Program zajęć korekcyjno.doc

(117 KB) Pobierz

Program zajęć korekcyjno – kompensacyjnych dla uczniów klasy pierwszej mających trudności w nauce

Opracowała:

Elżbieta Farfułowska

SPIS TREŚCI

1. Wstęp

2. Diagnoza uczniów

3. Cele ogólne

4. Cele szczegółowe

5. Treści programowe

6. Procedury osiągania celów

7. Uwagi o realizacji

8. Ewaluacja 

9. Bibliografia 

„Mów dziecku, że jest dobre,

że może, że potrafi...”

Janusz Korczak

I. Wstęp

Źródła niepowodzeń dzieci w nauce mogą być uwarunkowane środowiskowo (zaniedbania wychowawcze), bądź tkwić w samych uczniach (opóźniony lub nieharmonijny rozwój). Zadaniem nauczycieli i terapeutów jest rozpoznanie przyczyn i usuwanie następstw niepowodzeń w postaci zaburzeń zachowania.

Punktem wyjścia do planowania działań naprawczych jest prawidłowa diagnoza przyczyn trudności. Wśród dzieci z trudnościami w nauce spory odsetek stanowią uczniowie z zakłóceniami przebiegu rozwoju niektórych funkcji percepcyjno – motorycznych i poznawczych.

Zajęcia korekcyjno – kompensacyjne nastawione są na usprawnianie i eliminowanie zaburzeń psychoruchowego rozwoju dziecka. W zajęciach tych wykorzystuje się różnorodne metody i techniki terapeutyczne dobrane indywidualnie dla każdego dziecka stosownie do jego potrzeb i możliwości. Należy także pamiętać by podczas zajęć oddziaływać na dziecko jako całościową, kształtującą się osobowość, a  nie tylko na wyizolowane funkcje poznawcze. 

W Szkole Podstawowej w Radziłowie uczniowie klasy pierwszej na progu edukacji szkolnej mają trudności w nauce. Wychodząc naprzeciw potrzebom uczniów, rodziców jak również szkoły, zgodnie z rozporządzeniem MEN i S z dnia 7 stycznia 2003r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno – pedagogicznej opracowałam program zajęć korekcyjno – kompensacyjnych. Będzie on realizowany w wymiarze 2 godzin tygodniowo, dwa razy po jednej godzinie.

 

II. Diagnoza uczniów

Tomasz

Urodził się 19 sierpnia 1998 r. zdrowy z 10 punktami. Ma 7 lat. Wychowuje się w rodzinie  pełnej. Ojciec ma podstawowe wykształcenie, matka zawodowe. W domu są dobre warunki do nauki, chłopiec ma swój pokój. Jest najmłodszy, ma brata w trzeciej klasie gimnazjum. Tomek jest alergikiem.

Ma wadę wymowy (nieprawidłowo wymawia głoski sz, rz). Wypowiada się prostymi zdaniami.

Rozpoznaje litery. Dokonuje analizy i syntezy słuchowej wyrazów. Czyta na poziomie klasy pierwszej (metoda B. Rocławskiego). Głoskuje dłuższe wyrazy, krótsze czyta sylabami lub wyrazami. Ma trudności w prawidłowym odtwarzaniu wzorów literopodobnych, figur geometrycznych (wg testu H. Spionek), liter i łączeniu ich.  Nie potrafi ułożyć obrazka pociętego na sześć części. Myli pojęcia góra, dół oraz strona lewa, prawa.

Potrafi wymienić kolejne dni tygodnia, pory roku. Zna cyfry od 0 do 10 oraz znaki: >, <, +, -, =. Potrafi je stosować. Wykazuje średni poziom dziecięcego liczenia. Dodaje i odejmuje w zakresie 10 na konkretach. Z pomocą nauczyciela rozwiązuje proste zadanie tekstowe na dodawanie. Wymienia kolejno liczebniki do 150.

Ma trudności w wykonywaniu czynności samoobsługowych, wiązaniu sznurowadeł, zapinaniu zamka u kurtki.

 

Szymon

Urodził się 3 czerwca 1998 r. zdrowy, z 10 punktami. Ma 7 lat. Wychowuje się w rodzinie pełnej. Rodzice mają podstawowe wykształcenie. Chłopiec jest najstarszy z pięciorga dzieci.

Ma wadę wymowy; seplenienie. Wypowiada się prostymi zdaniami.

Zna większość liter, myli litery podobne b - p, D - G, Ł - L. Dokonuje analizy i syntezy słuchowej wyrazów. Czyta na poziomie zerowym, głoskuje (metoda B. Rocławskiego). Stwierdza się zaburzoną percepcję wzrokową. Chłopiec ma trudności z odwzorowaniem trudniejszych elementów literopodobnych oraz wzorów figur geometrycznych (wg testu H. Spionek). Ma trudności z pisaniem liter we właściwych liniach, poprawnym ich łączeniem. Nie potrafi ułożyć w całość obrazka pociętego na 6 części. Myli strony: lewą, prawą.

Myli kolejność dni tygodnia. Zna liczby od 0 do 10, znaki >,<, = , +, -  i stosuje je poprawnie. Kolejno wymienia liczebniki do15. Wykazuje średni poziom dziecięcego liczenia. Dodaje i odejmuje w zakresie 10 na konkretach.

Często nie potrafi podporządkować się regułom. Ma trudności w skupieniu uwagi.

 

Paulina

Urodziła się 5 czerwca 1998 r. zdrowa. Ma 7 lat. Wychowuje się w rodzinie pełnej. Rodzice mają wykształcenie zawodowe. Paulina jest najstarsza, ma trzech braci w wieku 6 lat, 4lat  i 1 miesiąca.

              Dziewczynka ma wadę wymowy, niektóre słowa są niezrozumiałe. Zaczęła mówić w wieku 3 lat. Od marca 2005r. objęta jest opieką logopedyczną w poradni psychologiczno – pedagogicznej. Coraz częściej wypowiada się na swobodne tematy. Są to krótkie, proste zdania, często niepoprawne pod względem gramatycznym.

Paulina dokonuje syntezy słuchowej prostych wyrazów. Nie dokonuje analizy słuchowej wyrazów. Ma trudności ze wskazaniem w wyrazach pierwszej , ostatniej głoski. Czyta wyrazy dom, mama, tata. Rozpoznaje część liter. Nie rozpoznaje liter: F, N, G. Myli litery B - P, f - l, J - I, Ł - L, j - i, b - p, p - d, t - k, R - S, r - z, D - B. Nie odwzorowuje trudniejszych figur geometrycznych  (test H. Spionek). Poprawnie pisze wzory literopodobne i wprowadzone litery.  Ma trudności w prawidłowym łączeniu liter. Układa w całość obrazek pocięty na sześć części.

Myli dni tygodnia. Zna cyfry  od 0 do 6, znaki: >, <, +, =. Wymienia kolejno liczebniki do 13. Dodaje w zakresie 6 na konkretach, z pomocą odejmuje w zakresie 6.

Zgodnie bawi się z rówieśnikami, jest życzliwa. Potrafi podporządkować się przyjętym regułom zachowania.

Hubert

Urodził się 12 sierpnia 1998r.  Ma 7 lat. Wychowuje się w rodzinie pełnej, Ojciec ma podstawowe wykształcenie, a matka zawodowe. Ma siostrę w piątej klasie, brata w trzeciej klasie szkoły podstawowej i czteroletnią siostrę. W domu są trudne warunki materialne. Chłopiec korzysta z dożywiania.

Ma wadę wymowy. Wypowiada się krótkimi zdaniami.

Większość liter zna. Nie rozpoznaje liter F, L, l. Ma trudności z zapamiętaniem kształtu liter , prawidłowym łączeniu ich. Czyta na poziomie zerowym, głoskuje (metoda Rocławskiego). Czytając opuszcza wyrazy lub przekręca. Dokonuje syntezy sylabowej i głoskowej wyrazów, zdarzają się błędy w analizie słuchowej wyrazów. Ma trudności z zapamiętaniem kształtu liter, prawidłowym łączeniem ich. Myli pojęcia góra, dół, lewa, prawa strona.

Wymienia dni tygodnia , nie zachowując kolejności. Zna cyfry od 0 do 10, znaki >,< +, = i stosuje je z pomocą nauczyciela. Wykazuje średni poziom dziecięcego liczenia. Dodaje i odejmuje w zakresie 6, zawsze na konkretach. Zdarzają się pomyłki w zakresie 5. Samodzielnie nie rozróżnia dodawania i odejmowania. Wymienia kolejno liczebniki do 14.

Ma wolne tempo pracy. Jest nieśmiały. Potrafi podporządkować się przyjętym regułom zachowania.

             

 

III. Cele ogólne

·         ·        Wspieranie indywidualnego rozwoju dziecka poprzez edukację i terapię.

·         ·        Zaspokojenie potrzeb rozwojowych dziecka poprzez uwzględnienie specyfiki jego trudności w nauce oraz dostrzeganie mocnych stron.

·         ·        Wzmacnianie w uczniach wiary we własne siły i możliwości.

·         ·        Doskonalenie i usprawnianie funkcji percepcyjno – motorycznych biorących udział w nauce czytania i pisania.

 

 

III. Cele szczegółowe

·         ·        Rozpoznaje litery drukowane, pisane małe i wielkie

·         ·        Poprawnie odwzorowuje kształt liter i prawidłowo je łączy

·         ·        Dzieli wyrazy na sylaby, sylaby na głoski

·         ·        Dokonuje analizy i syntezy wzrokowo – słuchowej wyrazów (Paulina – wyrazów prostych 3, 4 głoskowych)

·         ·        Rozpoznaje samogłoski

·         ·        Czyta na wyższym poziomie (III – IV struktura sylabowa z metody E. Kujawy i M. Kurzyny)

·         ·        Zna dni tygodnia, pory roku

·         ·        Poprawnie stosuje określenia strona lewa – prawa, góra – dół, przód – tył

·         ·        Rozpoznaje i zapisuje liczby do 25

·         ·        Wymienia kolejne liczebniki w zakresie 25 (Paulina, Szymon, Hubert),  Tomek w zakresie 200

·         ·        Wykazuje wyższy poziom dziecięcego liczenia, dodawania i odejmowania

·         ·        Porównuje liczebność zbiorów, stosuje znaki matematyczne: >, <, =

·         ·        Rozwiązuje proste zadania tekstowe na dodawanie i odejmowanie

·         ·        Buduje kilkuzdaniową wypowiedź na zadany temat i na podstawie obrazka

 

 

IV. Treści programowe

Ćwiczenia percepcji wzrokowej

 

Cele ćwiczeń

 

Rodzaje ćwiczeń

Współpraca analizatora wzrokowego i kinestetyczno ruchowego-

·                     ·                    układanie z patyczków płotów, domków, wzorów z tasiemki, z mozaiki, postaci ludzi i zwierząt,

·                     ·                    układanki płaskie (obrazkowe, geometryczne), klockowe

·                     ·                    montowanie konstrukcji z gotowych elementów (klocków, krążków)

·                     ·                     

Rozwijanie pamięci wzrokowej (pola spostrzegania), koncentracji wzrokowej

 

 

 

 

 

·                     ·                    dobieranie par jednakowych obrazków (dobieranki, loteryjki, domino obrazkowe)

·                     ·                    układanie obrazków w kolejności, w jakiej były pokazywane

·                     ·...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin