Programowanie mikroprocesora Atmega.doc

(423 KB) Pobierz
Programowanie mikroprocesora Atmega

Programowanie mikroprocesora Atmega.

 

Programowanie mikroprocesora można wykonać najprościej za pomocą komputera PC wyposażonego w port LPT. Opis jak tego dokonać znajduje się poniżej, natomiast gdy nie posiadamy takowego portu w swoim komputerze polecam wykonanie programatora na USB który dość dokładnie opisałem na swojej stronie.

 

Zaczynamy.

 

Po wlutowaniu wszystkich elementów na płytkę podłączamy zasilanie i sprawdzamy czy napięcie zasilające mikroprocesor jest 5V. Jeśli wszystko jest OK przystępujemy do programowania mikroprocesora.

 

Programator.

 

     Aby zaprogramować mikrokontroler potrzebny nam najprostszy programator wykonany np. w postacji kabla łącącego port LPT w PC z portem ISP w mikrokontrolerze. Schemat takiego kabla widać poniżej.

 

Schemat kabla do programowania mikrokontrolera Atmega8

 

Programowanie innych mikroprocesorów np. Atmega32 jest analogiczne.

 

Opis wyprowadzeń mikrokontrolera Atmega8

 

 

Dodatkowo potrzebne jest oprogramowanie na komputerze np. ISPProg.

 

 

Program trzeba skonfigurować aby poprawnie działał. Po pierwsze w oknie głównym wybrać z jakim kwarcem mamy nasz mikroprocesor, czyli 8Mhz. Następnie trzeba wskazać na jakich pinach portu LPT mamy sygnały. Jeśli używamy kabla zrobionego wg. powyższego schematu to wybieramy z okna "ISP cable pinout" opcję AT-Prog.

 

 

Zaczynamy od podłączenia kabla do portu LPT w PC a drugi koniec do pinów ISP na płytce sterownika. Uruchamiamy program ISPProg. Klikamy na przycisk "READ SIGNATURE" Po tej czynności powinniśmy widzieć sygnature mikroprocesora. Jeśli nie ma jej znaczy to, że albo żle podłączyliśmy kabel lub nie zasililiśmy mikroprocesora. Dalsze programowanie w takim przypadku jest niemożliwe. Zakładając, że mamy odczytana sygnature przechodzimy do wskazania FLASH (programu), którym zaprogramujemy Atmega. Następnie klikamy na przycisk "Erase & program All" Czekamy, aż zostanie zaprogramowany mikrokontroler. W przypadku gdy program zgłośi błąd w czasie programowania należy powtórnie kliknąć przycisk "Erase & program All".

 

Po zaprogramowaniu FLASH przystepujemy do ustawienia FUSE BIT dokładnie jak na rysunku poniżej.

 

Widok ustawień FUSE BIT.

 

Lock bits

0xFF

Fuse bits

0xEF

0xD9

 

Po ustawieniu bitów wg. rysunku klikamy w każdym wierszy w którym dokonaliśmy jakiś zmian przycisk "Program"

 

Tak zaprogramowany mikrokontroler jest gotów do pracy z zewnętrznym rezonatorem

Zgłoś jeśli naruszono regulamin