Inny nie znaczy gorszy-1.doc

(126 KB) Pobierz
Regulamin rekrutacji i udziału w projekcie

Projekt współfinansowany ze środków  Unii  Europejskiej  w ramach  Europejskiego Funduszu Społecznego





                             

                     

 

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z DZIEĆMI 3-5 LETNIMI

 

Temat: „Inny nie znaczy gorszy”

Cele:

·         kształtowanie mechanizmów empatii i tolerancji wobec innych,

·         rozwijanie umiejętności wyrażania uczuć pozawerbalnie,

·         kształtowanie umiejętności rozpoznawania i nazywania uczuć własnych i innych,

·         kształtowanie prawidłowych postaw społecznych

·         przedstawić uczucia całym swoim ciałem,

·         używać właściwych słów określających uczucia,

·         uważnie słuchać czytanego tekstu i potwierdzić to adekwatnym zachowaniem,

·         wypowiadać się na temat przeżyć głównego bohatera, trafnie odczytywać jego przeżycia,

·         wchodzić w oznaczoną rolę,

·         brać udział w grach zaproponowanych przez wychowawcę,

·         zdefiniować pojęcie inność,

·         opowiedzieć, jakimi zachowaniami można sprawić komuś przykrość i dlaczego oraz jak ich unikać,

Metody:

·         słowne: rozmowa, opowiadanie,

·         działań praktycznych: techniki dramowe (wprawki dramowe – zabawa ruchowa, inne formy artystyczne: malowanie, operowanie barwami).


Środki dydaktyczne:

·         Bajka H. Ch. Andersena pt.: Brzydkie kaczątko,

·         kartony białego brystolu dla każdego dziecka, farby, pędzle, woda.

·         wybrana muzyka, kompozycje Harmonium i/lub Vivaldi Cztery pory roku.

·         przedstawić uczucia w formie artystycznej.

 

 

 

 

 


Przebieg zajęć:

1.       Dzieci siedzą w kręgu, nauczycielka czyta bajkę Brzydkie kaczątko do momentu, w którym kaczątko dowiaduje się, że jest łabędziem. Pytania:

·                Kogo kaczątko spotkało w swoim życiu?

·                Jak było traktowane przez wszystkich, których spotykało? Czemu nikt nie chciał się z nim przyjaźnić? (bo było brzydkie, inne)

·                W jaki sposób wszyscy dookoła traktowali kaczątko?

·                Jak czuło się kaczątko, gdy wszyscy się z niego wyśmiewali?

·                O czym marzyło kaczątko?

Zadanie dla dzieci: wykorzystując farby, oddaj kolorowymi plamami uczucia kaczątka (w tle „smutna” muzyka). Po wykonaniu zadania następuje prezentacja prac.
2.  Dzieci opowiadają, jakie uczucia chciały wyrazić, dlaczego użyły takich, a nie innych kolorów.
3.   Nauczycielka kończy czytać bajkę.

4.    Zabawa ruchowa przy muzyce (w tle starannie dobrana muzyka, najpierw smutna, czasem gwałtowniejsza, czasem spokojniejsza, pod koniec wesoła, radosna – kompozycja Harmonium

Opowiadanie do zabawy ruchowej:

„Jesteś kaczątkiem, skul się na ziemi, bo dopiero się wykluwasz, jesteś coraz większe i silniejsze, powoli się prostujesz.... Ale jest ci smutno, bo wszyscy cię wyśmiewają, poszturchują, musisz uciekać, żeby cię nie zadręczyli, wciąż cię dziobią i wyśmiewają. Jesteś jeszcze małe i przerażone, chowasz się w kącie, całe drżysz... Jesteś bardzo smutne i samotne. O! Popatrz! Tam są łabędzie! Zobaczyłeś je, są takie piękne... Marzysz, by pofrunąć za nimi, ale nie możesz. Wyciągasz szyję i skrzydła, ale nie potrafisz za nimi polecieć. Robi ci się jeszcze smutniej. Pada śnieg, jest ci zimno, marzniesz, marzysz o wiośnie, znów musisz się chować się przed mrozem i tymi, którzy chcą cię schwytać. Chowasz się w kąciku i czekasz na wiosnę.... Wreszcie przyszła, robi się coraz cieplej, wychodzisz z kryjówki, rozprostowujesz skrzydła i wyciągasz szyję, jest tak ciepło i przyjemnie. Idziesz nad jezioro popatrzeć na łabędzie, popływać. Unosisz się na wodzie, patrzysz na swoje odbicie... Spójrz, jaki jesteś piękny! Jesteś najpiękniejszym łabędziem ze wszystkich! Wszyscy cię podziwiają! Troszkę ci wstyd, bo do tego nie przywykłeś, ale jesteś bardzo, bardzo szczęśliwy! Pływasz po wodzie, jest ciepło i radośnie, dookoła ciebie najpiękniejsze ptaki na świecie, łabędzie, twoja rodzina. Nareszcie jesteś w domu! Możesz frunąć aż do nieba!”
(Muzyka cichnie, dzieci wyprowadzone z roli siadają w kręgu na dywanie).

5.      Pytania:

·                Jak czuł się łabędź, gdy zorientował się, kim jest naprawdę?

·                Czemu czuł się tak szczęśliwy?

·                Czy zdarzyło wam się kiedyś czuć tak szczęśliwym, jak łabędź? W jakiej sytuacji?

 

 

6.    Zadanie dla dzieci: namalujcie łabędzia, gdy dowiedział się, kim jest. Postarajcie się zrobić to tak, by z obrazka było widać, jak bardzo jest szczęśliwy, wykorzystajcie własne odczucia, dobierzcie najwłaściwsze kolory. (Podczas malowania dzieciom towarzyszy ładna, pogodna muzyka, np. wybrana kompozycja Harmonium lub Wiosna Vivaldiego).

7.    Stworzenie wystawy: po jednej stronie obrazki przedstawiające negatywne uczucia kaczątka, po drugiej przedstawiające łabędzia.

8.    Krąg uczuć. Odpowiedź na pytania:

·                Na czym polegała krzywda wyrządzona kaczątku przez innych?

·                Czy czasami zdarza się nam czuć tak, jak kaczątku lub zachowywać się tak jak ci, którzy je wyśmiewali?

·                Jak moglibyśmy mu pomóc? 

Wniosek
To, że ktoś jest inny, nie znaczy, że jest gorszy. Może się okazać, że jest dużo lepszy, niż ktokolwiek mógłby się spodziewać.

 

 

 

____________________________________________________________________________________________________

Dokument utworzony w ramach projektu pt. „Lepsze przedszkole w szkole, niż samotna zabawa w stodole” realizowanego przez Gminę Janowiec Kościelny

1

Zgłoś jeśli naruszono regulamin