Arnika górska.doc

(24 KB) Pobierz
Arnika górska (łac

Arnika górska (łac. Arnica montana)

Rodzina: astrowate (łac. Asteraceae)

Nazwy ludowe: kupalnik górski, pomórnik, tranek górski

 

Opis rośliny : Jest to rodzaj byliny (roślina zielna żyjąca więcej niż dwa lata i zwykle wielokrotnie w tym czasie wydająca nasiona bądź zarodniki). Roślina osiąga ok. 60 cm wysokości. Na szczycie łodygi jeden koszyczek i dwa po bokach (rzadziej cztery). Liście całobrzegie, różyczkowe eliptyczne, odziomkowe (liście, które nie wyrastają z łodygi, lecz bezpośrednio z kłącza), zebrane w rozetę, odwrotnie jajowate i wydłużone, bardzo grube, bez ogonków, z nerwem głównym wyraźnie widocznym od spodu blaszki liściowej. Kwiaty są złotożółtawe zebrane w koszyczki. Kwiaty zewnętrzne języczkowate, a wewnętrzne rurkowate. Roślina jest gruczołowato owłosiona.

 

Okres kwitnienia : czerwiec (niziny) - sierpień (góry).

 

Siedlisko : ubogie łąki, pastwiska, wrzosowiska, suche bory sosnowe.

 

Surowiec zielarski : kwiatostany - koszyczki arniki (Anthodium Arnicae), susz używany w medycynie, kłącza (Rhizoma Arnicae).

 

Zbiór i suszenie: surowiec zbiera się w początkowym okresie kwitnienia rośliny i suszy w warunkach naturalnych.

 

Główne związki : flawonoidy, laktony seskwiterpenowe (helenalina, dwuhydrohelenalina), trójterpeny, olejek eteryczny (poliacetyleny, tymol), irydoid, fenolokwasy wolne i związane, aminy, fitosterole, garbniki, saponiny.

 

Działanie i zastosowanie : zewnętrznie na krwiaki, stłuczenia, obrzęki pourazowe, oparzenia, ukąszenia owadów a także to płukania jamy ustnej. Koszyczki kwiatowe mają liczne substancje czynne o działaniu przeciwzapalnym, przeciwreumatycznym i antyseptycznym, dlatego stosuje się głównie wyciągi z koszyczków, zewnętrznie do okładów. Stosowana wewnętrznie wzmacnia i uszczelnia ściany naczyń krwionośnych, działa przeciwzakrzepowo oraz poprawia krążenie krwi, cała roślina jest trująca

 

Ciekawostki : Dawniej w Bawarii, w wigilię św. Jana arnikę wtykano na brzegach pól w celu ochrony przed gradobiciem. Ustawiona w oknie miała chronić przed uderzeniem pioruna.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin