Cykoria podróznik.doc

(22 KB) Pobierz
Cykoria podróznik (łac

Cykoria podróznik (łac. Cichorium intybus)

Rodzina: astrowate (Asteraceae)

 

Opis rośliny :Jest byliną osiągającą wysokość 30–120 cm, wiatrosiewną. Łodygi dość cienkie, rozgałęzione, zielonkawoszare, u nasady szorstko owłosione. Kwiaty niebieskie, czasem białe lub różowe. Koszyczki kwiatowe o średnicy 3–4 cm, złożone z licznych, języczkowatych kwiatów, osadzone na szczytach łodyg i w kątach łodyg bocznych lub górnych liści.

 

Okres kwitnienia : od lipca do sierpnia

 

Siedlisko : Rośnie zwykle na glebach piaszczystych i kamienistych. Można ją spotkać na poboczach dróg, nasypach, ugorach, łąkach i obrzeżach pól uprawnych. Jest hemikryptofitom (rośliną naziemnopączkową). Cykoria podróżnik występuje w stanie dzikim w Europie, wprowadzona została do Ameryki Północnej. W Polskiej florze jest archeofitem pospolicie występującym na całym obszarze.

 

Surowiec zielarski : całe ziele, same płatki lub korzeń (Radix Cichorii): korzeń, pęd, kwiaty.

 

Główne związki : glikozyd intubinę, dużo inuliny (ok. 40%), gorycze(laktucynę), pektynę, cholinę, taraxasterol, sole mineralne i śladowe ilości olejków eterycznych, kwasy: kawowy, cykoriowy, chlorogenowy, zw. kumarynowe, fitosterole, itd.

 

Działanie i zastosowanie : korzeń łagodnie pobudza wytwarzanie soku żołądkowego, żółci oraz ma działanie moczopędne. Jest to stosowny w wielu mieszankach ziołowych do leczenia zaburzeń trawienia i przy ogólnym osłabieniu.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin