Koenzymy.docx

(24 KB) Pobierz

5. KOENZYMY – ROLA I PRZYKŁAD

 

Holoenzym ®  apoenzym + koenzym ( gr.prostetyczna)

 

Rola koenzymów:

*Łączą się z substratem i z enzymem,

* ten sam koenzym może współdziałać z różnymi enzymami.

 

Podział k. ze względu na typ reakcji w której uczestniczą:

 

I. Przenoszące protony i elektrony

a) nukleotydy nikotynaidoadeninowe

   ( NAD+, NADP+)

b) nukleotydy flawinowe: FAD

c) kw. Liponowy (LipS2)

d) koenzym Q(CoQ)

e) cytochromy.

 

II.Przenoszące grupy :

a) nukleozydotrifosforany

b) koenzym A(CoA-SH)

c) kw.tetrahydrofoliowy

d) biotyna

e) difosforan tiaminy(DPT)

f)fosforan pirydoksalu(PLP)

 

III. Koenzymy liaz, izomeraz, ligaz :

a) nukleozydotrifosforany

b) difosforan tiaminy(DPT)

c) fosforan pirydoksalu(PLP)

d) koenzym B12 (CoB12)

 

ad.I a) ich funkcja polega na odwracalnym przyjmowaniu H+(przenoszą elekt.i prot.).W skład cz. k. wbudowana jest witamina z gr. B- niacyna (PP- kw.nikotynowy). K. ten uczestniczy w reakcjach odwodorownia (alkoholi I rz., alkoh. II rz., aldehydy, aminokw., ketokw.) .Enzymy uczestniczące w tych reakc. to: dehydrogenazy. NAD+-przekazuje wodory na nukleotydy flawinowe (w łańcuchu oddechowym)- służy do przenoszenia energii.

 

Ad I b)są spokrewnione z wit.B2 (ryboflawiną).Współpracują z enz. przekazującymi prot. i elekt. od a-poprze-dnich koenzymów - tzw. reduktaz.

Sprzężenie koenzymatyczne:

 

 

 

 

Ad Ic )rys.

 

 

 

 

Ad Id) Co-Q (ubichinon)- przenośnik elektr. i prot. wyst. w mitochądriach ( w łańcuchu oddech.). Jego struktóra stanowi pokrewieństwo z witaminami rozpuszcz. w tłuszczach.

 

Ad Ie) posiadają w swojej struktórze tzw. cheminy komórkwe (skł. niebiałkowy cytochromów).Występują we krwi i chlorofilu.

 

Ad IIa) np.ATP- jest to zw. makroergiczny. Przy współpracy z białkami enzymów może przekazywać różne gr.na inne związki.

 

Ad IIb ) Co-A - współpracuje z enz. przenosz. gr. acylowe. Ważną formą jest acetylo Co-A z kw. octowym uczestniczy jako zw. pośredni w różnych przemianach (białek, aminokw., cukrów, i .) Uczestniczy przy aktywacji kw. . tworząc acylokoenz. A.

 

Ad IIc) Co-F -przenośnik gr. jednowęglowych np. gr. metylowej.

 

Ad IId) tzw. witamina H- przenośnik gr. CO.

 

Ad IIe) DPT- w swojej bud. zawiera wit. B1 (tiaminę).Bierze udział w przenoszeniu np. gr. aldehydowych z tzw. cząstki ”dawcy” na cz. ”biorcy”. Działa z enz. przenoszącymi te gr. (dekarboksylacja  kw. pirogronowego) oraz przy reakcji utl. np. węglowodanów.

Ad IIf) wit. B6

 

Fosforan pirydoksalu i fosforan pirydoksaminy, uczestniczą w reakc. przemian aminokwasów (reakc. transaminacji, r. dekarboksylacji aminokwasów, przy przemianach cukrowców złożonych np. reakc. fosforolizy polisacharydów)

 

Ad IIIa) Co- B12 (cianokarbolamina)- bierze udział w reakcjach: r. izomeryzacji kw. dikarboksylowych, r. przekształcania rybonukleotydów w deoksyrybonukleotydy, r. przenoszenia gr. metylowej.

Większość koenzymów jest spokrewniona z różnymi wit.

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin