Scenariusz zajęć
Grupa: 3-4 latki
Temat: Świąteczna choinka.
Zapis w dzienniku: Liczenie śnieżynek – dziecko przelicza w zakresie 3 i utrwala kolor biały. Zabawa ruchowa „Wyścig” – dziecko poprawnie naśladuje ruchy nauczyciela i reaguje na odpowiednie hasła w zabawie. Rozmowa na temat tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia – dziecko potrafi wymienić kilka tradycji świątecznych i opowiedzieć na czym polegają. Słuchanie wiersza M. Woźnej „Choinka” – rozmowa na temat wiersza, oglądanie ilustracji do wiersza. Zestaw zabaw ruchowych nr 13 wg K. Wlaźnik. Zabawa ruchowa z elementem skoku „Wiewióreczki”. Zabawy dowolne – dziecko chętnie bawi się z rówieśnikami.
Cel ogólny: Zapoznanie z tradycjami Bożego Narodzenia
Cele szczegółowe:
Dziecko:
· potrafi przeliczać w zakresie 3,
· odróżnia kolor biały wśród innych,
· bierze udział w zajęciach,
· poprawnie naśladuje ruchy po nauczycielu,
· reaguje na hasła nauczyciela,
· potrafi wymienić kilka tradycji świątecznych i je opisać,
· uważnie słucha wiersza,
· chętnie ogląda ilustracje i potrafi je opisać,
· wykonuje poprawnie ćwiczenia gimnastyczne,
· chętnie bawi się z rówieśnikami.
Metody:
· Podająca: rozmowa,
· Praktyczna: zabawa
Formy:
· Indywidualna jednolita,
· Zbiorowa jednolita.
Środki dydaktyczne: ilustracje przedstawiające tradycje świąteczne, liczmany śnieżynki, tekst wiersza i ilustracje do wiersza.
Przebieg zajęć:
1. zabawa ruchowa „Wyścig” – dziecko reaguje na hasła:
· Przeszkoda – podskok obunóż,
· Mostek – klepanie po klatce piersiowej,
· Błotko – wypychanie dłońmi powietrza z „nadmuchanych” policzków,
· Kobiety krzyczą – dzieci krzyczą wysoko Aaaaaa!,
· Panowie krzyczą – dzieci krzyczą nisko Uuuu!
2. mycie rąk
3. śniadanie
4. zabawy dowolne: gry, układanki, kolorowanki,
5. zajęcia dydaktyczne:
ü Rozmowa na temat tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia:
· Co to jest tradycja?
· Jakie znacie tradycje świąteczne?
· Jak można ubrać choinkę?
· Jakie choinki są u was w domu?
· Na czym polega dzielenie się opłatkiem?
· Jakie znacie kolędy?
ü Słuchanie wiersza M. Woźnej „Choinka”:
Na skraju cichej leśnej polany
Jedna choinka nie poszła spać…
Zrzuciła białą kołdrę ze śniegu,
Bo chce się stroić, bawić i śmiać.
Martwią się wszystkie leśne zwierzęta,
Gdyż nie ma końca skargom i łzom.
- Może chcesz błyszczeć w świątecznym stroju?
Chodź, odszukamy przyjazny dom.
Spójrz przez okienko na smutne dzieci,
Wśród pięknych rzeczy czegoś im brak.
One czekają właśnie na Ciebie.
Zapukaj w szybę. Chcesz wejść?
- O, tak!
· Dlaczego choinka nie chciała zostać w lesie?
· Kto jej pomógł?
· Gdzie choinka chciała być?
· Ko na nią czekał?
· Co zmieniło się w wyglądzie choinki?
ü Zestaw zabaw ruchowych nr 15 wg K. Wlaźnik:
· Marsz po obwodzie koła przy dźwiękach dzwonków lub trójkąta,
· Ćwiczenia nóg: Na hasło „piłeczki skaczą”, dzieci podają sobie ręce i skaczą obunóż.
· Ćwiczenia tułowia „Pajac na sznurku” – dzieci stoją w kole. Nauczyciel stoi w środku i pokazuje skręty tułowia (lub porusza kończynami), tak jakby były one zawieszone na sznurkach.
· Ćwiczenia dużych grup mięśniowych „Krasnale i wielkoludy” – dzieci idą małymi kroczkami jak „krasnoludki”. Potem, rozciągają stopy, starają się stawiać wielkie kroki, tak jak „wielkoludy”.
· Zabawa „Zajączki i wilk” – jedno dziecko jest wilkiem, a pozostałe zajączkami. Zajączki skaczą po lesie. Na hasło Wilk, zajączki zatrzymują się i stoją bez ruchu. Kogo wilk złapie, ten zostaje wilkiem.
6. zabawy dowolne
martomar