Zajęcia matematyczne.doc

(36 KB) Pobierz
Zajęcia matematyczne

Zajęcia matematyczne

 

Wychowanie w przedszkolu – Joanna Kowalewska (scenariusze zajęć dla 3-4 latków)

 

Scenariusz IV

 

Temat: Kolczatek - Historyjka obrazkowa

Cele: wyodrębnienie zdarzeń i ustalenie ich w kolejności; wzbogacenie wiadomości o sposobie spędzania zimy przez zwierzęta leśne, posługiwanie się liczebnikami głównymi – 1,2.

Pomoce: tablica z historyjka obrazkową, sylweta jeża, liście, opaska na głowę do zabawy ruchowej.

Przebieg zajęć:

1)                  Dzieci siedzą przed tablicą, nauczycielka przedstawia przygody na podstawie         opowiadania Heleny Bechlerowej Kolczatek.

Rozmowa na temat treści opowiadania:

              - Jak nazywał się jeż? Czego szukał?

              - Gdzie Kolczatek spędził zimę?

-          Jaka jest teraz pora roku? Po czym ją poznajemy?

2)                  Zabawa ruchowa.

Na dywanie rozłożone liście. Przy melodii Ola i liście dzieci biegają, nie nadeptując na liście; po zatrzymaniu melodii zbierają liście – najpierw po jednym, a następnie po dwa. Zabawę powtarzamy kilka razy.

3)                  Praca przy stolikach

              Omówienie sposobu wykonywania prac. Zadaniem dzieci jest zamalowanie szablonu jeża, a następnie nakrycie go kołderką z dwóch liści. Po skończonych zajęciach wspólne sprzątanie sali i krótkie omówienie prac.

4)                  Zabawa ruchowa przy piosence.

              Dzieci ustawione w kole, w środku jedno z nich – „jeż” – z opaską na głowie. Przy refrenie dzieci rytmicznie klaszczą w ręce, a „jeż” chodzi na czworakach.

Scenariusz V

 

Temat: Układamy pociągi

Cele: rozwijanie u dzieci zdolności do przewidywania, co będzie dalej; ćwiczenia artykulacyjne: wypowiadanie powtarzających się motywów; utrwalanie kolorów: czerwony, niebieski; odwzorowywanie prostych układów – praca indywidualna.

Pomoce: wiersz i sylwety, dla każdego dziecka: po 6 papierowych kul uformowanych  z szarych gazet, paski szarego kartonu, koła niebieskie i czerwone.

Przebieg zajęć:

1)                  Dzieci siedzą przed tablicą, a nauczycielka przedstawia krótkie opowiadanie z powtarzającym się rytmem:

Miś poszedł na polankę lepić bałwana.

              Idzie, idzie i spotkał wiewiórkę,

              A ona spytała: - Dokąd idziesz misiu?

-          Na polankę, lepić bałwana – odpowiedział miś i poszli razem.

 

              Idą, idą i spotkali zajączka,

              Który zapytał: - Dokąd idziecie?

              - Na polankę, lepić bałwana – odpowiedziały zwierzątka. I poszli razem.

             

 

              Idą, idą i spotkali kotka,

              Który zapytał: - Dokąd idziecie?

              - Na polankę, lepić bałwana – odpowiedziały zwierzątka.

              I poszli razem.

 

              Idą, idą i spotkali pieska,

              Który zapytał: - Dokąd idziecie?

              - Na polankę, lepić bałwana – odpowiedziały zwierzątka.

              I poszli razem.

             

              Doszli do polanki i ulepili wielkiego bałwana

              Krótka rozmowa na temat treści opowiadania z powtarzaniem kolejnych motywów:

              - Dokąd szedł miś? Kogo spotkał?

              - Jak porusza się zając?

              - Kogo potem spotkali? Jak miauczy kotek?

              - Kogo następnie spotkali? Jak szczeka piesek?

2)                  Zabawa przy piosence

Nauczycielka zaprasza dzieci do zabawy przy piosence o śniegu. Dzieci odtwarzają ruchem treść piosenki:

Pada śnieżek, pada, od samego rana.

Ulepimy wielkiego bałwana.

Wielkiego bałwana, ze śniegi białego,

Potem zatańczymy wszyscy koło niego.

3)                  Zabawa z gazetami

Dzieci siedzą w kole, przed każdym leży obręcz i 6 kul z gazet. Nauczycielka układa 4 kule obok siebie, akcentując rytm: kula, kula. Dzieci wspólnie z nauczycielką rytmicznie akcentują wszystkie kule w szeregu. Po zabawie wrzucają kule do kosza (z niewielkiej odległości) – „Kto trafi do celu?”.

4)                  Układanie wzoru

              Dzieci siedzą w kole, przed każdym leży pasek kartonu oraz czerwone i niebieskie koła. Nauczycielka układa jedno koło czerwone, drugie niebieskie i tak dalej, następnie zwraca się do dzieci: Ułóżcie samodzielnie; każde dziecko układa na swoim kartonie wskazany wzór.

5)                  Praca przy stolikach

              Dzieci dostają kartony z rozpoczętym układem.

              3-latki: koło niebieskie, koło czerwone, koło niebieskie.........

              Polecenie nauczycielki: Dokończ rozpoczęty wzór.

 

Scenariusz VI

 

Temat: Daj każdemu po jednym – zabawy matematyczne

Cele: porównywanie liczebności zbioru i posługiwanie się określeniami: dużo – mało, tyle samo; rozmowa na temat wyglądu kota i jego zwyczajów

Pomoce: wiersz do słuchania, maskotka kota, kasztany, plastykowe miseczki, kartony z sylwetami kotów, taśma magnetofonowa z piosenką Kotek Puszek, obrazek kota

Przebieg zajęć:

1)                 Recytacja wiersza Juliana Tuwima Kotek. (Nauczycielka posługuje się        

           pluszowym kotkiem).

              Miauczy kotek: miau!             

              - Coś ty, kotku miał?

              - Miałem ja miseczkę mleczka,

              Teraz pusta już miseczka,

              A jeszcze bym chciał.

 

              Wzdycha kotek: - o!

              - Co ci, kotku, co?

              - Śniła mi się wielka rzeka,

              Wielka rzeka pełna mleka

              Aż po samo dno.

 

              Pisnął kotek: pii...

              - Pij, koteczku, pij!

              ... Skulił ogon, zmrużył ślipie

              Śpi – i we śnie mleczko chlipie,

              Bo znów mu się śni.

 

              - Co śniło się kotkowi? Dlaczego?

              - Jak wygląda kotek? Pokaż obrazek z kotem.

              - Kto ma kotka w domu? Jak on wygląda i jak się nazywa (wypowiedzi dzieci).

 

2)                Zabawa ruchowa

Nauczycielka: Ja jestem dużym kotem, a wy małymi kotkami. Małe kotki robią to, co duży kot. Kotki śpią i mruczą, budzą się i ziewają, robią koci grzbiet, idą do miski z mlekiem, piją mleko, myją się itp.

3)                Zabawy z liczeniem

              Na dywanie w obręczach siedzą kotki w szeregu (pluszowe zabawki).        Liczymy kotki, nauczycielka wręcza dziecku trzy miseczki. – Daj każdemu kotkowi po jednej? Za mało? Weź, kotki mają dostać każdy po jednej. Teraz jest tyle miseczek co kotków, kotek – miseczka, cztery kotki i cztery miseczki, tyle samo. Rozdanie dzieciom po trzy kasztany.   Dajcie kotkom po jednym, Jeden kotek nie dostał kasztana. Co trzeba zrobić? Proszę wziąć jeszcze jeden kasztan i dać kotkom który nie dostał nic. Czy każdy kotek dostał kasztana?

4)                Zabawa ruchowa

              Dzieci bawią się w kole przy piosence Kotek Puszek.

5)                Praca plastyczna

              Nauczycielka rozdaje dzieciom kartony z szablonami kotów. Zadaniem dzieci jest pokolorować szablon z kotami, a następnie przy każdym z kotów nakleić jedną miseczkę. Przypomnienie posługiwania się klejem. Każde dziecko po skończonej pracy stwierdza: Kotków jest tyle samo, co miseczek.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin