Chopin.rtf

(37 KB) Pobierz

·                      Parafia Brochów pod Sochaczewem, II dzień Wielkanocy - chrzciny F. Chopina

·                      Wikary brochowski- Józef Morawski

·                      Imiona Fryderyk Franciszek

·                      Gdy Fryderyk ma pół roku rodzice przeprowadzają się do Warszawy

·                      Matka pochodziła z kujaw, poślubiła o 11 lat starszego od siebie Mikołaja Chopina . Slub wzięli w Brochowie

·                      Fryderyk nazywał siebie " ślepym mazurem"

·                      Ojciec urodził sie we Francji w Marianville w Lotaryngii z ojca Franciszka i matki Małgorzaty z domu Delfin

·                      Ojciec przyjeżdża do Polski z Adamem Weydlichem. Zmarł na starczą grużlicę w wieku 75 lat. V 1844r,

·                      Mieli czworo dzieci Ludwikę, Izabela, Emilia oraz Fryderyk. Siostra Izabela Barcińska zmarła 1881 r.; Ludwika zaraz po bracie . Emilka - mówi się że zginęła z rąk lekarzy: obstawiano pijawkami upuszczali krew,i nie dawali jeść.Zmarła 10. IV 1827r.

·                      Ludwika grała na fortepianie i pięknie śpiewała. Jako starsza siostra udzielała Fryderykowi pierwszych wskazówek w grze na fortepianie

·                      I mąż Ludwiki to Kalasanty Jędrzejewicz, II Antoni Barciński

·                      Rodzice prowadzili pensjonat dla chłopców gdzie udzielali lekcji j. francuskiego i muzyki

·                      Dzięki kontaktom z chłopcami często był zapraszany na wakacje do Szafarni, Sokołowa i Sannik

·                      Przyjacielem jego był Domuś Dziewanowski

·                      Kurier Szafarski- dziecinne pisemko redagowane przez Fryderyka podczas wakacji. Prowadzone były na wzór Kuriera Warszawskiego . Przedstawiał w nich dom Dziewanowskich. Tutaj zetknął się poraz pierwszy z muzyką ludową. Tu usłyszał pieśń " Niepodobieństwo", która wiele lat póżniej przyczyniła się do powstania Sonaty b-moll.

·                      W Byszewach pod Łodzią śpiewano o nim " A przede dworem stoi kalina, pan repetytor mówi jak dziewdzyna" lub "jest chudy kieby pies" co mogło świadczyć o problemach zdrowotnych.

·                      Fryderyk Interesował sie rysunkiem i i teatrem

·                      Jan Białobłocki - przyjaciel - starszy o 11 lat.  równiez chory na grużlicę.

·                      Tytus Woyciechowski- przyjaciel- zadedykowane mu były wariacje ne temat Don Juana

·                      Fryderyk zakochuje sie w Konstancji Gładkowskiej, jednak ta miłość przejawia się tylko w zwierzeniach do Tytusa. Zaczyna się to w X 1829r.

·                      W wieku 7 lat Chopin ma pierwszego nauczyciela gry Wojciecha Żywnego  i ukazuje się jego pierwszy drukowany utwór Polonez g-moll.Żywny zwraca się do Fryderyka  " pan Fridrich"

·                      W wielu lat 12 Fryderyk zaczął pobierać prywatne lekcje harmonii i kontrapunkty u Józefa Elsnera, drugiego nauczyciela gry. Był on tzw. spolszczonym niemcem. Po wyjściu z liceum Chopin przechodzi do Konserwatorium. Elsner  Urodził sie w Grodkowie na śląsku opolskim. Wydał 3-tomowe dzieło " O metryczności i rytmiczności języka polskiego". Opinia jego o Fryderyku " Frydery Chopin. Szczególna zdatność. Geniusz muzyczny."

·                      Elsner namawiał Chopina do pisania oper, do czego również nakłaniał go Mickiewicz.

·                      Na kształtowanie się młodego Chopina miał wpływ Kazimierz Brodziński

·                      Juliusz Kolberg -ojciec przyjaciół Chopina: Wilusia - kolegi z liceum; Oskara - muzyka i słynnego potem zbieracza pieśni oraz Antoniego- malarza który namalował ostatni portret Fryderyka. Oskar Kolberg napisał operę "Wiesław" do opartego na poemacie Brodzińskiego libretta Seweryny Pruszakowej.

·                      Jako 14 letni chłopiec choruje.Jego lekarzem jest Gerardot. W wieku lat 16 stłukł nogę i chodził o kulach. W ty samym roku p. Chopinowa wyjeżdża z Fryderykiem i Emilka do Dusznik na kurację. Fryderyk wrócił zdrowy, Emilce kuracja nie pomogła.

·                      2 listopada w liście do Białobłockiego pisze o konsultacjach lekarzy niemieckich i w Dusznikach i niemiecko-polskich w Warszawie: Roemer i Malcz.

·                      Stan zdrowia Chopina musiał być powazny gdyż przestał chodzić do liceum, a nauka u Elsnera to tylko 6 godzin w tygodniu.W tym czasie umiera Emilka.Stan zdrowia się poprawia w wieku 17-18 lat.

·                      Wszelkiego rodzaju aktywność fizyczna jest niewskazana.

·                      W wieku 7 lat komponuje utwór muzyczny ogłoszony drukiem 24 II 1818r. to również rok pierwszego publicznego wystepu.

·                      W ty samym roku ofiarowuje cesarzowej- wdowie Marii Teodorównie, rękopisy swoich dwóch świerzo skomponowanych polonezów.

·                      Grywał dla wielu słynnych osób, min. dla spiewaczki Catalanii, która obdarowała go złotym zegarkiem z napisem " 10 letniemu Fryderykowi Chopinowi".

·                      Mając 11 lat komponuje Poloneza As-dur-ofiarowany na imieniny Żywnemu, w rok póżniej pisze Poloneza gis-moll dla pani Dupont

·                      Delfinka Komorówna była muzą Chopina i Zygmunta Krasińskiego ( 2 lata młodszego). Imię jej widniało nad Koncertem f-moll.

·                      Chopin i Krasiński występowali razem w pałacu Radziwiłłowskim.

·                      Chopin był bywalcem salonów: Potockich, Czetwertyńskich, księżnej Łowickij, Zajączkowej.Wciągnął się w wieczory i baliki, bez których nie mógł się obejśc. Przeciwni temu byli Tytus, Mickiewicz i Goerge Sand.

·                      Chopin dał koncert cesarzowi Aleksandrowi grająć na eolomolodykon ie, w rotundzie kościoła Luterańskiego. Cesarz ofiarował piękny pierścień zdjęty z własnego palca.

·                      Chopinowie poczatkowo mieszkali w oficynie pałacu Kazimierzowskiego( dziś uniwersytet). Po śmierci Emilki przenoszą się na Krakowskie Przedmieście, do prawej oficynypałacu Krasińskich. Tablica marmurowa głosi że stąd Fryderyk odjechał, opuszczając na zawsze Warszawę.

·                      Ludwika Jędrzejewiczówna- siostrzenica

·                      Techniką swą imponował Fryderykowi Paganini, swoim bel canto Catalani, a potem Sontag.

·                      Sonata c-moll op.4 dedykowana jest Elsnerowi.

·                      Twórczość Chopina to jednorodnośc dzieł, od pierwszego opusu do ostatniego, to jakby monolit. Wiele dzieł uważano za dziwaczne. Koncert f-moll wg. wielu miał dziwne allegro sonatowe. O preludium a-moll Kleczynski powiedział - nie grywać bo dziwaczne. Sonata c-moll podobnie, jest w niej wiele eksperymentu muzycznego; zastosowane zostało metrum pięcioćwierćnutowe.

·                      Na jesienny koncert 1830 r. generał Diakow pozycza Chopinowi najlepszy fortepian w Warszawie.

·                      Na koncercie pożegnalnym po raz pierwszy zostaje wykonany koncert e-moll, który był podzielony na dwie części, najpierw cz. I a pózniej II i III.

·                      Z listu do  Tytusa Woyciechowskiego z dn. 20 X 1829 r. dowiadujemy sie że Chopin przystąpił do pracy nad cyklami etiud fortepianowych. Etiudy  jego są arcydziełami brzmienia.. Poczatkowo nazywa je " exercissami'  co dosłownie oznacza ćwiczenia.. Śą one przygotowaniami do koncertów. Oba zeszyty etiud sa równie piekne, ale drugi to etiudy  zbyt rozbudowane i zbyt lapidarne.

·                      Cykl  preludiów składa się z 24 utworów ułożonych według następstwa tonacji w kręgu kwint. Cykle preludiów nie były oryginalnym pomysłem Chopina. Wpływ na to mieli poprzednicy jego: Humml, Szymanowska, a przede wszystkim Bach.

·                      Chrzestna matka - Anna  ze Skarbków Wiesiołowska- Strzyżew w poznańskiem.

 

 

 

 

 

 

·                      Ojciec upatrzył sobie na mecenasa syna księcia Antoniego Radziwiłła- odznaczał się on bowiem zamiłowaniem do muzyki i sam nawet kom ponował. Był autorem pierwszej i jedynej aprobowanej przez Goethego muzyki do Fausta. Ojciek uknuł intrygę, wysyłając syna do chrzestnej matki, w tym czasie akurat w Antoninie przebywał również Radziwił. Liczył ojciec na poparcie magnata. Chopinowie złożyli wizytę w Antoninie, książę zaprosił Chopina i przyjął dedykację Tria, ale na tym wszystko się skończyło.

·                      Jesienią 1828r. Chopin wyjechał do Berlina. Zabrał go tam Feliks Jarocki- profesor zologii. W drodze powrotnej zatrzymał się w nadgranicznej karczmie w Sulechowie, gdzie urządza mały koncert w poczekalni. W Poznaniu zatrzymuje się na dwa dni z Jarockim. Dale koncert w "Białej Sali" województwa poznańskiego- to jego jeden z pierwszych koncertów.

·                      1829r. wyjeżdża do Wiednia . Ta podróż nie ma jednak konkretnego celu. Bardzo serdecznie zajął się nim jego stary nauczyciel gry na organach, czech Wilhelm Wurfel -jakiś czas był prof. Konserwatorium Warszawskiego. Był on głównym organizatorem koncertów Chopina w Wiedniu. Orkiestra początkowo bardzo niechętnie podchodziła do Chopina, ale po występie była zachwycona.Cały Wiedeń szalał za Chopinem.W Wiedniu spotkał sie z wydawcą  Heslingerem, który posiadał już rekopisy  Sonaty c-moll i Wariacji dedykowanych Tytusowi. Wariacje zostały opublikowanep wyjeżdzie Chopina . Haslinger oddał je do Wiedeńskiej Biblioteki Muzycznej. Sonata c-moll wydana zostaław dwa lata po śmierci Chopina, w 1851 r.. Wydał ją drukiem syn Heslingera. Chopin nazywał Heslingera " mój edytor".

·                      Z Wiednia , wktórym przebywał 3 tygodnie, jedzie do Pragi , by stamtąd - przez Cieplice, Drezno, Saską Szwajcarię- wraca do domu.

·                      Jak wiadomo Chopin grał na organach u Wizytek kazdej niedzieli, przez ostatni rok swojego pobytu w liceum.

·                      Konstancja Gładkowska- miłość Chopina. Przyjechała z Radomia. Jej ojciec był intendentemzamku.Chodziła do Konserwatorium, w klasie śpiewu. Debiut jej odbył się jesienią  1830 r. . Chorowała na " blednicę". Konstancja podkochiwała się w Chopinie, po tym jak sam jej wyznał swe uczucia.W kilka miesięcy po wybuchu powstania wyszła za mąż za Józefa Grabowsiego- bardzo bogatego szlachcica.. Występowała, choć niedługo, w Operze Warszawskiej.

·                      W Paryżu , w końcu 1831 r. Chopin zdaje sobie sprawę z uczucia narodowej muzyki.

·                      Chopin nazywał Tytusa " As-panem - cały w tonach  As-dur", ulubionej tonacji Chopina.

·                      Chopin myśli o wyjeżdzie, łudzi się nadzieją że to wyjazd na jakiś czas. Ma być to niby podróż artystyczna, ale w głebi duszy  wiedział że jest to wyjazd do Paryża na zawsze..Odczuwał ogromny lęk przed decyzją wyjazdu. W listach pisze :" myślę że wyjeżdżam po to ,  abym na zawsze zapomniał o domu, myślę że jadę umrzeć"

·                      W sierpniu 1830 r. Chopin jedzie do Poturzyna do Tytusa Woyciechowskiego. Jest to duża podróz- przez Lublin aż w okolice Hrubieszowa, gdzie leży majątek Tytusa. Pobyt na lubelskiej wsi odbił się w twórczości Chopina szczególnie w niektórych nokturnach.

·                      Odwiedza wraz z rodzicami Żelazową Wolę. W podróż zabrał oba koncerty i etiudy.

·                      Oba koncerty zostały skomponowane w bardzo krótkim czasie. Najpierw koncert f-moll a pózniej e-moll. Nad Larghettem koncertu e-moll napisał Chopin " romance"

·                      Rondo a la mazur i Rondo a la krakowiak były jak gdyby przygotowaniem do obu koncertów.

·                      Atmosfera w Warszawie była od jakiegoś czasu ciężka. Ojciec uprzedzony było zbliżającym się wybuchu - ale w pózniejszym terminie.Najprawdopodobniej w tym terminie Chopin napisał pieśń do słów Wytwickiego pod tytułem " Wojak".

·                      Wyjeżdża z Polski 2 listopada 1830 r. W czasie podrózy dołącza do niego Tytus w Kaliszu. Staje się jego opiekunem i towarzyszem. Przed wyjazdem na Woli Zaśpiewano mu pod batutą Elsnera kantatę: Choć opuszczasz nasze kraje, lecz serce twoje w  śród nas zostaje".

·                      24 listopada zatrzymuje się w Wiedniu. Kiedy dowiadują się o wybuchu powstanie Tytus wraca do kraju.. Przebywa tu 8 miesięcy, nic nie robiąć, a pieniadze które dostał od ojca szybko topnieją.

·                      Kolejność opusów u Chopina  nic nie znaczy. Stawiał on numerację  na swoich utworach w miarę jak oddawał je do druku, bez wzglęgu na chronologię ich powstania.

·                      W czerwcu 1831 r. gra ostatni raz w Wiedniu, w sierpniu w Monachium, we wrzesniu w Stutgarcie. Tu dowiaduje się o upadku powstania.

·                      Kiedy Chopin przybywa do Paryża Balzack pisze " Stracone złudzenia" gromadzi materiały do Ojca Goriot

·                      Pierwsze mieszkanie w Paryżuznajduje się przy Boulevard Poissoniere 27 na V piętrze. Posiada trzy listy polecające od  Elsnera oraz od Malfattiego. Bywa na obiadach u Radziwiłłóworaz u pani Potockiej.

·                      Walenty Radziwiłł- członek loży masońskiej- przedstawił Chopina w bankierskim salonie Jamesa Rothschi;da, od czego zaczyna się kariera naszego kompozytora. Olbrzymie znaczenie miała znajomość z bankierem Leo, który opiekował się nim do ostatniej chwili. Masonem był również Wojciech Grzymała, powiernik George Sand, jednej z najwybitniejszych paryskich przyjaciół Chopina. Do arystokracji utorowała wejście Delfina Potocka, Adamowie Czartoryscy czy Ludwik Plater.

·                      Fryderyk dawał lekcje po 20 franków  w złocie za godzinę, co dawało mu 80 do 100 dziennie, czyli 3.000 miesięcznie. Staje sie jednym z najbogatszych Polaków w Paryżu.Innym żródłem zarobku są jego kompozycje. Przez czas pobytu w Paryżu wydał 17 zeszytów, co dawało średnio 500 fr.za dzieło.

·                      Pojawiają się utwory z licznymi dedykacjami: obok Delfiny Potockiej i Stefana Witwickiego pojawiają się obce arystokratyczne czy bankierskie nazwiska. Przypuszcza się iż przyjacielski stosunki z bankierem Loe oraz Wojciechem Grzymałą maiały wpływ na rozpoczęcie gry na giełdzie. W kilka miesięcy po przyjeżdzie do Paryża, Chopin miał piekne mieszkanie przy ulicy Chaussee d'Antin. Meble w salonie były w stylu Ludwika Filipa, obite białym atłasem. Na kominku stał  zegar z epoki Ludwika XV i dwa piekne kandekabry. Fortepian koncertowy Pleyela stał w salonie, mały fortepian " ćwiczebny" w sypialni. Wszystkie przedmioty: firany, sekretarzyki, sofy, aksamity, obrazy rozwieszone były na ścianach oklejonych obiciem w kolorze "przepiórki", musiały kosztować majątek. Fortepian wstawił sam fabrykant tych instrumentów. Rozrzutnośc Chopina to także wspaniałe prezentydla rodziny i bliskich. Matce ofiarował pierścień z trzema kosztownymi kamieniami. Synowi pani Sand, Maurycemu, ofiarował zegarek najlepszej firmy LEROY

·                      Przeżywał również kryzysy finansowe. Wybierająć sie na Majorkę w 1838 r,gdzie zamierzał spędzić  zimę, musiał sprzedać Pleyelowi nie gotowe jeszcze preludia. Chciwy wydawca dał mu a'konto tego dzieła tylko 500 fr. i dopiero August Leo dodał 1000 fr. , na gwarancję iz preludia natychmiast po ukończeniu trafią do Pleyela.

·                      Po powrocie z Majorki jadą do Marsyli. Ani Chopin ,ani George Sand nie maja pieniedzy, zalegają z rachunkamiw najlepszym hoteku" Beaureau".

·                      W Paryżu Chopin poznaje Franciszka Liszta o  1,5 roku  młodszego.  Chopin jest dojrzałym  człowiekiem i artystą, a Liszt "zielonym bubkiem", który ma zarodki przyszłej wielkości.

·                      Kolkbrenner 22 lata starszy od Chopina, zaproponował Chopinowi że bedzie go uczył 3 lata i wtedy  dopiero zrobi z niego coś nadzwyczajnego. Zarówno rodzina jak i Elsner zareagowali oburzeniem. Wycofuje sie jednak z tej propozycji, na pozycję przyjaciela i opiekuna. Chopin dedykuje mu koncert e-moll.

·                      I koncert w Paryżu odbył się 26 II 1832 r.

·                      Chłodno się odnosi do twórców romantycznych. Widać to na przykładzie Schumanna. Chopin był obojetny w stosunku do młodego muzyka niemieckiego. Jednak dedykował u II balladę. Schumann napisał artykuł o Wariacjach na temat " Don Juana" , który wzbudził w Chopinie niesmak i zdziwienie. Schumann grywał wariacje trzy razy godziny dziennie i zapisywał  swe uwagi w notatniku. Atrykuł pod tytułem" Dzieło numer drugi" drukowany był  w grudniu 1831 r, w piśmie Allgemeine Musikalische Zeitung" wychodzącym w Lipsku. W artykule pojawiło się słynne powiedzenie: "Czapki zdjąć panowie, geniusz nadchodzi". Postać Chopina fascynuje Schumanna, zamieszcza w swoim Karnawale muzyczny portret Chopina. Dedykuje Chopinowi swój utwór Kreisleriana. Chopin odpowiedział mu dedykacją drugiej Ballady  .

·                      Pierwsza przyjażń i miłość  w Paryżu to Delfina Potocka, to jedyna osoba, oprócz Tytusa, której nazwisko spotykamy w dedykacjach. Adagio z koncertu f-moll dedykowane początkowo Konstancji Gładkowskiej, przekreslai pisze Delfiny Potockiej.

·                      Miłość Chopina do Marii  Wodzińskiej była rezultatem planów jej braci. Rodziny Chopinów i Wodzińskich przyjażniły się. Chłopcy mieszkali u Chopinów na kwaterze.Kazio, Feliks i najstarszy Antoni to synowie Wodzińskich. Matka - Teresa. Ojciec Wincenty.

·                      Michał Skarbek -własciciel Żelazowej Woli.

·                      Spotkanie Chopina w Karlsbadzie trwało miesiąc po czym rodzice wrócili do Warszawy. Kilka ostatnich dni  spedził wraz z rodzicami w Dieczynie u Thun-Hohensteinów. Tu najprawdopodobniej powstał Walc As-dur (op 34 nr 1)

·                      Antoni przyjeżdża do Paryża w pazdzierniku.

·                      Syn Ludwiki Henryś którego rodzice Chopina zabrali w podróż aby pokazać wójowi.

·                      Jesień 1836 r. kolejna podróz do Marienbadu gdzie spotyka Wodzińskie matkę z córkami, w ich towarzystwieudaje sie do Drezna. Tutaj mieszka Maciej Wodziński, brat Wodzińskiego. Młodzi niby sie zareczyli, jednak wszystko to było nieokreślonei nie dopowiedziane.Ojciec jednak sie nie zgadza na małżeństwo. Główną przyczyną jest zdrowie naszego kompozytora. Inną przyczyną ochłodzenia stosunków Marii i jej matki do Chopina była wiadomość o romansie Chopina z Sand.Kolejna przyczyną mogło być iż Maria nie kochała Chopina. Wyszła za mąż za Józefa Skarbka, którego również nie kochała, ale to był hrabia, był przystojny, a ich majątki leżały w sąsiedztwie.Maria była bardzo utalentowana, wykonała portret Chopina który doszekał się ogromnej popularności, pięknie grała na fortepianie. Mąż Marii był impotentem. Poznała młodego dzierżawcę jednego z folwarków męża, bardzo go pokochała, przeprowadziła rozwód i poslubiła Władysława Orpiszewskiego. Żyli szczęśliwie wiele lat. Zamieszkali we Florencji.

·                      Wszystkie listy od Wodzińskich zebrał, związał "rózową wstążeczką" w pakiecik i napisał na wierzchu " moja bieda".

·                      W 1837 r. za posrednictwem Liszta poznaje George Sand- słynną powiesciopisarkę. "Antypatyczna" powiedział sobie, ale w kilka miesiecy pózniej  byli kochankami.

·                      Na przełomie 1838/39 wyjeżdżają na Majorkę. Dzieci pani Sand to Maurycy  i Solange.

·                      Mickiewicz nazywał Chopina "nieszczęściem pani Sand"

·                      Pięknie zapowiadająca się podróż była rozczarowaniem. Przepędzano ich z lokalu do lokalu, wreszcie zamieszkali w klasztorze Volmedosa, skąd wygnano mnichów. Chopin się rozchorował. Trzech lekarzy go leczyło. Tutaj skomponował jedno ze swoich arcydzieł Opus 28 w całości - 24 preludia  we wszystkich tonacjach dur moll. Z Majorki Jada do Marsyli, z tamtąd krótka podróż do Genui, a w końcu maja  wyjeżdżją do Nohant.Podróż trwała tydzień. Przebywał tu od 1839 do 1846 z wyjątkiem 40 r.. Wśród wielu przyjeżdżających do Chopina był wielki malarz Eugene Delacroix ( ożę Delakrua).

·                      Chopin miał ogromny wpływ na  pracę literacką Sand. Jej powieść " La mare an diable"związana jest ze wspomnieniami rodzeństwa Chopina. Rękopis tej powieści ofiarowała Ludwice, a po tytule napisała " A mon ami Frederic Chopin".

· &#x...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin