rn2.doc

(1182 KB) Pobierz
2

2. UWARUNKOWANIA RYNKU NIERUCHOMOŚCI W OLSZTYNIE

 

a)    Uwarunkowania demograficzne

Według GUS liczba ludności w Olsztynie na dzień 31 grudnia 2009r. wynosiła 176 457 mieszkańców. Liczba ludności wzrasta od 2002 roku, co można zauważyć na przykładzie lat ubiegłych, kiedy kształtowała się ona w następujący sposób:

- dane GUS z 2005r. – liczba ludności wynosiła 174 473 mieszkańców

- dane GUS z 2006r. – liczba ludności wynosiła 174 941 mieszkańców

- dane GUS z 2007r. – liczba ludności wynosiła 175 710 mieszkańców

- dane GUS z 2008r. – liczba ludności wynosiła 176 142 mieszkańców

 

Struktura wiekowa w latach według GUS w latach 2005-2009 wygląda następująco, przy przyjęciu, że osobami w wieku przedprodukcyjnym są osoby w wieku poniżej 17 lat:

- od 2005 roku systematycznie malała ilość osób w wieku przedprodukcyjnym, zarówno jeśli chodzi o kobiety jak i o mężczyzn, co obrazuje poniższa tabela:

 

 

- od 2005 roku systematycznie rosła ilość mężczyzn w wieku produkcyjnym, zaś u kobiet malała, co obrazuje poniższa tabela:

 

 

- od 2005 roku systematycznie rosła ilość mężczyzn i kobiet  w wieku poprodukcyjnym, co obrazuje poniższa tabela:

b)    Uwarunkowania ekonomiczne

 

Olsztyn dopiero po II Wojnie Światowej przeżył szybki wzrost gospodarczy. Na terenie miasta powstała fabryka opon Michelin, co sprawiło, że Olsztyn jest obok Dębicy głównym ośrodkiem przemysłu oponiarskiego.

Michelin Polska S.A. zatrudnia ponad 4300 osób. Firmę tworzą: fabryka zlokalizowana w Olsztynie, w której mieści się siedziba Spółki i jest jedną z największych struktur Grupy Michelin w  Europie oraz Dyrekcja Handlowa znajdująca się w Warszawie.

Dobrze rozwinął się także przemysł drzewny, meblarski ( MM International, Mazur Comfort, Mebelplast ) i spożywczy ( Grupa Indykpol, Chłodnia Olsztyn ).

 

Na terenie Olsztyna jest także Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, który znajduje się w dzielnicy Kortowo. Kształci on ok. 40 tys. studentów na wszystkich rodzajach studiów. Jest to największy ośrodek naukowy w województwie Warmińsko-Mazurskim.

 

Bezrobocie na terenie miasta Olsztyna jest dość duże, lecz największy przyrost osób bezrobotnych przypada na rok 2009. Widać wyraźną różnicę między rokiem 2009 a latami poprzednimi, kiedy bezrobocie obejmowało czasami nawet trzykrotnie mniej osób.

Najlepiej obrazuje to tabela zaczerpnięta z zasobów GUS:

- dla bezrobotnych do 3 miesięcy

 

- dla bezrobotnych od 3 do 6 miesięcy

 

- dla bezrobotnych od 6 do 12 miesięcy

 

 

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wg GUS systematycznie wzrasta. Od 2008 roku przekroczyło od 3 000 zł. Poniższa tabela przedstawia jak kształtowało się wynagrodzenie w latach 2005-2009:

 



 

 

 

 

c)     Uwarunkowania przestrzenne

 

Olsztyn położony jest w środkowej części województwa warmińsko-mazurskiego.  Zajmuje powierzchnię 88,33 km2. Jest to miasto na prawach  powiatu. Podzielony jest on na 23 osiedla:

 


Plik:Osiedla olsztyna.svg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przez miasto Olsztyn przepływają 3 rzeki: Łyna, Wadąg i Kortówka. W granicach administracyjnych miasta obecnie leży 15 jezior, w tym 13 o powierzchni powyżej 1 ha. Łącznie powierzchnia jezior w Olsztynie wynosi około 720 ha. Olsztyńskie lasy zajmują ponad 1800 ha (21,2% powierzchni miasta). Ponad połowa to zwarty kompleks Lasu Miejskiego (1050 ha), pełniący przede wszystkim funkcje terenów rekreacyjno-wypoczynkowych oraz turystyczno-krajoznawczych.

Podstawowym organizatorem i przewoźnikiem w miejskim transporcie zbiorowym jest Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Olsztynie. Przewozy pasażerskie realizowane są na 34 liniach komunikacyjnych (w tym dwie linie nocne, 5 miejsko-podmiejskich i jedna sezonowa).

Przez Olsztyn przebiega także wiele istotnych dla ruchu dróg. Są to między innymi drogi krajowe (16, 51, 53) i wojewódzkie (527,598) . Olsztyn jest także ważnym węzłem kolejowym. Na terenie miasta zlokalizowane są trzy dworce: Olsztyn Główny, Olsztyn Zachodni, Olsztyn Gutkowo.

W granicach administracyjnych miasta położony jest także port lotniczy zlokalizowany na osiedlu Dajtki.

Olsztyn jest miastem bogatym w zabytki. Na jego terenie znajduje się wiele zabytkowych kościołów, zamek krzyżacki, liczne kamienice, wiadukt, a także duża ilość pomników.

Siedzibą władz miasta od 1915r. jest Nowy Ratusz, który powstał na terenie dawnego kościoła. Znajduje się on  na rogu skrzyżowania ulic: 11 listopada i 1 maja przy placu Jana Pawła II. Obecnie jest siedzibą prezydenta Olsztyna, a także miejscem, gdzie odbywają się sesje Rady Miejskiej.



 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin