92_1._specyfikacje_techniczne_wykonania_i_odbioru_robot.doc

(387 KB) Pobierz
46- Specyfikacje techniczne

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SPECYFIKACJE TECHNICZNE WYKONANIA

I ODBIORU ROBÓT BUDOWLANYCH

ORAZ ZASADY OBLICZANIA CENY

NA ROBOTY BUDOWLANE – PRZEWODNIK

 

 


4.3  Specyfikacje techniczne wykonania i odbioru robót

4.3.1  Definicje

Zgodnie z definicjami określonymi w Załączniku III do dyrektywy Unii Europejskiej poszczególne pojęcia związane ze specyfikacjami mają następujące znaczenie:

1) „specyfikacje techniczne” oznaczają całość wszystkich wymagań technicznych, w szczególności zawartych w dokumentacji zamówienia, określających wymagane cechy roboty budowlanej, materiału, produktu lub dostawy, pozwalające obiektywnie scharakteryzować roboty budowlane, materiał, produkt lub dostawę, opisane w taki sposób, aby spełniły cel, wyznaczony przez zamawiającego. Specyfikacje techniczne obejmują poziom jakości, wykonania, bezpieczeństwa lub rozmiarów, uwzględniając wymagania stawiane materiałowi, produktowi lub dostawie w zakresie jakości, terminologii, symboli, testowania i jego metod, opakowania, nazewnictwa i oznakowania. Zawierają one także reguły związane z koncepcją i obliczaniem kosztów robót budowlanych, warunków badania, kontroli i przyjmowania robót budowlanych, jak też technik i metod budowy oraz wszystkie inne warunki o charakterze technicznym, o jakich zamawiający może postanowić, drogą przepisów ogólnych lub szczegółowych, co się tyczy robót budowlanych zakończonych i odnośnie materiałów i elementów tworzących te roboty;

2)  „normy” oznaczają wymagania techniczne przyjęte przez uznany organ standaryzacyjny w celu powtarzalnego i ciągłego stosowania, których przestrzeganie co do zasady nie jest obowiązkowe.

3) „normy europejskie” oznaczają normy przyjęte przez Europejski Komitet Standaryzacji (CEN) oraz Europejski Komitet Standaryzacji Elektrotechnicznej (Cenelec) jako "standardy europejskie (EN)" lub "dokumenty harmonizacyjne (HD)" zgodnie z ogólnymi zasadami działania tych organizacji.

4) „europejskie zezwolenie techniczne” oznacza aprobującą ocenę techniczną zdatności produktu do użycia, dokonaną w oparciu o podstawowe wymagania w zakresie robót budowlanych, przy użyciu własnej charakterystyki produktu oraz określonych warunków jego zastosowania i użycia.

5) „istotne wymagania” oznaczają wymagania dotyczące bezpieczeństwa, zdrowia i pewnych innych aspektów interesu wspólnego, jakie mają spełniać roboty budowlane.

6)   „normatyw techniczny” oznacza wytyczne wynikające z normy lub ogólnie obowiązujących przepisów techniczno-budowlanych,

 

4.3.2              Rodzaje specyfikacji technicznych i ich systematyka

Zgodnie z założeniami projektu nowego rozporządzenia Ministra Infrastruktury wyróżniamy następujące rodzaje specyfikacji:

·         Ogólną specyfikację techniczną wykonania i odbioru robót opracowywaną dla potrzeb konkretnego przedsięwzięcia ,

·         Szczegółowe specyfikacje techniczne wykonania i odbioru robót opracowywane dla jednorodnych grup i rodzajów robót.

Podobnie jak dla pozostałych części dokumentacji technicznej określającej przedmiot zamówienia, również w przypadku specyfikacji technicznych powinna być wprowadzona jednolita systematyzacja robót polegająca na uporządkowaniu ich zgodnie z zasadami określonymi w p 4.1.2, opartymi na CPV.

 

4.3.3               Wzorzec ogólnej specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót 

Dla każdego przedsięwzięcia inwestycyjnego, w którym występują roboty budowlane opracowuje się ogólną specyfikację techniczną, której celem jest określenie przedmiotu zamówienia oraz ustalenie wymagań oraz warunków technicznych w jakich będą realizowane i odbierane wszystkie roboty budowlane, instalacyjne oraz montażowe maszyn, urządzeń i wyposażenia.

 

W załączniku 1-1 podajemy wzorzec ogólnej specyfikacji technicznej. Został on opracowany na podstawie doświadczeń uzyskanych przy realizacji dokumentacji zastosowanych dla inwestycji już zrealizowanych w Polsce z funduszów Unii Europejskiej i Banku Światowego. Oczywiście z założenia jest to wzorzec i na jego podstawie każdorazowo powinno się przygotowywać indywidualną specyfikację dostosowaną do konkretnego przedsięwzięcia stanowiącego przedmiot zamówienia.

 

4.3.4  Metodyka opracowania  szczegółowych specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót

Zasadniczym celem jaki mają spełniać szczegółowe specyfikacje techniczne jest określenie wymaganego przez zamawiającego standardu wszystkich rodzajów robót oraz wymaganej jakości ich wykonania ze szczególnym uwzględnieniem zastosowanych materiałów i zainstalowanych urządzeń.

W załączniku 1 – 2 podano typowy spis szczegółowych specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót jakie mogą być potrzebne dla realizacji obiektu kubaturowego – budynku.

Szczegółowe specyfikacje techniczne wykonania i odbioru robot opracowuje się w podziale na branże. Zakres ich musi być taki, żeby pokrywały wszystkie grupy i rodzaje robót występujących w całym przedsięwzięciu.

Ramowy układ szczegółowych specyfikacji technicznych powinien być następujący:

1.             Przedmiot i zakres stosowania specyfikacji

2.             Materiały i urządzenia

3.             Sprzęt

4.             Transport

5.             Wykonywanie robót

6.             Kontrola jakości robót

7.             Obmiar robót

8.             Odbiory robót i podstawy płatności

9.             Przepisy i normy dotyczące prowadzenia budowy.

 

W załączniku 1 – 3  przedstawiono przykład szczegółowej specyfikacji technicznej dla robót betonowych. Również ten przykład został oparty na doświadczeniach wynikających z już zrealizowanych przedsięwzięć.

 

 


ZAŁĄCZNIKI

Załącznik Nr 4.3 - 1

 

OGÓLNA SPECYFIKACJA TECHNICZNA               (Wzorzec)

 

1.      Określenie przedmiotu zamówienia

1.1.   Rodzaj, nazwa i lokalizacja ogólna przedsięwzięcia

 

wpisać odpowiednie dane

 

1.2                 Uczestnicy procesu inwestycyjnego

 

wpisać odpowiednie dane i uzupełnić je po rozstrzygnięciu przetargu, a przed zawarciem umowy

1)   Zamawiający

2)   Instytucja finansująca inwestycję

3)   Organ nadzoru budowlanego

4)   Wykonawca

Zarządzający realizacją umowy

Przyszły użytkownik

 

1.3   Charakterystyka przedsięwzięcia

1.3.1              Przeznaczenie obiektów i rozwiązanie funkcjonalno-użytkowe

 

wpisać odpowiednie dane pochodzące z projektu technologicznego i programu funkcjonalno - użytkowego

1.3.2                            Ogólny zakres robót

 

Podać:

1)   ewentualny podział przedsięwzięcia na zadania i obiekty

2)   rodzaje występujących robót

3)   ogólny opis rozmieszczenia obiektów i zagospodarowania terenu

 

1.3.3              Zakres robót przewidziany do wykonania w poszczególnych zadaniach i obiektach

 

Opis robót przewidzianych do wykonania przy realizacji przedsięwzięcia, określający rozwiązania techniczne, w podziale na rodzaje robót.

 

1.4                            Dokumentacja techniczna określająca przedmiot zamówienia i stanowiąca

              podstawę do realizacji robót

 

1.4.1              Spis projektów i rysunków wykonawczych

1.4.2              Spis szczegółowych specyfikacji technicznych

1.4.3           Wykaz innych dokumentacji mających wpływ na realizację inwestycji (na ogół pozostają do wglądu u zamawiającego)

Podać także nazwy i adresy wszystkich jednostek projektujących

1.4.4              Zgodność robót z dokumentacją techniczną

Wykonawca jest odpowiedzialny za jakość prac i ich zgodność z dokumentacją kontraktową i techniczną, specyfikacjami technicznymi i instrukcjami zarządzającego realizacją umowy.

Wykonawca jest zobowiązany wykonywać wszystkie roboty ściśle według otrzymanej dokumentacji technicznej. Jeśli jednak w czasie realizacji robót okaże się, że dokumentacja projektowa dostarczona przez zamawiającego wymaga uzupełnień wykonawca przygotuje na własny koszt niezbędne rysunki i przedłoży je w czterech kopiach do akceptacji zarządzającemu realizacją umowy.

1.5                            Definicje i skróty

 

Podać definicje i skróty uzupełniające te, które podano w ogólnych warunkach umowy

 

2.              Prowadzenie robót

2.1              Ogólne zasady wykonania robót

Wykonawca jest odpowiedzialny za prowadzenie robót zgodnie z umową i ścisłe przestrzeganie harmonogramu robót oraz za jakość zastosowanych materiałów i wykonywanych Robót, za ich zgodność z projektem wykonawczym, wymaganiami specyfikacji technicznych i programu zapewnienia jakości, projektu organizacji robót oraz poleceniami zarządzającego realizacją umowy.

Wykonawca ponosi odpowiedzialność za dokładne wytyczenie w planie i wyznaczenie wysokości wszystkich elementów robót zgodnie z wymiarami i rzędnymi określonymi w dokumentacji projektowej lub przekazanymi na piśmie przez zarządzającego realizacją umowy.

Następstwa jakiegokolwiek błędu spowodowanego przez wykonawcę w wytyczeniu i wyznaczeniu robót, jeśli wymagać tego będzie zarządzającego realizacją umowy, zostaną poprawione przez wykonawcę na własny koszt. Sprawdzenie wytyczenia robót lub wyznaczenia wysokości przez zarządzającego realizacją umowy nie zwalnia wykonawcy od odpowiedzialności za ich dokładność.

Wykonawca zatrudni uprawnionego geodetę w odpowiednim wymiarze godzin pracy, który w razie potrzeby będzie służył pomocą zarządzającemu realizacją umowy przy sprawdzaniu lokalizacji i rzędnych wyznaczonych przez wykonawcę.

              Stabilizacja sieci punktów odwzorowania założonej przez geodetę będzie zabezpieczona przez wykonawcę, zaś w przypadku uszkodzenia lub usunięcia punktów przez personel wykonawcy, zostaną one założone ponownie na jego koszt, również w przypadkach gdy roboty budowlane wymagają ich usunięcia. Wykonawca w odpowiednim czasie powiadomi o potrzebie ich usunięcia i będzie zobowiązany do przeniesienia tych punktów.

Odprowadzenie wody z terenu budowy i odwodnienie wykopów należy do obowiązków wykonawcy i uważa się, że ich koszty zostały uwzględnione w kosztach jednostkowych pozostałych robót.

Decyzje zarządzającego realizacją umowy dotyczące akceptacji lub odrzucenia materiałów i elementów robót będą oparte na wymaganiach sformułowanych w umowie, projekcie wykonawczym i szczegółowych specyfikacjach technicznych, a także w normach i wytycznych wykonania i odbioru robót. Przy podejmowaniu decyzji zarządzający realizacją umowy uwzględnia wyniki badań materiałów i jakości robót, dopuszczalne niedokładności normalnie występujące przy produkcji i przy badaniach materiałów, doświadczenia z przeszłości, wyniki badań naukowych oraz inne czynniki wpływające na rozważaną kwestię.

Polecenia zarządzającego realizacją umowy będą wykonywane nie później niż w czasie przez niego wyznaczonym, po ich otrzymaniu przez wykonawcę, pod groźbą wstrzymania robót. Skutki finansowe z tego tytułu poniesie wykonawca.

 

2.2              Teren budowy

2.2.1              Charakterystyka terenu budowy

 

Należy podać granice terenu budowy i jego charakterystykę określającą istniejące warunki prowadzenia robót ze szczególnym uwzględnieniem przeszkód i naturalnych uwarunkowań jakie mogą mieć wpływ na prowadzenie robót

 

2.2.2              Przekazanie terenu budowy

Zamawiający protokolarnie przekazuje wykonawcy teren budowy w czasie i na warunkach określonych w ogólnych warunkach umowy p.3.2.

 

Należy podać wszystkie wymagania i dane niezbędne do prawidłowej organizacji robót, a w szczególności:

Określenie terenu przeznaczonego na zaplecze budowy (z załączeniem planu określającego jego granice)

Informacje o możliwościach korzystania z mediów

Niezbędne dane geodezyjne

W czasie przekazania terenu zamawiający przekazuje wykonawcy:

1)   dokumentacje techniczną określoną w p.1.4

2)   kopię decyzji o pozwoleniu na budowę

3)   kopie uzgodnień i zezwoleń uzyskanych w czasie przygotowywania robót do realizacji przez zamawiającego dla umożliwienia prowadzenia robót

 

2.2.3              Ochrona i utrzymanie terenu budowy

Wykonawca będzie odpowiedzialny za ochronę placu budowy oraz wszystkich materiałów i elementów wyposażenia użytych do realizacji robót od chwili rozpoczęcia do ostatecznego odbioru robót. Przez cały ten okres urządzenia lub ich elementy będą utrzymane w sposób satysfakcjonujący zarządzającego realizacją umowy. Może on wstrzymać realizację robót jeśli w jakimkolwiek czasie wykonawca zaniedbuje swoje obowiązki konserwacyjne.

W trakcie realizacji robót wykonawca dostarczy, zainstaluje i utrzyma wszystkie niezbędne, tymczasowe zabezpieczenia ruchu i urządzenia takie jak: bariery, sygnalizację ruchu, znaki drogowe etc. żeby zapewnić bezpieczeństwo całego ruchu kołowego i pieszego. Wszystkie znaki drogowe, bariery i inne urządzenia zabezpieczające muszą być zaakceptowane przez zarządzającego realizacją umowy.

Wykonawca będzie także odpowiedzialny do czasu zakończenie robót za utrzymanie wszystkich reperów i innych znaków geodezyjnych istniejących na terenie budowy i w razie ich uszkodzenia lub zniszczenia do odbudowy na własny koszt.

Przed rozpoczęciem robót wykonawca poda ten fakt do wiadomości zainteresowanych użytkowników terenu w sposób ustalony z zarządzającym realizacją umowy. Wykonawca umieści, w miejscach i ilościach określonych przez zarządzającego, tablice podające informacje o zawartej umowie zgodnie z rozporządzeniem z 15 grudnia 1995 wydanym przez Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa.

Należy dodatkowo podać specjalne wymagania wynikające z warunków miejscowych

 

2.2.4              Ochrona własności i urządzeń

Wykonawca jest odpowiedzialny za ochronę istniejących instalacji naziemnych i podziemnych urządzeń znajdujących się w obrębie placu budowy, takich jak rurociągi i kable etc. Przed rozpoczęciem robót wykonawca potwierdzi u odpowiednich władz, które są właścicielami instalacji i urządzeń, informacje podane na planie zagospodarowania terenu dostarczonym przez zamawiającego. Wykonawca spowoduje żeby te instalacje i urządzenia zostały właściwie oznaczone i zabezpieczone przed  uszkodzeniem w trakcie realizacji robót .

W przypadku gdy wystąpi konieczność przeniesienia instalacji i urządzeń podziemnych w granicach placu budowy, Wykonawca ma obowiązek poinformować zarządzającego realizacją umowy o zamiarze rozpoczęcia takiej  pracy.

Wykonawca natychmiast poinformuje zarządzającego realizacją umowy o każdym przypa...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin