Opis praktyk.doc

(40 KB) Pobierz
Dzienniczek praktyk zawodowych

 

 

3 lipiec 2006 Zapoznanie się z regulaminem i zasadami bezpiecznej pracy na terenie zakładu

 

4 – zapoznanie się z pracownikami zakładu oraz pracy jaka wykonuja

 

5Nauka obsługi testera zasilaczy ATX firmy COOLTEK (Power Supply Tester PLUS Rev. 2)

Po podłączeniu wtyczki ATX 24Pin (lub 20pin) - tester sprawdza obecność a także poprawność napięć:

 

W przypadku gdy napięcia są prawidłowe, diody poszczególnych napięć świecą się na żółto. O wykrytym uszkodzeniu informuje nas sygnał dźwiękowy oraz brak świecącej diody przy danym napięciu.

Tester posiada wbudowane obciążenie 20W, wobec czego w dłuższym czasie nagrzewa się - dlatego też nie należy zostawiać podłączonego testera na dłużej niż 30min ciągłej pracy.

 

 

6 maja 2006

 

Nauka obsługi Karty diagnostycznej 4 cyfrowej typu PI0050A-SD.

 

Karta diagnostyczna POST (Power On Self Test). Jest pomocna przy kontrolowaniu poprawnego działania komputera jak i diagnostyce usterek komputerowych płyt głównych.

Zasada użycia: Wystarczy włożyć kartę w wolny slot PCI lub ISA, załączamy zasilanie i na wyświetlaczu odczytujemy kod w trybie szesnastkowym. Następnie należy odszukać pod tym kodem w załączonej książeczce opis i już wiemy co jest odpowiedzialne za nie uruchamianie się płyty gównej.

7 maja 2006 – Zapoznanie się z obsługą programatora typu William pro 2.

WILLEM jest to najpopularniejszy programator na rynku.
Programator ten można z powodzeniem stosować:

- serwisach RTV,

- serwisach komputerowych do aktualizacji BIOSU,

-  przy naprawie płyt głównych (uszkodzonych podczas nieudanej aktualizacji BIOSU) jak także w innych sytuacjach, gdzie wymagane jest zaprogramowanie pamięci lub mikroprocesora.
10 maja 2006 –

Nauka programowania różnych typów pamięci : EPROM, EEPROM, FLASH Memory, Atmel Flash Memory (Sector Programming) (Software Data Protection), Atmel EEPROM (page prog.) (Software Data Protection).

11 maja 2006 –

Nauka programowania kości pamięci za pomocą przystawek. Dzięki specjalnym przystawkom możemy rozszerzyć zakres programatora do pamięci typu : Atmel AT89Cxx (MCS-51) Adapter 32pin to MCS-51, FLASH memory 8/16bit (Vpp12V) (Software Data Protection) Adapter (TSOP48), FLASH memory 8/16bit (Software Data Protection) Adapter (TSOP48LV).

 

12 maja 2006 –

 

Zapoznanie się z Ekstraktorem PLCC – uchwyt do  wyjmowania układów typu PLCC.  Testerem monitorów SVGA/VGA Tester posiada wiele trybów pracy.
Jest mały i poręczny a wyświetlacz led wskazuje aktualny tryb pracy.

 

 

13 maja 2006 –

 

Zapoznanie się z stacja lutowniczą RTC – 24C firmy ELWIK Pojedyncza stacja składa się z regulatora temperatury (z odczytem cyfrowym),
który jest wyposażony w podstawkę, gąbkę do czyszczenia grota oraz lutownicę typu LES-1. Stacja umożliwia uziemienie grota. Posiada dodatkowe
gniazdo 24V~ do podłączenia tygielka T-24 lub odsysacza OC-24.

 

14 maja 2006 –

 

Poznanie podstawowych zasad składania komputera klasy PC. Systemy zabezpieczeń antystatycznych na miejscu pracy.

 

17 maja 2006 –

 

Pierwsza naprawa – wadliwym podzespołem komputera PC jest napęd CD-rw, nie nagrywa płyt CD, ale czyta płyty. Problemem okazało się wadliwe oprogramowanie

 

18 maja 2006 –

 

Większość czasu spędziłem na sprawdzeniu i przetestowaniu poprawności działania nowej dostawy zasilaczy AtX za pomocą testera zasilaczy.

 

19 maja 2006 –

 

Druga naprawa : Jednostka centrala uruchamia się tylko częściowo. Płyta główna była bardzo zakurzona i to mogło być przyczyną dziwnego zachowania się jednostki centralnej. Po wyczyszczeniu podzespołów zakurzonych podłączyłem jednostkę do stanowiska naprawczego, komputer zaczal pracować poprawnie

 

20 maja 2006 –

 

Wyjazd z jednym z pracowników po nowy towar do hurtowni.

 

21 maja 2006 –

 

Zarabianie końcówek typu RJ – 45, przygotowanie urządzeń do montażu sieci na budynkach mieszkalnych

 

24 maja 2006 – okablowywanie blokow i podlanczanie nowych uzytkownikow

 

 

25 maja 2006 –

 

Składanie jednostki centralnej. Pierwszy złożony komputer – tego dnia było dużo pracy nad tą jednostką, same złożenie nie było takie trudne ale późniejsze zainstalowanie systemu operacyjnego i jego konfiguracja zajmuje dużo czasu.

 

26 maja 2006 –

 

Tego dnia nadszedł czas na naukę wymieniania zepsutych elementów z płyt głównej. Mianowicie dane było mi wymienić kondensatory na dwóch płytach głównych. Starszy kolega z zakładu pokazał mi jak należy bezpiecznie wy-lutować i wlutować te elementy. 

 

 

27 maja 2006 –

Dzisiaj było co robić,  pomagałem wykonywać okresowe pomiary internetowej sieci lokalnej. Przy okazji poznałem nowe urządzenie. Tester kablii sieciowych i telefonicznych RJ11/12/45

28 maja 2006 – tego dnia pomagałem przy aktualizacji informacji a stronie internetowej zakładu, wykonałem wiele zdjęć produktów

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin