kolorowewarzywa.doc

(39 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć „Kolorowe warzywa i owoce”

 

 

Temat zajęć: „Kolorowe warzywa i owoce” – zajęcia plastyczne połączone z ćwiczeniami artykulacyjnymi

 

Cele ogólne:

Ø      usprawnianie narządów mowy, aktywizowanie mowy

Ø      kształtowanie motoryki dziecięcej (dużej i małej)

Ø      kształtowanie poczucia estetyki

Ø      rozwijanie wszechstronnej stymulacji dzieci poprzez połączenie wrażeń ruchowych, słuchowych, wzrokowych i dotykowych

Ø      rozwijanie aktywności dziecka w grupie poprzez czynne uczestnictwo w zajęciach

 

Cele szczegółowe:

Dziecko:

Ø      usprawnia swoją mowę i wzbogaca swój „język”(poprawnie wykonuje wdech i wydech, rozpoznaje, nazywa i naśladuje usłyszane dźwięki, podejmuje próby poprawnej wypowiedzi wskazanych głosek i zgłosek, wypowiada się na podstawie „wykonanej pracy”)

Ø      doskonali swoją sprawność fizyczną podczas ćwiczeń ruchowych oraz swoją sprawność manualną palców i nadgarstka podczas wykonywania pracy plastycznej

Ø      potrafi odzwierciedlić wygląd poznanych warzyw w postaci „figur z masy solnej”

Ø      wyraża swoje zainteresowanie poprzez czynne uczestnictwo

 

Metody:

Metoda aktywizująca: zajęcia plastyczno – rzeźbiarskie

Metoda czynna – słowna – ćwiczenia artykulacyjne

 

Formy:

Praca grupowa i indywidualna

 

Miejsce realizacji:

Przedszkolna sala dydaktyczna

 

Czas trwania:

Około 30 min

 

Pomoce dydaktyczne: taśma magnetofonowa z nagraniami odgłosów z ogrodu i łąki, źdźbła trawki wykonane z kawałeczków papieru, gazeta do obłożenia stolików, produkty do wykonania masy solnej(mąka, sól, woda), farby, kubeczki na wodę, pędzelki

 

Przebieg:

 

1.      Rozpoczęcie zajęć – nauczyciel wita dzieci i wprowadza dzieci w dzisiejszą tematykę zajęć. Dziś przedszkolaki oczami swojej wyobraźni przeniosą się do ogrodów i sadów, by zobaczyć co możemy w nich odnaleźć. Przedszkolaki znają już tematykę związaną z ogrodem dlatego bez problemu są w stanie wymienić znane im warzywa i owoce.

 

2.      Jesienny wietrzyk w ogrodzie – ćwiczenie rozwijające pojemność płuc przez umiejętność głębokiego i równomiernego wdechu i wydechu.

Dzieci trzymają w ręku trawkę (kawałek papieru bądź bibuły) – wąchając trawkę wdychają powietrze nosem i równomiernie wypuszczają ustami. Dmuchanie w trawkę podczas wypuszczania powietrza ustami, następuje z różną siłą (mocno – słabo).

 

3.      Czy jesień już nadeszła? -  ćwiczenie mięsni narządów mowy przez powtarzanie zgłosek i głosek, rozpoznawanie i naśladowanie odgłosów. Dzieci leżą na brzuszku przykładają jedno uszko do podłoża i nasłuchują odgłosów jesieni ( wykorzystanie taśmy magnetofonowej), dzieci rozpoznawane dźwięki powtarzają i próbują nazywać: - bzzzz  - pszczoły kryjące się przed deszczem w swych ulach

- kle, kle, kle – bociany powolutku opuszczają nas i wylatują do ciepłych krajów

- kum, kum, rech, rech – żaby w stawie również kumkają rzadziej

            - cyk, cyk – świerszcz w trawie też rozpoznał już nadchodzącą jesień itp.

 

4.      Przedszkolna „fabryka” warzyw – zajęcia plastyczno – rzeźbiarskie, z wyrobionej masy solnej dzieci tworzą kosze pełne swoich ulubionych warzyw i owoców, następnie warzywa zostają pomalowane farbami na właściwe im kolory.

 

OPIS TECHNIKI:

Na około 20 przedszkolaków:

2 kg mąki, 1 kilogram soli, woda – dodajemy stopniowo, by uzyskać konsystencję ciasta piernikowego (by masa nie była zbyt rzadka lub zbyt sucha).

Każdy przedszkolak wyrabia z masy owoc/warzywo, następnie zostawia go do wysuszenia, gdy owoc/warzywo wyschnie malujemy je farbami plakatowymi na wybrany kolor.

DOBRA RADA: gdy do masy solnej dodamy odrobinę kleju do tapet (w proszku) przy wysychaniu masa nie będzie pękać. Przyspieszyć suszenie możemy podsuszając owoce suszarką do włosów. Gdy mamy możliwość zapieczenia ciasta w piekarniku – nasze figurki nabiorą trwałości jak podobnej do figurek gipsowych.

 

5.      Podsumowanie zajęć – omówienie oraz prezentacja naszych prac – tworzymy nasz własny przedszkolny, warzywno – owocowy ogród, uporządkowanie naszych miejsc pracy.

 

 

BIBLIOGRAFIA:

Praska A.: Zabawy Logopedyczne [w] Śląski Publikator Internetowy http://www.ogniskowiec.znp.edu.pl/

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin