a23.docx

(21 KB) Pobierz

…......................................

      (pieczątka szkoły)

 

 

 

INFORMACJA O GOTOWOŚCI DZIECKA

DO PODJĘCIA NAUKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ

 

 

Imię i nazwisko dziecka –

 

Rok szkolny – 2010/2011

 

Forma wychowania przedszkolnego oddział przedszkolny w szkole podstawowej
 

 

Informacja o stanie przygotowania dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej

 

I.       Opanowanie wymagań określonych w podstawie programowej wychowania przedszkolnego w obszarze:

 

1.      Umiejętności społecznych i odporności emocjonalnej :

a)     mocne strony dziecka – Stara się stosować  do norm społecznych, współpracuje raczej bez konfliktów z rówieśnikami. Zazwyczaj dzieli się z nimi zabawkami. Zazwyczaj chętnie bierze udział w grupowych zajęciach i zabawach, jest lubiane przez inne dzieci. Zwykle wyraża swoje emocje w sposób akceptowany społecznie.

b)     zauważone trudności – Lubi dominować nad dziećmi- mówić im w co i jak mają się bawić. Często nie potrafi pogodzić się z porażką i wtedy potrzebuje wsparcia osoby dorosłej. Zdarza mu spłakać, jak jest coś nie po jego myśli lub kolega nie chce mu dać jakiejś rzeczy

c)      podjęte lub potrzebne działania wspierające potrzeby dziecka – Wyjaśnianie przyczyn i skutków niewłaściwego postępowania. Granie w różne gry planszowe i zabawy ruchowe kształtujące współpracę z innym dzieckiem, przeżywanie sukcesu wygranej lub goryczy porażki.

d)     wskazówki dla rodziców – Rozmowy wychowawcze z dzieckiem.

 

2.      Umiejętności matematycznych i gotowości do nauki pisania i czytania:

a)     mocne strony dziecka – Orientuje się, że są zmiany odwracalne i nieodwracalne. Potrafi formułować wnioski o obserwowanych zmianach. Dobrze klasyfikuje. Potrafi klasyfikować według kilku kryteriów, nie tworzy własnych kryteriów. Ujmuje związki przyczynowo-skutkowe. Potrafi przewidzieć następstwa zdarzeń. Prawidłowo przelicza liczmany, dodaje i odejmuje w granicach 10 i więcej. Rozumie i potrafi wskazać: tyle samo liczmanów, więcej lub mniej. Zna liczebniki porządkowe oraz figury geometryczne. Rzadko myli się, określając kierunki i położenie przedmiotów w przestrzeni. Dobrze porównuje na zasadzie podobieństw. Wymienia wspólne cechy. Z łatwością buduje płynne, logicznie powiązane ze sobą wypowiedzi wielozdaniowe. Potrafi wyrazić swoje potrzeby i emocje w formie zdania. Zwykle stosuje w wypowiedziach zasady języka ojczystego. Mowa dziecka charakteryzuje się poprawnością pod względem gramatycznym, fleksyjnym i artykulacyjnym.

b)     zauważone trudności – Karty pracy są wykonywane niestarannie lub niezgodnie z poleceniem nauczyciela. Podczas ćwiczeń słuchu fonematycznego czasem się myli. Mimo ćwiczeń nie rozpoznaje niektórych liter, myli litery podobne kształtem do siebie. Czasami litery i cyfry odzwierciedla w odbiciu lustrzanym. Rzadko dokonuje poprawnej analizy i syntezy głoskowej wyrazów. Ma trudności w szukaniu różnic w podobnych obrazkach. Teksty piosenek rzadko ma opanowane na pamięć i rzadko je śpiewa.

c)      podjęte lub potrzebne działania wspierające potrzeby dziecka – Zachęcanie do wysłuchania do końca polecenia nauczyciela wraz ze wskazaniem pozytywnych skutków takiego zachowania. Prowadzono dodatkowe ćwiczenia i zabawy z rozpoznawaniem i odwzorowywaniem liter, cyfr. Zabawy z określeniem stosunków przestrzennych.

d)     wskazówki dla rodziców – Podczas wykonywania różnych czynności domowych chwalić za dokładność i staranność wykonania. Zabawy z rozpoznawaniem i rozróżnianiem liter, domino sylabowe. Zabawy w przegłosowywanie wyrazów, przedmiotów znajdujących się w najbliższym otoczeniu dziecka. Chłopiec od początku roku szkolnego powinien być objęty terapią i ćwiczeniami spostrzegania wzrokowego, spostrzegania słuchowego. Utrwalanie kierunków prawo-lewo.

 

3.      Umiejętności motorycznej i koordynacji wzrokowo - ruchowej:

a)     mocne strony dziecka – Dziecko jest sprawne fizycznie. Dość chętnie uczestniczy w zabawach, grach ruchowych i gimnastyce. Zachęcone przez dorosłego, stara się poprawnie wykonywać ćwiczenia gimnastyczne. Dobrze rzuca i łapie piłkę. Lubi grać w piłkę nożną. Dobrze wykonuje ćwiczenia równoważne. Prace plastyczno-techniczne wykonuje do końca.

a)     zauważone trudności – Pomimo upominania dziecko nadal źle trzyma ołówek, kredki przez to ręka szybko się męczy. Rysunki są ubogie w szczegóły. Podczas kolorowania obrazków wychodzi za linie. Prace plastyczne są niedokładne i niestarannie wykonane. Dominują kolory: czarny, brązowy, czerwony. Często występują w pracach plastycznych bohaterowie kreskówek. Nie zawsze pamięta o przyjęciu prawidłowej postawy przy rysowaniu, pisaniu, jedzeniu.

b)     podjęte lub potrzebne działania  wspierające potrzeby dziecka – Zachęcano dziecko do kolorowania małych powierzchni ze zwróceniem uwagi na nieprzekraczanie konturów obrazka. Zwracano uwagę na dokładność i staranność wykonywania prac oraz prawidłowy chwyt narzędzia pisarskiego. Zwracanie uwagi na prawidłową postawę ciała podczas siedzenia przy stole i wykonywania różnych czynności.

c)      wskazówki dla rodziców – Zachęcać do rysowania lub kolorowania różnych obrazków. Zwracać uwagę na brakujące szczegóły w pracach plastycznych dziecka (np. brak stóp, brwi). Zwracać uwagę na postawę ciała podczas pisania, jedzenia.

 

4.      Samodzielności, w tym umiejętności wykonywania czynności samoobsługowych:

a)   mocne strony dziecka – Potrafi zorganizować sobie czas wolny w szkole. Stara się utrzymywać porządek w swoim otoczeniu. Zwykle bez upomnień osoby dorosłej odkłada zabawki na swoje miejsce i uczestniczy w pracach porządkowych. Dziecko jest bardzo samodzielne. Sprawnie i bez pomocy osoby dorosłej ubiera się i rozbiera, korzysta z toalety, spożywa posiłki. Raczej dobrze wywiązuje się z powierzonych mu obowiązków (czasami potrzebuje przypomnienia osoby dorosłej).

b)     zauważone trudności – Bardzo długo je śniadanie, często się rozprasza, rozmawia i zapomina, że jest w trakcie spożywania jedzenia. Często rozlewa swoje picie na stolik.

c)      podjęte lub potrzebne działania wspierające potrzeby dziecka – Wyznaczenie konkretnego czasu na zjedzenie śniadania.

d)     wskazówki dla rodziców – Wyznaczenie konkretnego czasu na zjedzenie posiłku.

  

II.  Potrzeby rozwojowe dziecka, w tym zauważone predyspozycje, uzdolnienia i zainteresowania

a)   opis – Doskonale zna bohaterów najnowszych kreskówek dla dzieci. Bardzo chętnie buduje z klocków. Z dużym zaangażowaniem tworzy oryginalne kompozycje, łącząc różne materiały. Lubi grać w warcaby i szachy.

b)  podjęte lub potrzebne działania służące ich rozwijaniu – Tworzono sytuacje wychowawcze celem zaspokojenia potrzeb. Zachęcano

c)   wskazówki dla rodziców – W wolnych chwilach wspólnie rozwiązywać krzyżówki, rebusy, labirynty itd., zachęcać do czytania literatury dziecięcej.

 

III. Dodatkowe spostrzeżenia o dziecku:

Pracuje w umiarkowanym tempie. Często się śpieszy wykonując karty pracy niestarannie, aby móc dłużej się bawić. Zdarza się, że nie mówi prawdy. Nadwrażliwy słuchowo.

 

 

 

 

 

 

 

 

….......................................                                                    ……………………………………

    ( data i podpis nauczyciela )                                               ( pieczęć i podpis dyrektora )

 

1

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin