Konspekt ćwiczeń gimnastycznych przeprowadzony
w oddziale przedszkolnym
Grupa dzieci - sześciolatki
Liczba dzieci - 11
Miejsce ćwiczeń – sala przedszkolna
Zadania główne:
· doskonalenie rzutu do celu,
· rozwijanie koordynacji ruchowej, samodzielności,
· pobudzanie rozwoju cech motorycznych (zręczność, szybkość),
· dostarczenie dzieciom emocji, przeżyć.
Cele szczegółowe:
Wiadomości (dziecko):
· potrafi nazwać części swego ciała,
· zna kierunki prawo, lewo, w górę w dół,
· umie reagować na proste komendy,
· rozumie podstawowe nazewnictwo pozycji wyjściowych i końcowych,
· wie, że ćwiczenia w chwytaniu woreczka palcami działa korygująco na płaskostopie,
· rozumie potrzebę rzetelnego wykonywania powierzonych zadań,
· potrafi trafić w wyznaczony cel.
Umiejętności (dziecko):
· rozwija orientację przestrzenną,
· stara się dokładnie podawać i chwytać woreczek,
· próbuję koncentrować się przy ćwiczeniach równoważnych,
· doskonali koordynację ruchową.
Postawy (dziecko):
· potrafi kontrolować swoje emocje i zachowania,
· chętnie uczestniczy w formach ruchu i z radością podejmuje działania proponowane przez nauczyciela,
· chętnie poprawia złe wykonanie ćwiczenia dążąc do doskonałości.
Formy organizacyjne: indywidualne, w parach, grupowe.
Przybory i przyrządy: woreczki, ławeczka gimnastyczna, nagranie: A. Vivaldi Cztery pory roku.
Metody: naśladowcza ścisła, bezpośredniej celowości ruchu, pokazowa.
Lp.
Rodzaj ćwiczenia
Nazwa ćwiczenia
Opis ćwiczenia lub zabawy
Uwagi
Część wstępna
1.
Orientacyjno porządkowa
Deszcz pada słońce świeci
Na sygnał „deszcz pada” dzieci stoją pod ścianą, „słońce świeci” biegają.
Równe i szybkie ustawienie pod ścianą.
2.
,,Liczby”
Marsz w szeregu – rozdanie woreczków. Dzieci trzymając woreczek w jednym ręku biegają swobodnie po sali. Na hasło „stop” zatrzymują się, kładą woreczek na głowie i idą do tyłu tyle kroków ile powie nauczyciel wymieniając liczby od zera do pięciu.
Dokładne ustawienie dzieci (zachowanie odległości i kierunku między dziećmi).
Część główna
Ćwiczenia tułowia
,,Rysownie ósemek”
Skłon w przód, przesuwanie woreczka po podłodze między stopami.
Pokaz i objaśnienie.
Czworakowanie
„Spacer piesków”
Omijanie leżących woreczków. Poruszanie się po całej sali. Na umówione hasło powrót piesków do swojego woreczka.
Nauczyciela rozrzuca woreczki po całej sali.
3.
Rzuty
„Poczta”
Dzieci stoją w dwóch rzędach i „przesyłają” paczki, rzucają woreczki jedno do drugiego.
Poprawność wykonania ćwiczeń.
4.
„Okienka”
Dzieci ustawione w dwóch szeregach. Jeden rząd stoi w rozkroku w pozycji pochyłej. Dzieci z drugiego rzędu starają się celować w „okienko”.
5.
Ćwiczenia równowagi
„Bocian”
Kolana podniesione do góry. Przerzucanie woreczka pod kolanem w górę i łapanie go w powietrzu.
Nauczyciel zwraca uwagę na zmianę nóg.
6.
Ćwiczenia dużych grup mięśniowych.
„Winda”
Pozycja stojąca, woreczek na głowie, powolny przysiad, plecy proste „winda zjeżdża w dół”, powolny wyprost „winda jedzie w górę” .
Należy zwrócić uwagę na proste plecy przy wykonywaniu ćwiczenia.
7.
Ćwiczenia mięśni brzucha
„Kołyska”
Leżenie na plecach, woreczek pod brodą, kolana ugięte. Na hasło chwytamy za kolana i podciągamy się kołysząc.
8.
Przeskoki
,,Przeskocz przez kamień”
Woreczki leżą na podłodze. Przeskoki przez woreczek obunóż w przód, w tył i w bok.
9.
Ćwiczenia równoważne
,,Kulawy lisek”
Przechodzenie po ławeczce z woreczkiem na głowie. Przesuwanie woreczka po ławeczce jedną nóżką.
10.
Ćwiczenia stóp
suzi_2003