Nowy_Dokument_programu_Microsoft_Word3.doc

(29 KB) Pobierz

 

ROZLICZENIA MIĘDZYOKRESOWE KOSZTÓW

Ukształtowaną kategorią ekonomiczną są rozliczenia międzyokresowe czynne oraz bierne. Rozliczenia międzyokresowe czynne kojarzone są najczęściej z poniesionymi wydatkami ,które staną się kosztem dopiero w okresach następnych. Rozliczenia bierne są interpretowane jako rezerwy utworzone w zwiazku z kosztami na które to koszty podmiot otrzyma potwierdzające je dokumenty (np. faktury ).

Rozliczenia międzyokresowe czynne

Rozliczenia międzyokresowe czynne wykazywane są w bilansie w pozycji aktywów. Ustawa o rachunkowości nie definiuje wprost rozliczeń międzyokresowych czynnych, atr.3  pkt. 12 ustawy o rachunkowości opisuje same aktywa następująco " rozumie sie przez to kontrolowane przez jednostkę zasoby majatkowe o wiarygodnie określonej wartości, powstałe w wyniku przeszłych zdarzeń, które spowodują w przyszłości wpływ do jednostki kożyści finansowych. Jeżeli ten warunek zostanie spełniony czyli jeśli korzyść w związku z poniesionymi nakładami zostanie uprawdopodobniona to ewidencja w ciężar konta aktywnego rozliczenia międzyokresowe kosztów będzie w pełni uzasadnione. Jeśli istnieją wątpliwości że w przyszłości podmiot  będzie miał korzyści z poniesoinych wydatków finansowych to wtedy wydatki muszą być kwalifikowane w ciężar kosztów danego okresu.

Typowymi nakładami rozliczanymi w czasie sa w szczególności  opłacane prenumeraty, składki ubezpieczeń majątkowych i na życie, czynsze. Zgodnie z przepisami o rachunkowości do kosztów rozliczanych w czasie zalicza się np. różnice między wyższą ceną wykupu a niższą ceną sprzedaży wyemitowanych przez jednostkę obligacji, pobrane z góry przez bank odsetki od kredytów bankowych czy dyskonto. Rozliczenia miedzyokresowe czynne dzieli się na krótko- i długo terminowe. Ustawa nie wskazuje kryteriów tego podziału w odniesieniu do rozliczeń miedzyokresowych kosztów. Wydaje się jednak, że trzeba stosować takie same zasady jak odnoszące się do należności.

Rozliczenia międzyokresowe bierne

Ustawa o rachunkowości stanowi że " Jednostki dokonuja biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów w wysokości prawdopodobnych zobowiązań przypadających na bieżący okres sprawozdawczy, wynikający w szczególności :

1) ze świadczeń wykonywanych na rzecz jednostki przez kontrachentów a kwotę można oszacować w sposób wiarygodny.

2) z obowiązku wykonania, związanych z bieżącą działalnością przyszłych świadczeń wobec nieznanych osób,których kwotę można oszacować mimo, że data powstania zobowiązania nie jest jeszcze znana, w tym z tytułu napraw gwarancyjnych i rękojmi za sprzedane produkty długotrwałego użytku. Odpisy z tytułu biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów  mogą następować stosownie do  upływu czasu lub wielkości świadczeń. Zobowiązania ujęte jako bierne rozliczenia międzyokresowe zmniejszają koszty okresu sprawozdawczego, w którym stwierdzono, że zobowiązania te nie powstały. Zakwalifikowanie rozliczeń międzyokresowych biernych do grupy kapitałów obcych ma uzasadnienie jedynie w tym przypadku, gdy wykorzystanie rezerwy będzie inne niż wstępnie poczyniona deklaracja.

Konto „Rozliczenia międzyokresowe kosztów” jest kontem bilansowym. Z uwagi na charakter rozliczeń i ich tytuły może ono wykazywać wykazywać dwa salda tj. saldo Wn, gdy dochodzi do aktywowania poniesionych kosztów, które będą dotyczyły okresów przyszłych, i saldo Ma wyrażając utworzoną rezerwę na wydatki przyszłych okresów.

Podstawą zapisów księgowych na koncie „Rozliczenia międzyokresowe kosztów” po stronie Wn są dokumenty księgowe obce, takie jak faktury, czy dokumenty własne, do których zaliczamy listy płac czy polecenia księgowania. Zapisy na tym koncie po stronie Ma dokumentowane są najczęściej poleceniami księgowania. 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin