SCENARIUSZ LEKCJI DLA KL.doc

(40 KB) Pobierz
SCENARIUSZ LEKCJI DLA KL

SCENARIUSZ LEKCJI  DLA KL. I

 

 

 

TEMAT BLOKU: WODA ŹRÓDŁEM ŻYCIA.

 

TEMAT DNIA:  SĄ RÓŻNE ZBIORNIKI WODNE.

 

CELE GŁÓWNE:

-        Rozpoznawanie i nazywanie naturalnych zbiorników wodnych,

-        Przyporządkowywanie zwierząt do odpowiednich zbiorników,

-        Wprowadzenie i nauka pisania litery w”, „W”,

 

 

CELE OPERACYJNE (uczeń):

-        Uważnie słucha tekstów czytanych przez nauczyciela,

-        Wypowiada się na temat wysłuchanego tekstu,

-        Rozpoznaje i nazywa naturalne zbiorniki wodne,

-        Pisze litery „w”, „W”,

-        Dzieli wyrazy na głoski sylaby,

 

METODY:

-        Słowne: rozmowa,

-        Aktywizujące: zabawa ruchowa.

-        Oglądowe: pokaz ilustracji

FORMY:

-        Grupowa,

-        Indywidualna.

 

POMOCE DYDAKTYCZNE: opowiadanie Stanisława Karaszewskiego „Nad wielka wodą”, duża ilustracja do opowiadania, chusta animacyjna, karta pracy „Wesoła szkoła i przyjaciele”.

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 

1.       Słuchanie tekstu czytanego przez nauczyciela „Nad wielką wodą” Stanisława Karaszewskiego, ukierunkowane pytaniami:

Ø      O jakich zbiornikach wodnych rozmawiali chłopcy?

Ø      Jakie zwierzęta żyją w tych zbiornikach?

2.       Wypowiedzi dzieci na podstawie wysłuchanego tekstu i wcześniej podanych pytań.

3.       Obserwacja ilustracji na tablicy. Rozpoznawanie i nazywanie naturalnych zbiorników wodnych. Przyporządkowywanie zwierząt wodnych do akwenów.

4.       Zabawa ruchowa z chustą animacyjną „Rybak i rybka” wg Klanza:

Uczniowie stoją w kręgu trzymając brzeg chusty. Wybieramy dwie osoby, które przyjmują rolę ,,rybaka” i ,,rybki”. Rybak wchodzi na chustę i stara się złapać pływającą w wodzie rybkę. Bawiący się falują chustą, utrudniając w ten sposób zadanie rybakowi. Gdy ten złapie rybkę, następuje zmiana par.

5.       Analiza i synteza słuchowa wyrazów podstawowych: woda i Witek.

Ø      Podziel na sylaby wyrazy: woda, Witek.

Dz.              wo-da             Wi-tek

Ø      Podziel na głoski te wyrazy:

Dz.              w-o-d-a          W-i-t-e-k

Ø      Jaką głoskę słychać na początku wyrazu woda?

Ø      Podaj inne wyrazy rozpoczynające się głoską w.

Ø      Podaj wyrazy kończące się głoską w i mające w środku głoskę w.

6.       Wprowadzenie małej i wielkiej, drukowanej i pisanej litery w, W.

Ø      Czym różnią się litery w, W pisane od drukowanych?

Ø      Co przypomina litera w, W?

7.       Nauka pisania litery w, W po śladzie, pisanie małej i wielkiej litery „w” w liniaturze (karta pracy).

8.       Oznaczanie miejsca głoski „w” w wyrazach (karta pracy).

9.       Głośne, zbiorowe czytanie sylab i wyrazów z sylab (karta pracy).

 

 

 

 

 

 

 

Stanisław Karaszewski

„Nad wielką wodą”

 

 

Michał i Piotrek siedzieli nad kałużą i puszczali łódki z kory.

- Przydałoby się trochę więcej wody. Nasze łódki utknęły na mieliźnie – powiedział Michał.

- Masz rację – powiedział Piotrek. – Najlepsze byłoby jezioro. W lecie byłem nad wielkimi jeziorami mazurskimi. Mówię ci, ale fajnie! Wody tyle, że nie widać dna, drugi brzeg bardzo daleko, ledwie widać. Wszędzie łódki z wiosłami iż napędem, kajaki, rowery wodne, żaglówki… Skutery wodne i motorówki pędziły jak szalone! Pełno ryb, tylko zarzucić wędkę i już ciągniesz szczupaki, węgorze – same wielkie ryby! O – takie!

- Akurat! Motorówki i skutery wypłoszyły wszystkie ryby i na pewno nikt niczego nie złowił!

- Ależ tak, złowili, sam widziałem wiadra pełne ryb!

- Chyba że kupili w sklepie!

- W sklepie ryb nie było. Każdy łowił sam!

- No a ty?

- Jadłem pyszne ryby w smażalni!

- Eeee, w smażalni to ja też jadłem, ale nad morzem. Nad Bałtykiem. Bałtyk jest dziesięć, a może i sto razy większy od największego jeziora. I ryby są inne. Śledzie, dorsze, łososie, flądry. Woda tak głęboka, że skryłby się w niej największy wieżowiec. Drugiego brzegu nawet luneta nie wypatrzysz. A fale wyższe od ciebie. Wszędzie pływają rybackie kutry, jachty, żaglowce, statki handlowe i okręty wojenne. Można popłynąć na wycieczkę statkiem turystycznym albo promem. Mówię ci, morze jest największe i najwięcej wody jest w morzu.

- Coś ty! Najwięcej wody jest w oceanie! Widziałem na filmie – ocean to jak dziesięć,  nawet sto mórz! Jest tak głęboki, że zmieściłyby się w nim najwyższe góry świata! Tylko największe statki i okręty dalekomorskie, i transatlantyki wypływają na ocean.  Mogą tak płynąć tydzień albo miesiąc i nie dopłynąć do drugiego brzegu! A fale są ogromne jak domy! W oceanie obok ryb żyją duże i ogromne ssaki morskie: delfiny, foki, słonie morskie i lwy morskie, orki i wieloryby.

- Im więcej wody, tym większe zwierzęta w niej żyją i większe statki po niej pływają.

- Masz racje Piotrku! Ale te nasze łódeczki na kałuże są za duże!

- Ale jak do zabawy dla nas są w sam raz!

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin