28.01.2009.doc

(200 KB) Pobierz

Konspekt zajęć do kl. VI a  (integracyjnej),                                       28.01.2009 - środa

dla uczniów upośledzonych  w stopniu umiarkowanym.

Prowadzący –  oligofrenopedagog mgr Gierłach Elżbieta

 

Temat tygodniowego ośrodka pracy: Zimowe zabawy na śniegu.

Temat dziennego ośrodka pracy: Zabawy na śniegu.

Czas zajęć: 4 x 45 minut

 

Cele ogólne:

·         Dziecko wie , jakie zachowania są prawidłowe, a jakie niebezpieczne dla jego zdrowia i życia.

·         Dziecko potrafi rozpoznać zimowy sprzęt sportowy (narty, sanki, łyżwy) i nazwać go.

Cele rewalidacyjne:

·         Ćwiczenia grafomotoryczne.

·         Doskonalenie umiejętności analizy i syntezy wzrokowo słuchowej,

·         Doskonalenie poprawnej wymowy.

·         Wdrażanie do rozumienia słuchanego tekstu.

·         Ćwiczenie koncentracji uwagi.

Cele operacyjne

Dziecko:

·         Określi pogodę panującą na zewnątrz na podstawie obserwacji.

·         Potrafi rozwiązać krzyżówkę.

·         Potrafi odgadnąć zagadki i dopasować rysunek do rozwiązania.

·         Odpowiada na zadawane pytania pełnym zdaniem.

·         Wypowiada się na temat ilustracji.

·         Słucha uważnie czytanego tekstu.

·         Potrafi ułożyć zdanie z rozsypani sylabowej i wyrazowej.

·         Potrafi odczytać i zapisać hasło z rozsypani literowej.

·         Potrafi rozróżnić bezpieczne i niebezpieczne zachowania dzieci podczas zabaw zimowych.

·         Rozwiązuje zadanie tekstowe.

Metody pracy:

·         Oparte na działaniu praktycznym.

·         Obserwacja kierowana i spontaniczna.

·         Swobodna pogadanka.

Formy pracy

·         Indywidualna praca z dzieckiem, wykonywanie ćwiczeń samodzielnie pod kierunkiem lub z pomocą nauczyciela.

Środki dydaktyczne:

Kalendarz pogody, etykiety z nazwami dni i miesięcy, zeszyt ucznia,  karta do ćwiczeń grafomotorycznych, krzyżówka obrazkowa, książka do czytania  W. Disneya ,,Przygody Kubusia Puchatka”, obrazki przedstawiające sprzęty zimowe do zabawy i etykiety z ich nazwami, wykreślanka literowa, rozsypanka wyrazowa zdania, rozsypanka sylabowa, teksty zadań z treścią, kartony, klej, papier kolorowy, nożyczki, pasta do zębów, korki,

Przebieg zajęć:

I  Zajęcia wstępne

  1. Przywitanie z dziećmi.
  2. Sprawdzenie listy obecności.
  3. Ustalenie nazwy dnia, daty( przeliczenie dni tygodnia, nazw miesięcy), zapisanie jej  w zeszycie.
  4. Omówienie pogody (praca z kalendarzem pogody).
  5. Ćwiczenia metodą kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona.
  6. Sprawdzenie pracy domowej.

II   Praca poznawcza - obserwacja i kojarzenie.

1.      Ćwiczenia grafomotoryczne.

2.      Rozwiązanie krzyżówki obrazkowej, Odczytanie rozwiązania.( ZIMA).

3.      Opowiadanie pt. ,,Król lodowiska’’.

Dzieci słuchają opowiadania czytanego przez nauczycielkę, ilustrowanego obrazkami i właściwą intonacją głosu.

4.      Rozmowa n/t treści opowiadania, inspirowana pytaniami nauczycielki , np.:

Ø      Jakie postacie występują w tym opowiadaniu?

Ø      Jak Maleństwo i Tygrysek spędzali zimowy dzień?

Ø      Gdzie przyjaciele postanowili się poślizgać?

Ø      Jak zakończyła się zabawa na zamarzniętym stawie?

Ø      Kto pomógł Tygryskowi?

Ø      Gdzie można zimą zrobić sobie ślizgawkę?

Ø      Czym grozi ślizganie się po zamarzniętym stawie?

Ø      Jakie znacie inne sporty i zabawy zimowe?

Ø      Jakie miejsca powinniśmy wybierać na zimowe szaleństwa?

5.      Wycięcie rysunków przedstawiających sprzęty do zabaw zimowych, odczytywanie i odgadywanie zagadek. Dopasowywanie rysunku do rozwiązania. Odpowiadanie na pytania; Z jaką porą roku kojarzą wam się te przedmioty?, Do czego służą?

6.      Odczytanie hasła z wykreślanki literowej, Lubimy zimowe zabawy”, i zapisanie go na narysowanych liniach. Jakie znacie inne zabawy lub sporty zimowe o których jeszcze nie mówiliśmy?Jakie zabawy zimowe lubicie najbardziej? O czym należy pamiętać podczas zabaw zimowych?

7.      Oglądanie ilustracji przedstawiających bezpieczne i niebezpieczne zabawy zimowe. Kolorowanie na czerwono kółek znajdujących się przy niebezpiecznych zabawach , a na zielono przy bezpiecznych.

8.      Układanie zdań z rozsypanki wyrazowej. ( Zachowaj bezpieczeństwo podczas zabaw zimowych.

9.      Ćwiczenia śródlekcyjne w zakresie kinezjologii edukacyjnej.

10.  Ćwiczenia matematyczne:

Rozwiązywanie zadań z treścią:

      - odczytanie zadania;

      - analiza treści;

      - zapis rozwiązania;

      - zapis odpowiedzi.

np. zad1:   Heniek i Jurek bawili się w rzuty śnieżkami do celu. Heniek ulepił 6 śnieżek, a Jurek 3 śnieżki. Ile śnieżek ulepili razem?

      zad2:   Podczas zawodów sportowych Michał zdobył 8 punktów. Kuba zdobył o 2 punkty więcej od Michała, ile punktów zdobyli razem?

III  Ekspresja

Ø      Dzieci  wykonują bałwanka techniką stemplowania (przy pomocy korków oraz pasty do zębów). Kolejno doklejają wydzieranki z papieru kolorowego: kapelusz, guziki, nos itp.

IV Zajęcia końcowe

  1. Porządkowanie stanowisk pracy.
  2. Podsumowanie zdobytych wiadomości.
  3. Udzielenie pochwały, zaangażowanie uczniów w pracy i ocena ich zachowania.
  4. Pożegnanie z dziećmi.

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin