Jaskier ostry.doc

(27 KB) Pobierz
Jaskier ostry (łac

Jaskier ostry (łac. Ranunculus acris)

Rodzina: jaskrowatych (Ranunculaceae)

 

Opis rośliny : Jest roślina wieloletnia o wysokości 30-90 cm. Wczesną wiosną tworzy rozetę liści odziomkowych, a następnie rozgałęzioną łodygę kwiatonośną, gołą lub owłosioną. Gatunek nie wytwarzający rozłogów jak inne gatunki należące do rodzaju. Kwiaty są żółte, promieniste. Żółtawozielony kielich złożony z 5 działek, korona z 5 błyszczących płatków, liczne pręciki i słupki ułożone w linii spiralnej.

 

Okres kwitnienia : od maja do sierpnia

 

Siedlisko : Łąki, pastwiska, zarośla. Gatunek wybitnie kosmopolityczny, zasiedlający Europę, Afrykę płn. i Azję, spotykany również w Ameryce (nie wiadomo czy jego występowanie jest tam naturalne, czy został zawleczony). W Polsce gatunek bardzo pospolity na całym obszarze.

 

Surowiec zielarski : pędy

 

Główne związki : protoanemonina, anemonina, saponiny, goryczce, witamina C, flawonoidy.

 

Działanie i zastosowanie : w medycynie ludowej wysuszone ziele jaskra jest stosowane jako środek przeciwreumatyczny, przeciwskurczowy, łagodzący rany, owrzodzenia i stany zapalne skóry. Znalazł również zastosowanie w homeopatii.

 

ROŚLINA TRUJĄCA! Jak wszystkie jaskry zawiera ranunkulinę i jest trujący. Powoduje on podrażnienie śluzówki żołądka i jelit, porażenie układu nerwowego i uszkodzenie nerek. Bydło nie zjada go. W sianie traci własności trujące.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin