SCENARIUSZ KONKURSU EKOLOGICZNEGO.doc

(45 KB) Pobierz
SCENARIUSZ KONKURSU EKOLOGICZNEGO

 

      SCENARIUSZ  KONKURSU  EKOLOGICZNEGO

 

             W  GRUPIE  DZIECI  4 I 5 – LETNICH

 

 

1. Prowadząca:  LIDIA TYLAK ,
2. Data :  9.X. 2003 r.

3.Tematyka kompleksowa : DNI OCHRONY  PRZYRODY

4.Temat dnia : ,,CO JUŻ WIEMY O PRZYRODZIE ? –konkurs ’’

5. Treści programowe :

     - wyrabianie umiejętności współdziałania w zespole ,

     -podporządkowanie się przyjętym zasadom i organizowanie

       wspólnych zabaw z podziałem ról , zabaw i gier opartych na

       ustalonych  regułach  , z przyzwyczajaniem dzieci do

       przegrywania i wygrywania ,

6.Cele operacyjne :

·       dzieci znają zasady zabawy integracyjnej pt.,,Dzień  dobry ’’,

·       dzieci potrafią rozwiązywać  zagadki dotyczące jesieni ,

·       dzieci potrafią posegregować  odpady (makulatura,szkło,papier ),

·       dzieci potrafią wskazać ilustracje na których ludzie szanują 

     przyrodę oraz te , na których ją niszczą , 

·       dzieci potrafią współzawodniczyć podczas drużynowego zbierania papierków ,

·       dzieci potrafią odpowiadać na pytania dotyczące ekologii ,

·       dzieci wiedzą , jak zachować się w lesie ,

·       dzieci potrafią naśladować głosy zwierząt ,

·       dzieci potrafią dopasować liście i owoce drzew , z których one pochodzą ,

·       dzieci potrafią dopasować przysmaki do wybranych zwierząt ,

·       dzieci potrafią zaśpiewać piosenkę pt. „Żyj z przyrodą w zgodzie  ” ,

·       dzieci potrafią działać na rzecz grupy ,

·       dzieci wiedzą , w jaki sposób można oszczędzać wodę ,

 

7. Forma : z całymi grupami ,

8.Metody :słowna , oglądowa , czynna ,

9.Środki dydaktyczne :

  -,,Księga Przyrody ’’ ,

  -,, Razem ze słonkiem ’’ M. Kownackiej cz. Złota  Jesień ,

  -,, Obrazki i zagadki dla Jacka i Agatki ’’ E. Zielińskiej ,

  - skrawki papieru ,

  - odpady ,

  -okazy przyrodnicze ,

  -kserówki z zadaniami .

 

 

 

PRZEBIEG :

 

1.Wprowadzenie – zabawa integracyjna ,, Dzień dobry ’’.

 

2.Zapowiedzenie tematu – zaproszenie do konkursu .

 

3.Podanie reguł konkursu- za każde poprawne rozwiązanie dziecko lub

   zespół otrzymuje punkt –zielony liść.

 

4.Rozwiązywanie zagadek o jesieni :

 

A)  Na prawo drzewo , drzewo na lewo przez cały czas , bo to jest ….

( las ) ,

 

   B) Spotykasz w parku ten dywan , który ziemię okrywa , jest w

        zielonym kolorze nikt go deptać nie może …..( trawnik ) ,

 

C) Ma piękne korale , choć to nie dziewczyna spotkasz ją przy drodze           

zwą ją ….. (jarzębina ) .

 

D) Berecik czerwony , ma ładne kropeczki , nie chcą go brać dzieci ani wiewióreczki . Ale mech zielony  gwarzy :Patrzcie , jak mi z nim do twarzy ….. (muchomor) .

 

E)  Chodzi groźnie uzbrojony , szpileczkami najeżony . Zjada larwy i robaki , penetruje ściółkę , krzaki . Kto to ? Wiesz ? Nasz …… (jeż ) .

 

F)   Cieszy się gleba , gdy on spada z nieba ….. ( deszcz ) .

 

G) Choć mamy zielone pancerze , każdy szpilkami ponabijany ,to niejeden nas zabierze , bo w pancerzu są …..( kasztany ) .

 

 

5.Segregowanie  ilustracji na których ludzie  szanują przyrodę oraz      

    tych , gdzie ją niszczą (po jednej wyznaczonej osobie z grupy ) .

 

6.Segregacja odpadów przez dzieci do trzech różnych pojemników :

   odpady ze szkła ,papieru , plastiku .

 

7.Zadanie dla trzech osób z obu grup: ,, Dzieci w lesie pozostawiły po                                            

   sobie śmieci- papierki po cukierkach ’’-która drużyna zbierze więcej 

   papierków w ciągu 1 minuty ?

 

8.Odpowiadanie na pytania- po jednej wyznaczonej osobie z grupy :

  

   A) Czy można niszczyć trujące grzyby ?   ( nie )

 

   B) Dlaczego trzeba zbierać makulaturę ?   ( oszczędność lasów )

 

   C) Czy w lesie można poruszać się samochodem ?   ( nie )

 

   D) Czy dym z fabryk jest zdrowy dla naszych płuc ?   ( nie )

 

   E) Dlaczego nie należy zrywać jarzębiny ani innych owoców z dziko

         rosnących  drzew ?   ( pożywienie dla ptaków i zwierząt )

 

F)Co wiewiórka zrywa jesienią ?  ( orzechy )

 

F)   Rozpoznawanie przez dotyk – kasztan , szyszka .

 

9.Naśladowanie przez dzieci głosów zwierząt ( po 2 osoby z grupy ) :

- wróbel , - kot , - sowa ,

- pies , - dzika świnia , - dzięcioł ,

 

10. Dobieranie liści do ich owoców :

      - liść dębu –żołądź ,

      - liść kasztanowca –kasztan ,

      -gałązka z sosnowymi igłami –szyszka ,

 

11. Która z odpowiedzi jest prawidłowa ? ( po 1 osobie z grupy )

 

      Podczas mycia zębów :

A.  Cały czas powinna lecieć woda z kranu ?

B.  Napełniamy kubek  z wodą i zakręcamy kran ?

 

Przeczytane gazety , nieaktualne reklamy :

A)   Wyrzucamy razem z innymi śmieciami ?

B)   Odkładamy na makulaturę lub wrzucamy do specjalnego pojemnika na papier ?

 

       W parku jesienią :

        A) Zbieramy liście , które już opadły ?

        B) Zrywamy liście prosto z drzewa ?

 

        W ciągu całego roku :

         A) Lepiej jest codziennie wychodzić na powietrze i podziwiać

               piękno przyrody ?

   B) Oglądać telewizję lub grać na komputerze  ?                              

 

12. Podliczenie punktów (zielonych liści ) .

 

13. Rozdanie medali i dyplomów „Miłośników przyrody ”wszystkim  

       uczestnikom konkursu – zachęcanie do dalszego poszerzania                

       wiedzy przyrodzie oraz czynnego uczestnictwa w jej ochronie .

 

14. Wspólny pląs obu grup – pt. „Słoneczko jest ” ( ze zbioru „Metod 

       pedagogiki zabawy ” Roberta Domania ) . 

                                                                       

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin