Konspekt zajęć indywidualnych z dziewczynką upośledzoną w stopniu znacznym
Termin zajęć: 12.02.2008
Prowadząca: Anna Niemczyk
Czas zajęć: 14.15 – 15.45
Uczestnik zajęć: Natalia Rybicka
TEMAT: Kształtowanie aktywności komunikacyjnej
CEL GŁÓWNY:
– rozwijanie sposobów komunikowania się poprzez różne drogi porozumiewania się
z dzieckiem
CELE SZCZEGÓŁOWE:
– reagowanie na imię
– nawiązywanie i podtrzymywanie kontaktu wzrokowego
– rozpoznawanie siebie w lustrze
– podtrzymywanie wokalizacji, zachęcanie do wydawania dźwięków
– kształtowanie orientacji w schemacie własnego ciała
– rozwijanie poczucia sprawności
– uczenie nowych sposobów manipulowania przedmiotami
POMOCE:
kominek zapachowy, pozytywka, chusta, bańki mydlane, lustro, pianka, płyta z nagraniem wprowadzającego programu aktywności M. Ch. Knila “Świadomość ciała, kontakt i komunikacja”, krem czekoladowy, zabawka dźwiękowa, plastikowe klocki z wizerunkami zwierząt, bębenek
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Zapalenie lampki zapachowej, wodzenie wzrokiem w linii poziomej i pionowej /omówienie cech ognia/, wskazanie nosa, wąchanie zapachu świeczki.
2. Powitanie piosenką “Witaj Natalko (2x), jak się masz (2x),
wszyscy Cię lubimy (2x),
bądź wśród nas (2x)”
3. Przywitanie się z księżycem-pozytywką (bodziec słuchowy) – kształtowanie umiejętności wyciągania uchwytu pozytywki.
4. Ćwiczenia w komunikowaniu się:
– szukanie dziewczynki pod chustą: nakrywanie chustą głowy dziewczynki, następnie
zadawanie pytania “gdzie jest Natalka”, ściągnięcie chusty z głowy i wołanie “a kuku”;
– wydmuchiwanie przed twarzą dziewczynki baniek mydlanych: wspólne dotykanie bańki i wymawianie głośnego “pa”, jeżeli ona pęknie
– szukanie odbicia dziewczynki w lustrze: dotykanie powierzchni lustra, stukanie
i zachęcanie dziewczynki, by go dotknęła; równocześnie mówienie: “To jest Natalka”.
– szukanie odbicia dziewczynki pod warstwą piany
5. Program aktywności M.Ch. Knila. Ćwiczenia ruchowe wykonywane razem z dzieckiem do melodii według nagrania “Świadomość ciała kontakt i komunikacja”:
– wspólne kołysanie się
– szerokie wymachy rąk
– pocieranie dłoni
– klaskanie
– opukiwanie palcami głowy
– klepanie po brzuchu
– odpoczynek
6. Ćwiczenia usprawniające pracę ręki i dłoni:
– uczenie umiejętności naciskania przycisku w zabawie dźwiękowej wraz ze zwróceniem uwagi na wydawane dźwięki
– próba budowania i burzenia wieży z klocków, powtarzana kilkakrotnie
– próby grania palcami na bębenku
7. Zastosowanie nagrody w postaci kremu czekoladowego (bodziec smakowy) oraz słownej pochwały.
8. Pożegnanie z pozytywką – księżycem.
9. Zgaszenie lampki zapachowej, wspólne zdmuchnięcie.
grudzien33