Muzyka_opowiada.doc

(56 KB) Pobierz
Metadane scenariusza

Muzyka opowiada

1. Cele lekcji

a) Wiadomości

Zapoznanie uczniów z pojęciem muzyki ilustracyjnej. Wskazanie jej miejsca w kontekście historii muzyki. Rozpoznanie kompozytorów tworzących w tym kierunku. Percypowanie i rozróżnianie dzieł muzyki programowej, takich kompozytorów jak: Antonio Vivaldi, Mikołaj Rimski-Korsakow, Edward Grieg. Wyróżnianie brzmienia i środków wykonawczych zastosowanych w dziełach wymienionych kompozytorów. Wskazanie funkcji muzyki programowej oraz jej treści symboliczno – programowych. Wyjaśnić różnicę między muzyką programową a absolutną.

b) Umiejętności

Uczeń potrafi:

1.     Wyjaśnić pojęcie muzyki ilustracyjnej.

2.      Wskazać miejsce muzyki ilustracyjnej w historii muzyki.

3.      Rozpoznać kompozytorów tworzących w nurcie muzyki programowej.

4.      Rozróżnić - omawiane na lekcji - dzieła muzyki programowej i wskazać kompozytorów danych utworów.

5.      Wskazać funkcje muzyki programowej oraz jej treści symboliczno programowe.

6.      Umiejętnie rozpoznać nastrój, ekspresję percypowanego utworu.

7.      Wskazać różnice między muzyką programową a absolutną.

2. Metoda pracy

Lekcja przeprowadzona metodą pogadanki oraz z elementami percepcji muzycznej. Opis.

3. Środki dydaktyczne

1.      Elżbieta Korowajczyk, Moja muzyka. Podręcznik dla klas 4-6.

2.      Stanowisko do odtwarzania muzyki.

3.      Odtwarzacz płyt.

4.      Nagrania utworów:

a)      Antonio Vivaldi - Cztery pory roku część I Wiosna.

b)     Mikołaj Rimski Korsakow – Lot trzmiela.

c)      Wojciech Kilar – Orawa.

 

5.              Karta pracy ucznia.

 

4. Przebieg lekcji

a) Faza przygotowawcza

- przywitanie

- sprawdzenie obecności

- sprawdzenie zadania domowego

- podanie tematu lekcji.

 

(5 min)

b) Faza realizacyjna

1.      Metodą pogadanki, zapoznanie uczniów z pojęciem muzyki ilustracyjnej. Omówienie jej zastosowania i formy przedstawiającej sytuację programową. Wskazanie elementów dzieła muzycznego składających się na cechy charakterystyczne przedstawiania muzycznej opowieści.

2.      Wysłuchanie i percepcja I części koncertu skrzypcowego „Wiosna” Antoniego Vivaldiego z cyklu „Cztery pory roku”. Omówienie cech brzmieniowych, kolorystycznych, agogicznych, dynamicznych mówiących o programowości muzyki i jej ilustracyjności.

3.      Wspólne konstruowanie definicji muzyki programowej.

4.      Zapisanie definicji podanej przez nauczyciela.

·         Notatka

Muzyka ilustracyjna – utwory przedstawiające za pomocą środków muzycznych - fabułę literacką, obraz, ideę. Muzyka programowa wywołuje u słuchacza określone skojarzenia wywołane za pomocą tytułu, komentarza do utworu lub motta podanych czasem przez kompozytora, w połączeniu z odpowiednimi sugestiami dźwiękowymi, na przykład w zestawieniu z motywami przewodnimi czy naśladowaniem zjawisk akustycznych (szum wiatru, śpiew ptaków). Muzyka programowa pełni funkcję ekspresywną.

 

5.      Wysłuchanie i percepcja utworu Mikołaja Rimskiego Korsakowa – „Lot trzmiela”. Wskazanie, metodą pogadanki, cech charakterystycznych dla muzyki ilustracyjnej w tym utworze. Wskazanie tych elementów dzieła muzycznego, które określają ilustracyjność muzyki.

6.      Wysłuchanie i percepcja „Orawy” Wojciecha Kilara. Objaśnienie programu utworu oraz omówienie - metodą pogadanki - odczuć i emocji związanych z wysłuchaniem utworu.

7.      Wyjaśnienie pojęcia muzyka absolutna. Wskazanie różnicy między muzyką programową i muzyką absolutną.

 

(35 min)

c) Faza podsumowująca

Zapisanie notatki przez uczniów do zeszytów.

·         Notatka:

 

Muzyka absolutna – jest to muzyka, która nie posiada tytułu ani programu. Utwory wyzwalają w słuchaczach różne, często odmienne, uczucia i obrazy. Jednak obrazy te zależą tylko i wyłącznie od wyobraźni ludzi i ich wrażliwości.

 

              (5 min)

5. Bibliografia

1.      Janusz Ekiert, Bliżej muzyki. Encyklopedia.

2.      Elżbieta Korowajczyk, Moja muzyka. Podręcznik dla klas 4-6.

6. Załączniki

a) Karta pracy ucznia

Wyjaśnianie najważniejszych zagadnień z zakresu muzyki programowej.

 

             

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin