kondensatory.doc

(35 KB) Pobierz
Pole elektryczne – kondensatory, ruch cząstki w polu elektrycznym

 

Kondensatory

 

1.      Płaski kondensator naładowano do napięcia U0 i odłączono od źródła. Jak zmieni się: (a) napięcie na kondensatorze, (b) natężenie pole elektrycznego, (c) ładunek na okładkach, jeżeli okładki zsuniemy na n razy mniejszą odległość?

 

2.      Płaski kondensator połączono z biegunami akumulatora o sile elektromotorycznej Ε. Jak zmieni się ładunek Q na kondensatorze, jeżeli zsuniemy okładki na n razy mniejszą odległość? Jak zmieni się wówczas natężenie pola elektrycznego?

 

3.      Do dwóch szeregowo połączonych kondensatorów o pojemnościach C1 = 100pF i C2 = 200pF przyłożono stałe napięcie U = 300V. Oblicz napięcia U1 i U2 na kondensatorach i ładunki q1 i q2 na ich okładkach. Jaka jest pojemność C tego układu?

 

4.      Każdy z trzech kondensatorów o pojemnościach C1, C2, C3 naładowano do napięcia U i następnie, po odłączeniu źródła napięcia, wszystkie połączono szeregowo (rys. a) Oblicz ładunki Q1, Q2, Q3 na okładkach kondensatorów tak otrzymanego układu kondensatorów po zwarciu ich przewodnikiem (rys. b).

 

 

5.      Trzy kondensatory o pojemnościach C1, C2, i C3 połączono jak na rysunku i naładowano ładunkiem Q. Oblicz ładunki na okładkach każdego z kondensatorów

 

 

6.      Dwa elektrony znajdują się w próżni w odległości d=1cm od siebie. Jaką prędkość uzyskają elektrony, gdy oddalą się od siebie na bardzo dużo odległość w wyniku wzajemnego odpychania elektrostatycznego?

7.      Dwie kulki o masie m=1g i ładunku Q=1mC każda, poruszają się naprzeciw siebie. Gdy kulki są bardzo daleko od siebie, każda ma prędkość v=30m/s. Na jaką najmniejszą odległość zbliżą się kulki?

8.      Ładunek Q1 krąży po okręgu r dookoła nieruchomego ładunku Q2. Jaką pracę należy wykonać, aby zwiększyć o h promień okręgu, po którym porusza się ładunek Q1?

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin