SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Prowadząca: Agnieszka Wierzbicka - nauczyciel wspomagający grupy IV
Data: 22.11.2007r.
Grupa wiekowa: 5 latki
Temat: „Poznajemy się jeszcze lepiej”
Metody: zabawy interakcyjne, elementy dramy, elementy metod relaksacyjnych
Rodzaj: zajęcia grupowe (o charakterze wychowawczym)
Cele główne:
· pogłębianie wiedzy na temat swoich kolegów i koleżanek z grupy
· kształtowanie poczucia własnej wartości
Cele szczegółowe:
Dziecko:
Ø potrafi opowiedzieć o sobie na forum grupy
Ø potrafi współpracować z innym dzieckiem w parze
Ø wyraża swoje opinie na temat proponowanych zabaw, określić i wyjaśnić co mu się podobało
Ø poznaje zainteresowania swoich kolegów i koleżanek
Ø zauważa cechy łączące i różniące dzieci w grupie
Ø rozumie potrzebę słuchania wypowiedzi innych
Środki dydaktyczne: świeczka zapachowa
Przebieg:
1. Rozmowa wprowadzająca w tematykę zajęć, przypomnienie zasad panujących w grupie
2. „Poznajmy się” – zabawa integracyjna podczas której każde dziecko mówi swoje imię i jedną informację o sobie na temat tego co lubi robić, jeść itp.; zadaniem pozostałych dzieci jest uważne słuchanie, ponieważ w drugim etapie zabawy każde dziecko przedstawi jedną informację o innej osobie, którą zapamiętało najlepiej; w podsumowaniu zabawy należy zaznaczy jak bardzo różne są informacje, które przedstawiły dzieci i jak ważne było uważne słuchanie
3. „Wszyscy, którzy…” – zabawa interakcyjna, dzieci posiadające takie same ubrania, kolory oczu, zainteresowania zamieniają się miejscami; nauczyciel lub wybrane dzieci podają cechy wspólne a pozostali uczestnicy, jeśli spełniają wymagania zamieniają się miejscami (dla ułatwienia dzieci siedzą na białych kartkach papieru); w podsumowaniu należy zaznaczyć, że dzieci łączą wspólne zainteresowania (lubią to samo, nie lubią) lub wygląd (kolor włosów,) ale rzadko zdarza się tak, że wszyscy zamieniali się miejscami, bo dzieci różnią się między sobą i nie zawsze muszą lubić to samo.
4. „Lustra” – wprawka dramowa; ćwiczenie w parach – jedna osoba jest lustrem i pokazuje wszystkie ruchy które zaprezentuje jej partner, później następuje zamiana; w podsumowaniu można zadać dzieciom pytanie „Czy łatwo jest naśladować kogoś innego?”
5. Swobodna rozmowa – zbieranie opinii od dzieci, które zabawy podobały im się najbardziej i dlaczego
6. Wyciszenie – podawanie sobie zapalonej zapachowej świeczki, tak aby jej płomień nie zgasł
7. Iskierka przyjaźni – w kręgu podawania iskierki poprzez uścisk dłoni tak aby wróciła do osoby rozpoczynającej łańcuch
gusko_i