Narkotyki czy wolność.docx

(13 KB) Pobierz

Narkotyki czy wolność

Znacząco wzrosła dostępność i popularność narkotyków, znacznie obniżył się również wiek inicjacji narkotykowej. Przed osobami profesjonalnie zajmującymi się młodzieżą uzależnioną stanęło nowe wyzwanie- jak dotrzeć do coraz większej liczby coraz młodszych ludzi? Narkomania jest problemem, którego rozmiary i szybkość rozprzestrzeniania się nakazują podjęcie bardziej radykalnych kroków.

 

Rośnie liczba młodych dealerów, handlujących narkotykami dla zaspokojenia własnych potrzeb i podniesienia standardu życia. Zdecydowana większość tych ludzi działa w poczuciu bezkarności i przekonania , że ich czyny nie stanowią zagrożenia społecznego i zdrowotnego.

 

Problem uzależnienia od środków psychoaktywnych, dotyczy zwłaszcza ludzi młodych. To młodość i związane z nią dojrzewanie powodują , że ryzyko eksperymentowania jest najbardziej zagrożone piekłem nałogu.

 

W wieku 14-20 lat młodzież przechodzi najtrudniejszy etap rozwoju emocjonalnego w czasie , którego musi się zmierzyć z rodzicami, z grupą rówieśniczą , przeżyć ,, burzę hormonów ‘’, a na koniec wejść w dorosłość i udźwignąć całą odpowiedzialność, jaka jest z nią związana. Pokusa dróg ,, na skróty ‘’ jest spora i dość łatwo w nią zboczyć. Dla jednych to sposób radzenia sobie ze swoimi emocjami , dla innych ucieczka od monotonii domowego ogniska lub prozą szarego życia. Młody człowiek , zażywający środki psychoaktywne jest w szczególny sposób narażony na powstawanie różnych zaburzeń psychicznych . Jest to efektem zmian związanych z dojrzewaniem centralnego układu nerwowego, jego odmienności funkcjonalnej.

 

Aktualnie mamy do czynienia z silną dynamiką rozwoju narkomanii wśród uczniów szkół gimnazjalnych , średnich i studentów. W dużych miastach panuje ,, moda ‘’ na weekendowe eksperymentowanie z marihuaną , wokół której tworzy się mit nieszkodliwego narkotyku. Z informacji Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii wynika , że liczba osób uzależnionych nie zwiększa się , natomiast obniżył się wiek inicjacji narkotykowej. Jest też duża liczba osób eksperymentujących z narkotykami oraz używającymi ich w sposób szkodliwy.

 

Zjawisko narkomanii jest narastającym problemem społecznym na terenie całego kraju. Zagrożenie dotyczy wszystkich grup społecznych, bez względu na region, wiek, posiadane wykształcenie czy pozycję majątkową. Narkomania stanowi przejaw niepowodzeń w pokonywaniu trudności, na jakie natrafia jednostka w procesie identyfikacji roli społecznej.


W oparciu o prowadzone statystyki w zakładzie poprawczym można stwierdzić, że coraz więcej osób w wieku od 16 do 21 lat w konsekwencji zażywania narkotyków wchodzi w konflikt z prawem i dokonuje przestępstw.
Po przeprowadzonej diagnozie uzależnienia wg ICD-10 ,,z dużym niepokojem’’, można stwierdzić iż 70% naszych wychowanków używa różnych narkotyków w sposób szkodliwy /część z nich miała doświadczenia z leczenia detoksykacyjnego, ambulatoryjnego i stacjonarnego także psychiatrycznego/, 20% w sposób okazjonalny, a 10 % eksperymentuje z narkotykami. Bywa też , że kierowane są do nas osoby uzależnione / np. od heroiny czy amfetaminy/. Oznacza to tyle , że trudniejsza jest praca resocjalizacyjna wychowanków, gdyż zaburzenia zachowania /agresja fizyczna, werbalna/ , zaburzenia emocjonalne i osobowości często spowodowane są zażywaniem narkotyków. Najczęściej narastające napięcie wewnętrzne z powodu uzależnienia psychicznego, chłopcy ,,wentylują” prowokując różne sytuacje konfliktowe.


Wszystkie substancje psychoaktywne , które działają na mózg , mogą zmieniać funkcjonowanie psychiki krótko lub długotrwale. Większość z nich wymaga specjalistycznego leczenia terapeutycznego, by nauczyć się żyć bez narkotyków, zrozumieć istotę nałogu, przepracować problemy intrapsychiczne i interpersonalne.


Należy uświadomić sobie , że narkotyki oprócz ich negatywnych skutków społecznych mogą wywoływać zaburzenia na podłożu organicznym, indukować zaburzenia świadomości, wywoływać zaburzenia afektywne/ manie, depresje/, wpływać na pojawienie się psychoz, schizofrenii, indukować zaburzenia nerwicowe, seksualne, odżywiania.


Uzależnienie jest schorzeniem psychicznym, charakteryzującym się nawrotowością , a jego głównym objawem jest przymus przyjmowania substancji zażywanej. Jeżeli na narkomanię spojrzymy jak na ciężka chorobę nawrotową , to na narkomana czy każdą inną osobę uzależnioną musimy wtedy spojrzeć jak na osobę chorą , człowieka potrzebującego pomocy, wymagającego opieki , fachowej porady i leczenia. Najistotniejsze jest to, że terapia przygotowuje ludzi do zmiany nałogowych zachowań .
Najtrudniejsze , to zaangażowanie wychowanka w pracę nad własnym nałogiem oraz motywowanie go do podjęcia decyzji o zmianie swojego dotychczasowego zachowania, pobudzić do samoedukacji. Wynika to z ambiwalencji uczuć i konfliktu między pobłażaniem sobie , oddawaniem się nałogowi , uleganiem a powstrzymywaniem się od niego. Leczenie z nałogu obejmuje zarówno sferę fizyczną i psychiczną.


Należy pamiętać, że narkomania nie bierze się znikąd albo ,,z przypadku” jest ona głęboko zakorzeniona w podstawowych mechanizmach funkcjonowania człowieka. Nie wystarczy po prostu przestać brać. Zasadniczym problemem jest znalezienie powodu do przestania zażywania, który przeważyłby nad pociąganiem do ćpania.

 

mgr Beata Grabowska
specjalista terapii uzależnień
Zakład Poprawczy Koszalin

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin