o wiesz „Mój kolega komputer”.
    1. Urządzenia wchodzące w skład zestawu komputerowego – układanie zdań z rozsypanki wyrazowej (dwa poziomy trudności)
    2. Wady i zalety komputera

 

Praca zbiorowa, indywidualna i grupowa

Tekst wiersza dla każdego ucznia oraz rozsypanka wyrazowa - karta pracy 2 (załącznik 3).

Etykiety z wadami i zaletami komputera.

 

Dzieci podkreślają w wierszu słownictwo związane z komputerem i układają zdania.

Grupy dobierają etykiety do właściwej minki.

  1. Podsumowanie i ocena prac poszczególnych grup.

Praca zbiorowa

Serduszka za aktywność i poprawne wykonanie zadań.

 

  1. Praca w programie graficznym Paint.
    1. Zapoznanie z nowym przyciskiem Przybornika do wprowadzania tekstu – ćwiczenia praktyczne.
    2. Podpisywanie poszczególnych części zestawu komputerowego.
    3. Zapis pracy na dysku.

Praca indywidualna

 

 

Komputery

 

 

Dyskietka z kartą pracy 3 (załącznik 4)

Dzieci pracują pod baczną kontrolą nauczyciela.

Karta pracy 3 jest skopiowana na Pulpit przed wejściem do pracowni informatycznej.

 

  1. Formułowanie wniosku z zajęć:
    1. Potrzeba kontaktów z rówieśnikami, rodziną, przyrodą;
    2. Konieczność dbania o swoje zdrowie poprzez rozsądne korzystanie z komputera.

Praca zbiorowa

 

 

  1. Porządkowanie sali. Pożegnanie.

Praca zbiorowa

 

 

 

 

 

Załącznik 1

 

Urodzinki

 

Tak bym chciała, tak bym chciała,

żeby były Urodzinki!

U chłopczyka czy dziewczynki,

u kucyka czy sardynki –

wszystko jedno, wszystko jedno,

byle były Urodzinki!

 

Żeby było dużo gości,

i Mateusz, i Grażynka,

dla każdego moc pyszności,

wszystkie stoły w upominkach,

na tych cudnych, na nienudnych,

na wesołych urodzinkach!

 

A jak zjemy wszystkie kremy,

czekoladę i rodzynki,

upominki rozwiniemy,

upaćkamy się jak świnki,

to z radości podskoczymy

i powiemy do rodzinki:

Niech żyjecie, niech żyjemy

I niech żyją Urodzinki!”

 

D. Dawiłow, Wierszykarnia, Nasza Księgarnia, Warszawa 1999

 

 

Załącznik 2

 

Karta pracy 1

 

Jak wiecie na przyjęcie do Kasi przyszło 10 osób.

 

·        Było 7 dziewczynek. Dorysuj chłopców.















 

 

 

 

 

·        Kasia dostała 10 kwiatów. 5 wstawiła do niskiego, niebieskiego wazonu, resztę do wysokiego czerwonego. Dorysuj brakujące kwiaty i pokoloruj odpowiednio wazony.

 

 

 

 



 



 

 

 

 

 

             

 

 

 

 

 

 

·        Kasia postawiła na stole 2 szklanki z lemoniadą. Dorysuj ile szklanek brakuje, aby każdy gość miał lemoniadę.

 





 

 

 

 

 

·        Na torcie Kasi było 10 świeczek. Dorysuj brakujące świeczki.

 

 



 

 

             

 

 

 

 

 

 

 

 

·        Kasia dostała 10 baloników. 8 podarowali jej chłopcy, pozostałe dziewczynki. Dorysuj brakujące baloniki.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin