Zla_jak_osa.doc

(41 KB) Pobierz
Opracowała :

Opracowała  :

 

ELŻBIETA  DUBOWICZ

PRZEDSZKOLE  MIEJSKIE  NR  90

93-249 ŁÓDŹ  UL.  KILIŃSKIEGO  228

 

 

 

             

 

 

                  JESTEM  DZISIAJ  ZŁA  JAK  OSA „ -   scenariusz  zajęcia

                   terapeutycznego    w   oparciu  o wiersz  „  Zły  humorek „  Doroty

                    Gellner

 

CELE  OGÓLNE :

 

-          Kształtowanie  empatii  oraz  umiejętności  rozpoznawania  i  nazywania  uczuć  własnych  i  innych  ludzi

 

-          Rozwijanie  umiejętności  werbalnego  i  pozawerbalnego  wyrażania  swoich  uczuć

 

-          Odreagowanie  napięć  psychiczno-fizycznych  za  pomocą  różnorodnych  form  ekspresji

 

CLE  OPERACYJNE :

 

                Dziecko  potrafi :

              -  określić    uczucia  drugiego  człowieka    odwołując  się  do  własnych 

                  przeżyć

              -  odzwierciedlić    swoje  uczucia   za  pomocą  niewerbalnych  środków 

                 komunikacji ( gestu  i  ruchu )

         -   wypowiadać  się  nt  wiersza

         -    współdziałać  w  parach  , zespole

         -    potrafi  rozładować  napięcie  emocjonalne  podczas  zabaw przy 

              muzyce

 

FORMY  ORGANIZACYJNE :

          praca  z  całą  grupą  , w  parach , w małych  zespołach

 

METODY  ( wg Kwiatkowskiej )

Czynne :  -  zadania  stawiane  dziecku  do  wykonania

-          kierowanie  własną  działalnością  dziecka

-          zadania  inspirujące

Percepcyjne :  -  uprzystępnianie  sztuki

                       -  pokaz  i  obserwacja

 

Słowne :-  żywe  słowo

             -    rozmowa

             -     opowiadanie  twórcze  uruchamiające  wyobraźnię  dziecka

 

MIEJSCE    ZAJĘCIA  :  sala  przedszkolna

 

ŚRODKI  DYDAKTYCZNE :  tekst  wiersza , piktogramy  twarzy ( złość , radość , zdziwienie , smutek , strach ) , lusterka  , gazety , reklamówki , kasety

z  nagraniami  , taśma  klejąca  ,

 

 

PRZEBIEG  ZAJĘCIA :

 

1.       Powitanie  „  Iskierka „

2.     Słuchanie  wiersza  D.  Gellner „ Zły  humorek „

 

Jestem  dzisiaj  zła  jak  osa !

Złość  mam  w  oczach  i  we  włosach !

Złość  wyłazi  mi  uszami

I  rozmawiać  nie  chcę  z  wami !

 

A  dlaczego ?

Nie  wiem  sama

Nie  wie  tata ,  nie  wie  mama …

 

Tupię  nogą , drzwiami  trzaskam

I  pod  włos  kocura  głaskam .

 

Jak  tupnęłam  lewą  nogą ,

Nadepnęłam  psu  na  ogon .

Nawet  go  nie  przeprosiłam

Taka  zła  okropnie  byłam .

 

Mysz wyjrzała  z  mysiej  nory :

-          Co to  znowu  za  humory ?

Zawołałam : -  Moja  sprawa !

Jesteś  chyba  zbyt  ciekawa .

Potrąciłam stół  i  krzesło ,

co  mam  zrobić , by  mi przeszło ?!

 

Wyszłam  z  domu na podwórze ,

Wpakowałam  się  w kałużę.

Widać , że  mi  złość  nie  służy ,

Skoro  wpadłam  do  kałuży.

Siedzę  w  błocie , patrzę  wkoło,

Wcale   nie  jest  mi  wesoło…

 

Nagle co  to ?

Ktoś  przystaje

Patrzcie !  Rękę  mi  podaje !

To  ktoś  mały , tam  ktoś  duży-

Wyciągają  mnie  z  kałuży .

Przyszedł  pies  i  siadł  koło  mnie

Kocur  się  przytulił  do  mnie,

Mysz  podała  mi  chusteczkę :

-          Pobrudziłaś się troszeczkę !

Widzę , że  się pobrudziłam ,

Ale  za  to  złość  zgubiłam

Pewnie  w  błocie  gdzieś  została .

Nie  będę  jej  szukała !

 

3.     Rozmowa nt  wiersza

-          dobieranie  „  minek „  ( piktogramów  twarzy ) do  urywków  wiersza

( złość , zdziwienie , smutek , radość )

 

4.     Gra  mimiczna  z  lusterkami

  Dzieci siedzą  w  kole  na  dywanie , każde  z  nich  trzyma  lusterko . Do  każdego  wypowiedzianego  przez  n-lkę  zdania  muszą  zrobić  odpowiednia   minę , wyrażającą  uczucia : np.

Dostałam  wymarzony  prezent .

Popsuła  mi  się  ulubiona  zabawka .

Do  klasy  wchodzą  krasnoludki .

Spotkałam  bardzo  groźnego  psa.

 

5.     „  Kłótnia  instrumentów „ – gra  na  instrumentach  perkusyjnych zespołów  2-3  osobowych .

  Obserwatorzy  opowiadają  o wrażeniach   , jak  się  czuli , gdy  instrumenty  się  kłóciły

  Burza  mózgów  „  Dlaczego  się  złościmy ? „  Jak  odczuwamy złość ? „

 

 

 

6.  „  Moja  złość   jest  jak …  -  rysowanie  mazakami symbolu  swojej  złości np. błyskawice , czarne , kłębiące  chmury   , ogniste  kule . Następnie dzieci  objaśniają  swój  rysunek np.  zygzakowate linie  jak  błyskawica , bo  moja  złość  jest  jak  burza  z  piorunami , ciemne  chmury  , bo moja  złość  przychodzi  powoli , gromadzi  się  przez  długi  czas , a dopiero  potem  wybucha , ognista  kula , bo  moja  złość  wszystko  po  drodze niszczy

Rozmowa nt  „  Co  zrobić , by  złość  odeszła ? -  rundka

 

7.   .Dokończ  zdanie  „  Kiedy  jestem  zły …

Najbardziej  złości  mnie….

Kiedy  kłótnia  lub  złość  się  kończy , to….

 

8.  „ Atak  na  zamek „ - 

Dziewczynki  tworzą  koło ( zamek ) . Chłopcy  usiłują  siłą  wedrzeć  się  do  niego .   Zmiana . Chłopcy  tworzą  zamek . Dziewczynki  nie  używając  przemocy  atakują  go .

Rozmowa     :  „  Czy  rzeczywiście  za każdym  razem  siła fizyczna  była  zaletą ? Jak  czuły  się  dzieci  w poszczególnych  rolach ?     Który  sposób  zdobycia  zamku  był  lepszy ?              

 

9.  „  Dwa  radia „  -  podział  grupy  na  2  zespoły . Każdy  zespół  wybiera  krótkie  hasło ( np. pożar , gola )

Prowadzący  „ włącza „  radio  prze  podniesienie  ręki , wyłącza – opuszczeniem  ręki . W  momencie „  włączenia „  grupa  głośno  wykrzykuje  swoje  hasło .

 

10...„ Byk  i  pisklę „

 

            W  zależności  od  słyszanej  muzyki (  kontrastowa  w  charakterze

            i  dynamice )  odzwierciedlenie  płynności  ruchów  stada  bydła  i  piskląt .

             Muzyka : M. Musorgski „ Obrazki  z  wystawy „ – „ Bydło „ , „ Taniec   

            piskląt  w skorupkach „

 

   11.     Zabawy  z  gazetami

-          Rytmiczne  darcie  gazet  przy  muzyce  P. Czjkowskiego „  Dziadek do  orzechów „

-          Marsz  przy  muzyce – odgarnianie  gazet  na boki  stopami

-          Siad  skrzyżny – podrzucanie do góry   podartych  gazet

-           

12.    Zamknięcie  złości –

Dzieci  zbierają  podarte  gazety  do  reklamówek  i  zaklejają  je  taśmą  klejącą

 

 

13.    Ewaluacja „ Minki „

14.   Zabawa  integracyjna  „ Dyrdy  myrdy „

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin