Lekcja 45 Wytrzymałość zmęczeniowa.docx

(14 KB) Pobierz

Lekcja 45

Temat: Wytrzymałość zmęczeniowa.

Zjawisko zniszczenia elementu w wyniku działania obciążenia wywołującego naprężenia mniejsze od dopuszczalnych ale powtarzające się w dostatecznie dużej liczbie cyki nazywamy zmęczeniem materiału. Doświadczenie wskazuje że przy obciążeniach zmiennych może po pewnym czasie nastąpić uszkodzenie elementu mimo że naprężenia są mniejsze od dopuszczalnych.

Ze względu na zmęczenie wyróżniamy następujące sposoby obciążania elementów.

a.       Obciążenie stałe, statyczne, raz przyłożone nie zmienia swojej wartości.

b.       Obciążenie jednostronnie zmienne, (tętniące), naprężenie nie zmienia swojego znaku a jego wartość jego zmienia się od max do min.

c.       Obciązenie obustronnie zmienne (wahadłowe), zmienia się cyklicznie co do wartości i zmienia swój zwrot.

Wartość naprężenia przy którym następuje zniszczenie zmęczeniowe zależy od liczby cykli obciążenia. Zależność tą obrazuje krzywa:

Wohlera

Wytrzymałością zmęczeniową z nazywamy największą wartość zmieniającego się okresowo naprężenia. Sigma max nie powodującego zniszczenia próbki po bardzo dużej liczbie cykli (10 do 7 cykli dla stali) prkatycznie uważanej za nie skończoną. Wytrzymałość zmęczeniowa zależy od rodzaju materiału. Od sotponia nie symetretczności cyklu. Od spiętrzenia naprężeni wywołanych zjawiskiem kargu

Zgłoś jeśli naruszono regulamin