Ujawniamy kłamstwa o zdrowym żywieniu.doc

(46 KB) Pobierz

Ujawniamy kłamstwa o zdrowym żywieniu

Edipresse 


 

Kawa szkodzi zdrowiu, a alkohol jest zabójczy dla serca? Nieprawda! Z badań naukowych wynika, że jest dokładnie na odwrót.


Stereotypowych opinii na temat, jakie jedzenie nam służy, a jakie szkodzi, jest mnóstwo. Wiele z nich nie ma żadnego uzasadnienia w badaniach naukowych. Mimo to święcie wierzymy, że są prawdziwe. Ostatnie doniesienia z polskich i światowych laboratoriów badawczych to istna rewolucja w dietetyce. Czy warto wprowadzić korektę do naszego menu? Zdecyduj sama. Oto 8
kłamstw, które demaskują eksperci.


Serce nie lubi alkoholu
Kłamstwo. Niektóre rodzaje alkoholu wzmacniają naczynia krwionośne i obniżają poziom cholesterolu. To jednak, czy alkohol rzeczywiście chroni przed zawałem, zależy od tego, co i w jaki sposób pijesz. Kardiolodzy zalecają codzienne picie lampki czerwonego wytrawnego wina. Ale uwaga! Do obiadu lub kolacji! Ten sam kieliszek wina wypijany na pusty żołądek może sprzyjać wzrostowi ciśnienia. Ryzyko nadciśnienia u kobiet pijących jeden–dwa kieliszki bez kanapki czy ciastka jest o 40 proc., wyższe niż u pań pijących wino do posiłku. Z „winnej” terapii trzeba jednak korzystać ostrożnie. Pamiętajmy, alkohol uzależnia!

 

Dieta Kwaśniewskiego chroni serce
Nieprawda. Korzystne działanie tej diety jest pozorne. Wprawdzie w pierwszych 6 miesiącach spada poziom cholesterolu, poprawia się przemiana cukru w organizmie, ale jest to efekt utraty wagi (ok. 5 kg). Potem zaczynamy przybierać na wadze i pojawiają się negatywne tendencje. Naukowcy z Instytutu Żywności i Żywienia uznali dietę Kwaśniewskiego za szkodliwą dla serca.   


Konserwanty są rakotwórcze
Niekoniecznie. W niewielkich dawkach nie wpływają niekorzystnie na nasz organizm. Mało tego! Mogą nawet działać dobroczynnie. Azotyn sodu, środek konserwujący wędliny, może przedłużyć nam życie. Jedząc peklowane mięsa i wędliny, zapobiegamy niedokrwieniu mózgu. Azotyn sodu łagodzi też objawy nadciśnienia płucnego, przyspiesza rekonwalescencję ludzi po zawale serca. Wynika to z badań brytyjskich naukowców z National Institutes of Health.


Pijesz kawę, szkodzisz zdrowiu
Kłamstwo. Na uniwersytecie Scranton w Pensylwanii (USA) badano 100 potraw i napojów, w tym kawę. Okazało się, że dostarcza ona więcej zdrowych przeciwutleniaczy niż pozostałych 99 produktów.

 

Olej lniany – tylko do konserwacji drewna
Nieprawda. Z badań ekspertów do spraw żywienia wynika, że olej uzyskany z nasion lnu to jeden z najzdrowszych rodzajów oleju i świetnie nadaje się do spożycia. Powinnaś jak najprędzej wprowadzić go do jadłospisu, bo jest najbogatszym źródłem szlachetnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 (tych samych, które zawierają ryby morskie, np. łosoś, tuńczyk czy makrela).
Te najzdrowsze tłuszcze świata chronią przed chorobą serca i rakiem, zapobiegają uszkodzeniu wzroku, korzystnie wpływają na wygląd skóry, a na dodatek usprawniają szare komórki.
Jak możesz spożywać ten olej? Najlepiej dodawać go do sałatek. I to jak najczęściej!  


Czerwone mięso zabija
Kłamstwo. Nie istnieją badania potwierdzające, że jedzenie wieprzowiny czy wołowiny sprzyja chorobom nowotworowym. Przeciwnie – jest wiele dowodów na to, że ludzie mięsożerni żyją długo i cieszą się dobrym zdrowiem. Tak twierdzą eksperci z warszawskiego Instytutu Żywności i Żywienia. Ich zdaniem, szkodliwy może być nadmiar czerwonego mięsa w diecie. Dlatego w opracowanej przez nich piramidzie żywienia zaleca się jedzenie czerwonego mięsa tylko 2–3 razy w miesiącu. Dlaczego jest nam potrzebne? Bo to jedyny produkt, który dostarcza dużo dobrze przyswajalnego żelaza. A jak wynika z badań, większość kobiet w Polsce ma niedobory żelaza, co zwiększa ryzyko anemii.

 

 

 

Grejpfrut nie dla chorych na żołądek
Wprost przeciwnie. Właśnie grejpfruty powinni często jadać ludzie z nadkwasotą oraz chorobą wrzodową żołądka. Wprawdzie do niedawna lekarze odradzali je żołądkowcom, ostatnio jednak odkryto, że kwas grejpfruta wcale nie szkodzi błonie śluzowej. Przeciwnie – neutralizuje działanie kwasu solnego wytwarzanego w żołądku. Już po kilku dniach jedzenia grejpfrutów ilość tego kwasu zmniejsza się.  Potwierdzają to badania kliniczne przeprowadzone przez polskich naukowców z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.


Więcej śpisz, jesteś grubsza
Jest dokładnie na odwrót. Udowodnili to naukowcy z Uniwersytetu Stanforda w Los Angeles (USA) po przebadaniu 1000 osób. Okazało się, że właśnie ludzie śpiący zbyt mało częściej mają nadwagę. Z czego to wynika? W ich organizmie wytwarza się mniej leptyny – ważnego białka, które tłumi apetyt. Podwyższa się natomiast poziom greliny, enzymu, dzięki któremu mamy ochotę coś zjeść.

 

DIETA zgodna z grupą krwi

Edipresse 


 

Nie musisz liczyć kalorii, możesz też jeść do syta. Podobno wśród zwolenników tej diety jest wiele sławnych osób, m.in. Jolanta Kwaśniewska. Czy jednak ten styl odżywiania jest zdrowy? Entuzjaści twierdzą, że nawet bardzo. Przy okazji można schudnąć  5–6 kg i uodpornić się na stresy.


Dla poszczególnych grup krwi opracowano specjalne zalecenia dietetyczne. Na tym jednak nie koniec. Oprócz jedzenia ważna jest aktywność fizyczna – powinna być różna dla osób mających różne grupy krwi. Zdaniem autora diety, dr. Jamesa D’Adamo, nie wszystkie rodzaje wysiłku fizycznego (podobnie jak nie wszystkie pokarmy) służą zdrowiu każdego z nas. Poznaj zasady rządzące tą niezwykłą, a zaskakująco prostą w stosowaniu dietą. Warunkiem powodzenia jest ścisłe przestrzeganie jej reguł. Są inne dla każdej grupy krwi:



 G R U P A   0  M I Ę S O Ż E R N I
Tę grupę ma prawie połowa z nas (43 proc.). Ludzie ci mają w żołądku więcej kwasów trawiennych niż pozostali. Dlatego łatwo trawią produkty zawierające dużą ilość białka, np. mięso i ryby.

·         To możesz jeść: mięso wołowe, cielęcina, drób, ryby, masło, ser feta, kasza gryczana, kasza jęczmienna, ryż, chleb razowy, makaron ryżowy, fasola, soja, brokuły, cebula, kapusta, papryka, szpinak, śliwki, buraki, cukinia, marchew, pomidory, sałata, tofu, banany, cytryny, porzeczki, winogrona, grejpfruty, jabłka, sól jodowana, zielona herbata.

·         Z tego zrezygnuj: wieprzowina, białe pieczywo, ciastka z mąki pszennej, kukurydza, mleko, żółty ser, ziemniaki. 

·         Jaki ruch najlepszy? Intensywny! Aerobik, pływanie, jogging, rower, taniec, ćwiczenia na siłowni.

G R U P A   A   R O Ś L I N O Ż E R N I
To przeciwieństwo mięsożernej grupy O (grupę A ma ok. 30 proc. ludzi). Niski poziom kwasów żołądkowych nie sprzyja dobremu trawieniu mięsa. Ludzie z grupą A doskonale natomiast przyswajają węglowodany (z wyjątkiem ziarna pszenicy) i warzywa, powinni zaś unikać pokarmów zawierających dużo tłuszczu.

·         To możesz jeść: drób, ryby, kefir, jogurt, ser owczy, soja, soczewica, fasola, kasza gryczana, kasza jęczmienna, kukurydza, ryż, brokuły, marchewka, sałata, szpinak, cukinia, jagody, jeżyny, śliwki, grejpfruty, cytryny, ananasy, winogrona, jabłka, gruszki, zielona herbata, kawa.

·         Z tego zrezygnuj: wieprzowina, wołowina, śledzie, mleko, masło, ser żółty, ser biały, białe pieczywo, makaron, papryka, pomidory, kapusta, ziemniaki, banany, pomarańcze, coca-cola, herbata, piwo.

·         Jaki ruch najlepszy? Wyciszający, odprężający. Co najmniej 3 razy w tygodniu zafunduj sobie trening relaksujący np. pływanie, taniec.

 

DIETA zgodna z grupą krwi

Edipresse 


 

G R U P A   B   W S Z Y S T K O O Ż E R N I
Jeśli jesteś wśród niewielu (zaledwie 18 proc.) ludzi z tą grupą krwi, masz wyjątkowo dużą odporność. Dotyczy to także schorzeń przewodu pokarmowego. Doskonale przyswajasz zarówno mięso, mleko i produkty pochodzenia mlecznego, jak i węglowodany. Jedyne, czego powinnaś unikać, to pomidory i produkty o wysokim indeksie glikemicznym, a więc takie, które sprzyjają szybkiemu uwalnianiu się cukru do krwi.

·         To możesz jeść: cielęcina, indyk, wołowina, ryby morskie, jajka, ser biały i żółty, jogurt, mleko, ryż, soja, fasola, makaron, brokuły, brukselka, buraki, papryka, kapusta, ziemniaki, marchew, cukinia, ogórek, banany, winogrona, cytrusy, śliwki, jabłka, zielona herbata, mięta.

·         Z tego zrezygnuj:  wieprzowina, kurczak, soczewica, kasza gryczana, kukurydza, produkty pszenne, orzeszki ziemne, pestki dyni, nasiona sezamu, tofu, coca-cola, napoje gazowane. 

·         Jaki ruch najlepszy? Na zmianę intensywny i relaksujący, np. aerobik, tenis, joga, spacery, jazda na rowerze.

 G R U P A   A B   W R A Ż L I W I
Ta grupa jest najrzadziej spotykana (tylko 5 proc.). Należą do niej ludzie wrażliwi, podobnie jak osoby z grupą A. Ich żołądki wytwarzają niewystarczające ilości kwasu żołądkowego, co często bywa przyczyną kłopotów z trawieniem i złego samopoczucia. Dlatego osoby
z tą grupą krwi powinny jeść kilka (nawet pięć) razy dziennie, w niewielkich porcjach. NaLeży również ograniczyć produkty ciężkostrawne. Ryby, mleko i sery są natomiast wskazane. Ważna jest duża ilość jogurtu czy kefiru, pomocnych w trawieniu.

·         To możesz jeść: wszystkie produkty zalecane dla grupy B z uwzględnieniem ograniczeń dla grupy A.

·         Z tego zrezygnuj: kasza gryczana, kukurydza w każdej postaci, ocet, ostre przyprawy. 

·         Jaki ruch najlepszy? Ćwiczenia intensywne, np. aerobik, na zmianę z relaksującymi, np. pływaniem, spacerami.

 

1

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin