Baloniki uczuć.doc

(28 KB) Pobierz
BALONIKI UCZUĆ

BALONIKI UCZUĆ

 

Wiek dziecka: od 3 lat (a nawet wcześniej)

 

Cele:

-          Umiejętność nazywania swoich uczuć, emocji

-          Kształtowanie inteligencji emocjonalnej

-          Dostrzeganie i rozpoznawanie uczuć u innych (dorosłych i dzieci)

-          Usprawnianie myślenia logicznego i wnioskowania

-          Orientacja w przestrzeni

 

Rekwizyty: Kilka balonów w różnych kolorach, flamaster niezmywalny

 

Miejsce zabawy: pokój w mieszkaniu lub inne duże pomieszczenie

 

Co warto wiedzieć o zabawie?

Jest to dobra okazja do rozmowy z dzieckiem na temat uczuć i emocji oraz właściwego sposobu ich wyrażania. Baloniki z uczuciami mogą również posłużyć w momentach, kiedy dziecko nie potrafi powiedzieć o tym, co czuje. Możemy  wtedy poprosić żeby przyniosło balonik z minką, która pasuje do jego nastroju.

 

Przebieg:

Przygotowanie zabawy dobrze jest wykonać razem z dzieckiem. Napompujmy kilka baloników. Flamastrem namalujmy miny wyrażające różne emocje. Warto pytać dziecko, kiedy narysujemy daną minkę i co ona wyraża. Przykłady emocji, które możemy narysować na balonikach to: radość, smutek, złość, strach.

Kiedy minki są gotowe prosimy dziecko aby kolejno brało do ręki baloniki i mówiło, kiedy tak się czuje (dowiemy się w ten sposób czy dziecko rozumie te uczucia). Po ustaleniu symboliki uczuć przyczepmy baloniki w różnych miejscach pokoju. Wymieniamy jakieś zdarzenie ze świata dziecka. Zadaniem dziecka będzie odgadnąć, co osoba, której się to zdarzyło czuła i pobiec w stronę właściwej buźki wyrażającej to uczucie. Można zwracać się
w tych przykładach bezpośrednio do dziecka, aby rozumiało swoje uczucia oraz mówić o sobie, aby miało świadomość jak czują się rodzice, kiedy dziecko coś robi.

 

Przykłady zdań:

-          Zepsuł się twój ulubiony samochodzik, pokaż, co czujesz?

-          Tata poszedł z tobą na lody.

-          Miałeś zły sen.

-          Posprzątałeś zabawki w pokoju, jak się czuje mama, jaką ma minę?

-          Nie chcesz jeść obiadu, jaką minę ma mama?

 

Wskazówki:

Dodatkowym elementem może być wybranie przez dziecko kolorów balonów. Pytamy, jaki kolor kojarzy mu się z radością, jaki ze smutkiem itd. Według tych sugestii dziecka dobieramy kolory balonów.

Jest to zabawa przeznaczona dla młodszych dzieci przedszkolnych, ułatwiająca im wyrażanie siebie, uczenie się świata uczuć, emocji. U starszych dzieci – 5 - 6 lat traktujmy ją jedynie jako dobrą zabawę, ponieważ w tym wieku dzieci powinny rozwijać umiejętności wyrażania uczuć i opowiadania o nich. Możemy na ich potrzeby zmodyfikować tą zabawę – niech wymyślą jak najwięcej przykładów na dane uczucie.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin