konspekty_2 scenariusze.doc

(196 KB) Pobierz
Scenariusze zajęć na godziny wychowawcze dla nauczycieli klas pierwszych szkół gimnazjalnych i szkół średnich

Scenariusze zajęć na godziny wychowawcze dla klas pierwszych szkół gimnazjalnych i szkół średnich

 

 

 

 

Zajęcia integracyjne

 

>Zajęcia integracyjne służą zwiększeniu spójności grup , mają korzystny wpływ na komunikację i wzajemne zrozumienie, zwiększają poczucie bezpieczeństwa, poprawiają nastrój, podnoszą gotowość do współdziałania<

 

 

1.      Cel ogólny : Stworzenie klimatu zaufania i bezpieczeństwa.

2.      Cele operacyjne :

uczeń będzie miał pozytywne spojrzenie na swoich kolegów

uczeń dokładnie pozna swoich kolegów

uczeń pozna zasady klimatu zaufania.

 

3.      Metody; pogadanka. zabawy symulacyjne

4.      Środki : karteczki

5.      Forma : organizacyjna, indywiadualna, zabawowo - rozrywkowe

 

 

 

 

Przebieg zajęć:

Wprowadzenie – nauczyciel - wychowawca informuje uczniów  o celu zajęć. Co te zajęcia powinny nam dać. Co będziemy na nich robić (rozmawiać, poznawać się). Będziemy budować klimat bezpieczeństwa. przez wytworzenie miłego nastroju nie tylko na tych lekcjach, ale również i na innych. Podkreślenie, że proponowane ćwiczenia mają służyć wyłącznie sprawniejszej pracy w grupie i rozwojowi wszystkich jej uczestników, a nie być tylko źródłem zbierania o nich informacji, któremu mogłyby być wykorzystane przeciwko nim.

 

  1. Zaufaniu i atmosferze bezpieczeństwa sprzyja poczucie równości praw wszystkich uczestników zajęć , toteż warto przeprowadzać tego typu zajęcia w kręgu, a nie tradycyjnie w ławkach. Możliwy jest wówczas kontakt wzrokowy każdej osoby z każdą

.

  1. Nauczyciel – wychowawca przekazuje młodzieży kilka informacji o sobie. Przedstawia się.  Jakiego przedmiotu uczy, jak długo pełni funkcję wychowawcy. Jak długo pracuje z młodzieżą. Można tu wtrącić jakiś ciekawy epizod ze swojej pracy – po to, by atmosfera stała się bardziej luźna i szczera.

 

  1. „IMIONA I PIŁKA” – Uczestnicy siedzą w kręgu i rzucają piłką do swojego kolegi. Kto ją złapie mówi swoje imię i imię  osoby, od której  ją dostał. np. Mam na imię .Anna... a dostałam piłkę od Andrzeja W tym momencie opowiada kilka słów o sobie np. Do szkoły chodziłam ............... moje zainteresowania kształtują się wokół  ..................Lubię to .............. Moim marzeniem jest ........itp.

 

 

  1. Imiona  A B C .....

Gra dla osób w celu utrwalenia imion. Wszyscy siedzą , nauczyciel mówi: Wszyscy którzy mają imię na literę A podnoszą się . Teraz proszę powtórzyć swoje imiona. Kto ma  imię na literę B .... itp. Celem tych zajęć jest wprowadzanie zażyłej atmosfery.

 

  1. Gra z kłębkiem wełny

Uczestnicy siedzą. Nauczyciel rzuca do kogoś kłębek wełny, zatrzymując koniec nitki w ręku i równocześnie stawia mu jakieś pytanie, na które dany uczestnik odpowiada

( ale bez przymusu). Po udzieleniu odpowiedzi, rzuca kłębek do kogoś innego, zatrzymując nitkę w ręku i stawiając również jakieś pytanie. W ten sposób, przez kolejne rzucanie kłębka, tworzy się między uczestnikami siatka. Pytania mogą być różne, np. Jak się czujesz?, Co ostatnio ciekawego czytałeś? Jak spędziłeś wakacje ? Jakie miałaś najpiękniejsze przeżycia itp...

              Można też przyjąć zasadę, iż temu do kogo rzuca się kłębek, mówi się coś pozytywnego . Kiedy uczestnicy połączeni są siatką z nitek wełny. można spytać co teraz odczuwają, oraz powiedzieć kilka słów na temat wspólnoty. Na zakończenie likwiduje się siatkę przez kolejne odrzucanie kłębka i nawijanie nitki.

 

  1. Człowiek dla własnego rozwoju wykorzystuje więzi i podobieństwa między ludźmi, co daje poczucie tożsamości grupowej.

Na podłodze kładę 3 duże koła z papieru JA, GRUPA a trzecie bez nazwy. Proszę uczestników o wybranie któregoś koła, czy uważamy, że zdecydowanie można być jakby obok innych, liczyć tylko na siebie, czy wręcz przeciwnie – tylko życie w grupie,  z ludźmi zapewnia dobre samopoczucie. Jeśli ktoś się zdecyduje na pierwszy wariant wybiera koło Ja i wokół niego się gromadzi, a kto drugi – koło GRUPA. Niezdecydowani gromadzą się przy kole trzecim. Pytam uczestników , dlaczego tak zdecydowali. Dyskusja. Puste koło utożsamia „złoty środek” czyli identyfikowanie się
z obydwoma grupami.

Proszę o wnioski, pytania.

 

 

Przygotowała Małgorzata Gotfryd

      Powyższe scenariusze opracowano na podstawie :

      Socjoterapia – praca zbiorowa pod red. K.Sawickiej

      Klucz do efektywnośći naucznia – poradnik dla nauczycieli – H.Hamer

      Metody aktywizujące w pedagogice – E.Wójcik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SCENARIUSZ DO ZAJĘĆ W RAMACH REALIZACJI

PROGRAMU PROFILAKTYCZNEGO

 

TEMAT LEKCJI: Agresja – co z tego będziesz miał?

 

KLASA:VI szkoły podstawowej

 

CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 90 minut

 

CEL STRATEGICZNY: kształtowanie u uczniów postaw zmierzających do eliminowania                                          zachowań agresywnych i propagujących zachowania sprzyjające                                                        rozwijaniu pozytywnych relacji koleżeńskich

 

CELE OPERACYJNE:

UCZEŃ:- ZNA I WYJAŚNIA definicję agresji 

- WYMIENIA przyczyny zachowań agresywnych

- ROZUMIE lepiej samego siebie i innych

- ROZPOZNAJE sytuacje, które wyprowadzają go z równowagi

- WSKAZUJE sposoby radzenia sobie ze złością

- WYPOWIADA SIĘ SWOBODNIE na temat problemu agresji

- PODAJE przykłady wykorzystania wolnego czasu jako alternatywę do zachowań                                   agresywnych

 

 

METODY I TECHNIKI PRACY: projekcja filmu, burza mózgów, dyskusja, metoda                                                                                    hierarchizacji – wersja zmodyfikowana, współpraca                                                                      w małych grupach – wersja zmodyfikowana „układanki”

 

FORMY PRACY: indywidualna i grupowa

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: film VHS „Przemoc i agresja – jak się im przeciwstawić?”,                                                        karteczki-(wielkość: połowa A5), arkusze szarego  papieru                                                                      flamastry, ankieta ewaluacyjna

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

Część I

1.      Przedstawienie uczniom tematu oraz celu zajęć.

2.      Poinformowanie uczniów o treści filmu, wskazanie uczniom, na jakie aspekty powinni zwrócić uwagę.

3.      Projekcja filmu.

Część II:

1. „Burza mózgów” – uczniowie podają wszelkie skojarzenia związane z agresją.

2. Swobodna dyskusja na temat przyczyn agresji: nauczyciel zadaje uczniom pytanie Skąd bierze się agresja? Uczniowie samodzielnie wypowiadają się na temat przyczyn agresji i przemocy .

3. Podsumowanie: uczniowie przy pomocy nauczyciela budują definicję agresji.

Komentarz nauczyciela: Nauczyciel podkreśla, że zachowania agresywne mogą być skutkiem niewypowiedzianych, własnych, negatywnych uczuć i emocji. Zachowania agresywne wynikają z tłumienia złości, gniewu, buntu, lęku, strachu, itp. Ważną rzeczą jest umiejętność radzenia sobie ze złością, wyrażania i uzewnętrzniania negatywnych emocji, zachowując przy tym szacunek i godność dla drugiego człowieka.

4.. „Ćwiczenie wyrażania złości.” – zmodyfikowana wersja metody hierarchizacji.

Uczniowie wypisują na karteczce pionowo swoje imię (litera pod literą). Zadaniem uczniów jest przypomnienie sobie a następnie zapisanie sytuacji, która wywołuje u nich agresję, złość lub zdenerwowanie. Wyrazy (lub wyrażenia) określające te sytuacje muszą zaczynać się na litery z jego imienia. Na przykład: złość, agresję lub zdenerwowanie wywołuje u mnie muzyka heavy metal, Anka z VIa, ranne wstawanie itp. Zapisuję więc:

Muzyka „heavy metal”

Anka z VI a

Ranne wstawanie

Trudne zadanie do rozwiązania

Angielskie nazwy sklepów

5. Podział uczniów na kilkuosobowe grupy. Zadaniem grup jest napisanie na arkuszach papieru „strat”, jakie ponosi osoba zachowująca się agresywnie. Komentarz nauczyciela: nauczyciel informuje uczniów, że chodzi o straty emocjonalne, materialne, psychiczne, fizyczne. Każda grupa prezentuje na forum klasy swoje pomysły.

6. Podsumowanie: Dojście do wniosków, że poprzez zachowania agresywne i stosowanie przemocy dużo tracimy – przede wszystkim w relacjach koleżeńskich.

7. Praca grupowa: Klasa wspólnie na arkuszu papieru tworzy listę pomysłów: Jak radzić sobie ze złością?

Listę pomysłów można wywiesić na gazetce w klasie lub na korytarzu szkolnym.

8. Wypełnienie karty ewaluacyjnej „Krótki Teścik Sprawdzający”.

 

LITERATURA POMOCNICZA:

1.      Wędrując ku dorosłości, T.Król (red.)

2.      Program zajęć wychowawczo – profilaktycznych dla klas I – VI szkół podstawowych,  A.Kołodziejczyk, E.Czemierowska

3.      Gry i zabawy przeciwko agresji R. Portmann

4.      Agresja u dzieci, J.Grochulska

5.      Lęk, gniew, agresja, J. Ranschburg

6.      Sztuka nauczania – czynności nauczyciela – K. Kruszewski (red.)

7.      Kaseta VHS Przemoc i agresja. Jak się im przeciwstawić, Wydawnictwo Naukowe PWN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Krótki Teści Sprawdzający

Imię i nazwisko .........................................................................................Klasa..........................

 

1.      Napisz w kilku słowach, z czym kojarzy Ci się agresja i dlaczego?

.................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

 

2.      Co wyprowadza Cię z równowagi?

.................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

 

3.      Co sobie myślisz i co czujesz, gdy ogarnia Cię złość?

.................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

 

4.      Napisz kilka sposobów, co możesz zrobić – tak, aby nie urazić innych – gdy zbiera się w Tobie złość i agresja?

 

.................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

 

Scenariusz i ankietę ewaluacyjną

opracowała: mgr Marta Tkacz

Szkoła Podstawowa nr 78

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Scenariusz zajęć-szkoła podstawowa klasy IV-VI

Temat: Hospicjum przyjacielem chorych

Czas trwania: 45 minut

Cel zajęć:

-         Zaznajomienie uczniów z funkcjami pełnionymi przez hospicjum

-         Uwrażliwienie na cierpienie innych ludzi

-         Zachęcenie do aktywnego udziału w akcji „Pola nadziei” oraz innych formach pomocy charytatywnej dla hospicjum

Metody:

-         Czytanie, rozmowa, pogadanka

Formy:

-         Praca z klasą

Przebieg zajęć:

  1. Nauczyciel czyta dzieciom artykuł M. Lisińskiej-Kozioł pt. „Boża matematyka”, opisujący hospicjum dla dzieci w Mysłowicach („Dziennik Polski” 08.03.2002, Nr 57)-15 minut

 

  1. Nauczyciel prosi dzieci o podzielenie się wrażeniami po usłyszeniu tekstu o umierających dzieciach zachowując atmosferę skupienia i powagi, pozwala wszystkim chętnym na swobodne wypowiedzi, (co czuli słuchając). Następnie prowadzący dzieli się swoimi refleksjami, ewentualnie wyjaśnia wątpliwości czy niejasności-15 minut.

 

 

  1. Następnie nauczyciel omawia rolę i zadania hospicjum oraz zaznajamia uczniów z celem akcji „Pola nadziei” i zachęca do różnych form wsparcia finansowego hospicjum. Szcz...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin