Temat zajęć Ochrona środowiska, segregacja odpadów..doc

(74 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć kształcenia zintegrowanego

 

 

Temat zajęć: Ochrona środowiska, segregacja odpadów.

 

Klasa IIc Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Kaliszu Prowadząca – mgr Magdalena Janiak

 

Cele główne:

- utrwalenie nawyku sortowania śmieci

- konieczność sortowania śmieci

 

Cele szczegółowe:

- wyjaśnienie podstawowych haseł dotyczących sortowania śmieci (odpady, recykling,

  utylizacja…)

- wyszukiwanie wiadomości na temat szkodliwości odpadów

- objaśnienie sposobu sortowania

 

 

Przewidywane osiągnięcia:

Uczeń:

- zna pojęcie: odpady, recykling, utylizacja, ekologia, surowce wtórne, segregacja śmieci.

- wie, jak segregować śmieci

- wie, dlaczego segregacja śmieci jest ważna

- potrafi wyjaśnić do czego służą pojemniki oznaczone odpowiednimi kolorami


 

Metody:

- słowna: opowiadanie, rozmowa, śpiew

- poglądowa

- ćwiczenia praktyczne – segregacja śmieci

 

 

Formy pracy:

- indywidualna

- grupowa

- zbiorowa

 

Środki dydaktyczne:

- materiały edukacyjne dotyczące segregacji śmieci ( broszury, foldery…)

- zbiór wierszy „Abecadło śmieciadło”

- odpady: mokre, suche, niebezpieczne

- płyta CD z piosenką

- karty pracy

 

Przebieg zajęć:

 

     1.Wprowadzenie do tematu zajęć:

        -  pogadanka na temat zachowania czystości wokół nas ( w domu, w szkole…)

2.Wyjaśnienie pojęć: ekologia, segregacja śmieci, surowce wtórne, utylizacja śmieci,

    recykling.

-  pokaz materiałów edukacyjnych

3.Wyjaśnienie pojęć: odpady suche, odpady mokre, odpady niebezpieczne

- pokaz tych odpadów

4.Czytanie wierszy przez uczniów zawartych w zbiorze wierszy pt. „Abecadło

   śmieciadło”:

 



 

 

 

- „A jak aluminiowa puszka”

- „B jak baterie”

- „E jak elektrośmieci”

- „H jak huta szkła”
- „J jak jabłko”

- „L jak lekarstwa”

(każdy uczeń posiada egzemplarz zbioru wierszy „Abecadło śmieciadło”)

 

 

 

 

5. Rozmowa na temat przeczytanych wierszy

6. Przerwa śródlekcyjna:

Śpiewanie piosenki pt. „Śmieciu precz”:

 

1.Kiedy rano słońce świeci ,

Wybiegają na dwór dzieci,

Lecz zabawa się nie kleci,

Bo dokoła pełno śmieci

Ref: Śmieciu precz , brudzie precz ,

Ład porządek dobra rzecz,

Śmieciu precz , brudzie precz,

ład porządek dobra rzecz.

2.Tu papierek od cukierka,

tam po soku jest butelka,

ówdzie puszka po napoju

i pudełko może twoje?

Ref: Śmieciu precz , brudzie precz…

3.Życ nie można w bałaganie ,

więc się bierzmy za sprzątanie,

zmykaj śmieciu do śmietnika,

bałaganie , brudzie znikaj!

Ref: Śmieciu precz….

 

 

6.Praca w grupach: podział uczniów na trzy grupy (segregacja śmieci z podziałem na

   suche, mokre, niebezpieczne).

 

 

 

 

 

 

7. Omówienie prac grupowych- podsumowanie pracy.

8.Praca indywidualna: karta pracy w jaki sposób przygotowujemy śmieci do  

   wyrzucenia?

9. Podsumowanie zajęć

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin