Podroz_Ekoradka.doc

(41 KB) Pobierz
Scenariusz Konkursu Ekologicznego z dn

Scenariusz Konkursu Ekologicznego z dn.15.04.2005

 

                   „ Podróż Ekoradka”

 

  Cele:

- rozwija logiczne myślenie poprzez rozwiązywanie zagadek

- doskonali spostrzegawczość wzrokową

- rozumie poczucie odpowiedzialności o obecną i przyszłą jakość życia na  

  Ziemi

-utrwala wiedzę o środowisku, w którym żyjemy, prawach w nim rządzących, zależnościach i skutkach ingerencji człowieka

-potrafi działać w zespole dwuosobowym

 

Organizacja zajęć

W sali umieszczona jest na ścianie dekoracja przedstawiająca Ekoplanetę – jej piękne krajobrazy: góry, lasy, łąki, jeziora, rzeki

Poszczególne zespoły zajmują miejsca oznaczone emblematami przydzielonymi drużynie przy wejściu do sali  (dzieci otrzymują opaski na głowę- bociany, krety, żabki, pszczółki, ryby, jeże, wiewiórki itp.)

  Przebieg zajęć

 

  Krótka inscenizacja utworu pt: „Żuk” J. Tuwima w wykonaniu dzieci z grupy młodszej.

Na salę wchodzi tajemniczy gość. Dzieci odczytują jego imię wypisane na szarfie opasującej Ekoradka.

  - Witajcie moi kochani!

Na waszej planecie przebywam od niedawna. Wiele mnie tu zadziwia – wielkie miasta, szybka komunikacja, wynalazki , wygodne życie , ale i wiele niepokoi i smuci. Nie wszystko tu mi się podoba (wskazuje ręką na dekorację) to zagraża życiu roślin i zwierząt.

I zadanie

Chciałbym żebyście mi pomogli- zabieram was w podróż po naszej planecie- sprzątniemy to co przeszkadza roślinom i zwierzętom

(dzieci z poszczególnych zespołów –kolejno podchodzą do dekoracji i usuwają po jednej ilustracji, która jest niewłaściwa:

- potłuczona butelka

- śmieci w lesie

- kwaśny deszcz

- fabryczne dymy

- myty samochód  rzece

- płonące ognisko w lesie

- złamane drzewo

- spaliny z rur wydechowych pojazdów

 

Dziękuję Wam. Myślę ,że teraz będą chciały tu zamieszkać zwierzęta, rosnąć drzewa i rośliny, a rzekach pojawią się ryby.

 

    Dwa zespoły prezentują swoje hasło i omawiają jego znaczenie.

 

II zadanie

 

Proszę abyście z pociętych elementów ułożyli obrazek i umieścili go we właściwym miejscu na mojej planecie.

( dzieci układają obrazek i przypinają na Ekoplanecie w miejscu zgodnym z warunkami bytowania np. żaba – łąka , sarna – las, ryba- woda, kwiaty- las, ogród , ptak- powietrze

 

Kolejne zespoły prezentują swoje hasło.

 

III zadanie

 

Jak teraz nazywa się ta piękna planeta – poznacie rozwiązując krzyżówkę.

Dzieci odgadują 10 haseł.

 

1. A co to za piękna pani , sukienki szeleszczą na niej , kto ją z sukienki rozdziewa, 

ten się łzami zalewa?     (CEBULA) 

 

2. Kolorowe i pachnące –czy w ogrodzie czy na łące

    chętnie je zbieramy i bukiety układamy    (KWIATY)

 

3. Mądre oczy, duża głowa , w nocy łowi , w dzień się chowa.

    Zgadniesz po tych paru słowach, że ten ptak to właśnie    (SOWA)

 

4.Dzióbki i skrzydła mają

   wysoko sobie fruwają      ( PTAKI)

 

5.Jakie zwierzę z bajek ma takie zwyczaje,

   że chce połknąć wnuczkę, więc babcię udaje    ( WILK)

 

6.Świetnie w wodzie pływa, ale głosu nie używa    ( RYBA)

 

7. W marcu się zaczyna, gdy się kończy zima

    przychodzi z wiatru ciepłym powiewem,

    pękiem kwiatów i ptaków śpiewem          (WIOSNA)

 

8. Nie jest to róża, nie jest to jeż,

    rośnie na polach i kłuje też.       ( OSET)

 

9. Czy wiesz, kto ma pracę taką-

    obraca skrzydła wiatrakom,

   kołysze do snu drzewa,

    a nam w kominach śpiewa       (WIATR)

 

10. Sosnowy, dębowy, stary lub młody,

      rosną w nim grzyby, rosną jagody      ( LAS)

 

 

 

 

 

 

                                    C E B U L A

                                K W I A T Y

                             S O W A

                                P  T  A K I

                         W I L K

                         R Y B  A

                W I O S  N A

                        O S E T

                    W I A T R

                            L A S

 

  Po wpisaniu w odpowiednie miejsce – dzieci odczytują rozwiązanie EKOPLANETA

Odsłonięcie napisu na dekoracji EKOPLANETA.

 

  Kolejne zespoły prezentują swoje hasło.

 

Zabawa ruchowa

 

  - Skoro już wiecie jak nazywa się moja planeta zabieram Was w podróż . Polecimy rakietą napędzaną bezpieczną dla środowiska energią . Kto wie jakiej potrzebujemy siły …. ( propozycje dzieci )   Aby podróż była ekologiczna potrzebna nam jest energia słoneczna.  Wsiadamy  więc do rakiety napędzanej energią słoneczną.

(muzyka z magnetofonu)

Dzieci naśladują gesty Ekoradka i słuchają dalszych poleceń.

- lot jest ściśle zaprogramowany, proszę więc uważnie słuchać i zwracać uwagę na znaki.

- START – dzieci wydają dzwięki przypominające start rakiety, podnoszą się z pozycji 

   kucznej do wyprostu.

- LOT-  przy muzyce biegają w różnych kierunkach

- LĄDOWANIE – zwiedzają  i podziwiają Ekoplanetę

- START- j.w.

- LOT-  j.w.

- LĄDOWANIE – dzieci wysiadają z rakiety i zajmują swoje miejsca

 

IV zadanie

 

Spłoszone hałasem zwierzęta i ptaki ukryły się, nie chcą się nam pokazać, ale zgodziły się do nam przemówić. Posłuchajcie uważnie i odgadnijcie kto do nas przemawia. ( dzieci słuchają odgłosów  nagrań magnetofonowych).

- kogut

- bocian

-kukułka

-pszczoła

-dzięcioł itp.

 

Kolejne zespoły prezentują swoje hasło

 

V zadanie

 

Kto wie kiedy przychodzi do nas Wiosna? – 21 marca.

Wiosną Ekoplaneta staje się jeszcze piękniejsza – przylatują do nas ptaki żeby zakładać gniazda wychowywać młode . Ciekawe czy znacie te ptaki i wiecie w jakich gniazdach składają jaja.

( dzieci otrzymują sylwety ptaków i dopasowują je do gniazd)

 

Wiemy już jak można żyć w zgodzie z przyrodą .Czy będziecie przyjacielami przyrody? Złóżcie obietnicę :

 

Ziemio, powietrze i wodo

Bądźcie czyste i służcie nam.

Człowiek otrząśnie się

I pomoże Wam.

 

Planeto nasza nie giń!

Żyć na Tobie chcemy

Więc składamy obietnicę,

Że Ci pomożemy!

 

 

Na koniec zapraszam was do wspólnej zabawy.( zabawa przy melodii” Tęcza”)

 

 

  

 

                                                                                      Opracowały:

                                                                                      mgr Wanda Kicol

                                                                                       mgr Czesława Anna Szczech

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin