ćwiczenia - dysleksja.doc

(110 KB) Pobierz
Przykładowe scenariusze zajęć dydaktycznych dotyczące terapii dziecka dyslektycznego

 

Przykładowe scenariusze zajęć dydaktycznych dotyczące terapii dziecka dyslektycznego

Zajęcia z dziećmi dyslektycznymi  powinny się odbywać 2 – 3 razy w tygodniu w grupach 2 – 4 osobowych. Jest to najlepszy układ, jednak ze względu na trudności finansowe szkół niemożliwy do zrealizowania, o czym piszą i mówią nauczyciele. Aby praca przyniosła oczekiwane rezultaty, oddziaływania na dzieci powinny być stałe i systematyczne oparte na zasadach terapii pedagogicznej. 

Poniżej przedstawiono scenariusze zajęć korekcyjno – kompensacyjnych do pracy z dziećmi dyslektycznymi celem niwelowania ich trudności.

Scenariusz 1

Usprawnienie różnych analizatorów na materiale bezliterowym

 

Lp.

Rodzaj ćwiczenia

Cel ćwiczenia

Przebieg ćwiczenia

Pomoce

1

Zabawa ruchowa ze śpiewem „Piłka Oli”

Integracja grupy

Dzieci poruszają się w dowolnym kierunku, śpiewają piosenkę sygnalizując ruchami rąk treść piosenki

Magnetofon

2

Rozwiązywanie prostych zagadek

Rozwijanie myślenia oraz percepcji wzrokowej i słuchowej

Podanie przez dziecko treści otrzymanego obrazka – czytanie treści    zagadki przez nauczyciela

- rozwiązywanie zagadek przez dziecko (odp. obrazek jest odpowiedzią dziecka)

Zestaw obrazków i zagadek

3

Odtwarzanie układów dźwięków

Usprawnienie percepcji słuchowej i koordynacji wzrokowo – ruchowej

- naśladowanie liczby dźwięków z uwzględnieniem przerw między nimi,

- naśladowanie dźwięków krótkich i długich

     -  rysowanie układu dźwięków przez każde dziecko na kartce

Pomoce instrumenty muzyczne, ołówki i kartki

4

Omówienie treści obrazka

Doskonalenie percepcji wzrokowo – słuchowej, koncentracji uwagi i pamięci

Dzieci wymieniają produkty, które znajdują się na obrazku.  następnie n – el recytuje wierszyk. Dzieci następnie powtarzają tekst wiersza.

Obrazek, tekst wiersza; Smaczne są bułeczki i mleko od krowy. Ale kto zjada owoce jest zdrowy.

5

Wyodrębnianie liczby wyrazów w wierszu

Doskonalenie percepcji wzrokowo – słuchowej, koncentracji uwagi i pamięci

Dzieci kolejno określają liczbę wyrazów w wierszu, powtarzając tekst

Obrazek, tekst wiersza

6

Układanie pociętych obrazków według wzoru

Ćwiczenie funkcji analizatora wzrokowego i koordynacji wzrokowo – ruchowej

Obrazki pocięto tak aby kształt cięć był elementem różnicującym; zadaniem dziecka jest scalanie obrazka na wzorze

Wzory:

____  ____  ____  ____

____  ____  ____  ____

Obrazki i podpisy do obrazków

7

Ćwiczenia oddechowe

Kształcenie narządów oddychania: prawidłowe wdechy i wydechy

Dzieci wydmuchują mydlane bańki. Nauczyciel kontroluje przebieg ćwiczenia, aby była prawidłowa regulacja oddechu. Dzieci wydmuchują bańki i puszczają w powietrzu.

Każde dziecko otrzymuje kubek z mydlaną wodą i słomką.

8

Dobieranie odp. podpisów do obrazków, ułożenie zdania na temat sytuacji przedstawionej na jednym z obrazków

j.w.

Dzieci otrzymują po 3 obrazki i 2 podpisy – zadaniem  ich jest dobranie odpowiednich podpisów do obrazków; jeden obrazek zastanie bez podpisu- n-el pyta , jak dzieci podpiszą trzeci obrazek

j. w.

9

Rysowanie obrazków konturowych

Ćwiczenia koordynacji wzrokowo - ruchowej

Dzieci obrysowują kontury drzewa i domku bez odrywania ręki.

Kontury drzew i domków

 

Scenariusz 2

Utrwalenie podziału  wyrazu na sylaby

Lp.

Rodzaj ćwiczenia

Cel ćwiczenia

Przebieg ćwiczenia

Pomoce

1

Wystukiwanie sylab w wyrazie

Kształcenie analizy słuchowej i koordynacji słuchowo-ruchowej, ćw. słuch fonematycznego

Czytamy kolejno wyrazy 2,3 sylabowe np. krokodyl, małpa, lusterko, rower, klocki, skakanka. Dzieci powtarzają głośno  każdy wyraz dzieląc go na sylaby i uderzają pałeczką w bębenek akcentując w ten sposób każdą sylabę

Bębenki

2

Loteryjka obrazkowo do obrazka sylabowa, układanie z sylab podpisów

Ćwiczenie analizy i syntezy wzrokowej

Przed dziećmi leżą obrazki (odwrócone) i rozsypanka sylabowa. Obrazki te przedstawiają: różne przedmioty. W drugiej kopercie są sylaby. Dzieci  odwracają obrazek, mówią głośno nazwę przedstawionego na obrazku przedmiotu. Następnie z rozsypanki wybierają odpowiednie sylaby i układają z nich podpisy pod obrazkiem.

Obrazki, rozsypanka sylabowa

3

Ćwiczenia w czytaniu sylabami

Usprawnienie rytmicznego tempa czytania, wyrabianie nawyku czytania sylabami

Czytanie na przemian z dzieckiem zdań, w których poszczególne sylaby zaznaczone są na zmianę czerwony i niebieskim kolorem. Odczytywani w wyrazów na różne sposoby







               po       ka       nek                                             











ta       ra      da

              ba       wan      ma

Tekst; Lisek lubi serek. Katarzynka lubi kanarka. Janeczka ma korale.

4

Ćwiczenie w pisaniu

Sprawdzenie umiejętności podziału wyrazu na sylaby

Samodzielne  wykonanie przez dzieci zadań:

a). zapisywanie rozwiązania rebusów

/ rebusy dotyczą słów: laska , słońce, pisanki , buraki /

b).zapisywania wyrazów tworzonych przy pomocy suwaka mającego stałą sylabę „la” oraz ruchome sylaby: ta, to, da, sy,

c). podział na sylaby wyrazów: kalosze, samolot. domek., kura, lokomotywa.

Rebusy,

Suwaki

5

Usprawnienie czytania, rysowanie

Ćwiczenia orientacji przestrzennej, koordynacji wzrokowo – ruchowej

Odczytywanie zadań przygotowanych dla każdego dziecka. Dziecko ma przedstawić treść zadania na pomocy rysunku.

Zadania:

1.       Na stole stoją kwiaty w wazonie.

2.       Pod stołem stoi miska.

3.       Po prawej stronie domu  jest las.

Kredki

Kartki

6

Gra zespołowa „Pussy”

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin