Planowanie i koordynowanie udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej.docx

(13 KB) Pobierz

Planowanie i koordynowanie udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej

Artykuł pochodzi z publikacji "Monitora Prawnego Dyrektora"

 

Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall podpisała sześć z ośmiu rozporządzeń znajdujących się w pakiecie opisującym kształcenie uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi orazorganizację i udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Zmiany są istotne, a część z nich należy wprowadzić jeszcze w tym roku szkolnym. 

Rozporządzenie w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach przewiduje dwa terminy na wprowadzenie zmian, w zależności od typu placówki. W przypadku przedszkoli udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej na dotychczasowych zasadach będzie się jeszcze odbywało do końca tego roku szkolnego, czyli do 31 sierpnia 2011 r.


Szkoły podstawowe, z wyjątkiem szkół specjalnych, mają o rok dłuższy okres obowiązywania dotychczasowych rozwiązań. Nowe zasady dla tych szkół obowiązywać będą od 1 września 2012 r. Nie dotyczy to jednak oddziałów przedszkolnych tworzonych w szkołach podstawowych. Dla tych oddziałów termin wejścia w życie nowego systemu to 1 wrzesień 2011 r.

Powołanie zespołów i ustalenie form pomocy
Dyrektorzy przedszkoli (oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych), w przypadku których pomoc psychologiczno-pedagogiczna ma być udzielana na nowych zasadach od przyszłego roku szkolnego, muszą już w tym roku szkolnym podjąć działania wynikające z rozporządzenia. W związku z tym dyrektor do 31 marca 2011 r. powinien powołać zespół w celu planowania i koordynowania udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej poszczególnym dzieciom ze specyficznymi potrzebami. 

W kolejnym terminie – do 30 kwietnia 2011 r. – dyrektorzy przedszkoli, na podstawie zaleconych przez zespoły form, sposobów i okresów udzielania dzieciom pomocy psychologiczno-pedagogicznej, mają ustalić dla dzieci formy, sposoby i okresy udzielania tej pomocy oraz wymiar godzin poszczególnych form pomocy udzielanej od roku szkolnego 2011/2012. Termin ten jest związany z przygotowywaniem przez dyrektora arkusza organizacyjnego przedszkola. W tym arkuszu powinny się znaleźć formy proponowane przez zespół.

Po zatwierdzeniu arkuszy organizacyjnych przez organy prowadzące dyrektorzy przedszkoli będą musieli poinformować na piśmie rodziców dzieci o ustalonych dla nich formach, sposobach i okresach udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz wymiarze godzin poszczególnych form pomocy udzielanej od roku szkolnego 2011/2012.

W każdym kolejnym roku szkolnym terminy będą się powtarzać. Aby dobrze zaplanować i zorganizować pomoc psychologiczno-pedagogiczną w przedszkolu na dany rok szkolny, zespoły najpóźniej do 31 marca poprzedniego roku określają potrzeby, dyrektor do końca kwietnia planuje zasoby w arkuszu organizacyjnym, a po zatwierdzeniu arkusza przez organ prowadzący informuje o planowanej pomocy rodziców i wprowadza ją w życie.


Niedostosowanie społeczne
W systemie pomocy psychologiczno-pedagogicznej wprowadza się nowe grupy dzieci specjalnych potrzeb – niedostosowane społecznie i zagrożone niedostosowaniem społecznym. Oddziałów specjalnych dla dzieci niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym nie organizuje się w przedszkolach ogólnodostępnych.

Przepis ten wchodzi w życie od 1 września 2012 r., inne zapisy tego rozporządzenia już od 
1 września 2011 r.

 

Andrzej Pery

Opracowano na podstawie:
• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 17 listopada 2010 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (DzU 2010 nr 228, poz. 1487).
• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 17 listopada 2010 r. w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych, w tym publicznych poradni specjalistycznych (DzU 2010 nr 228, poz. 1488).
• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 17 listopada 2010 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych oraz niedostosowanych społecznie w specjalnych przedszkolach, szkołach i oddziałach oraz w ośrodkach (DzU 2010 nr 228, poz. 1489).
• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 17 listopada 2010 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych oraz niedostosowanych społecznie w przedszkolach, szkołach i oddziałach ogólnodostępnych lub integracyjnych (DzU 2010 nr 228, poz. 1490).
• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 17 listopada 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ramowego statutu publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej (DzU 2010 nr 228, poz. 1492).

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin