Układ pracy wzmacniacza - trimode.docx

(66 KB) Pobierz

Układ pracy wzmacniacza - trimode

 

 

Układ ten jest rzadko stosowany mimo, że posiada szereg zalet. Ale po kolei, w układzie pracy trimode możemy zastosować tylko wzmacniacz, który jest przystosowany do takiego połączenia. W instrukcji obsługi jest to wyraźnie zaznaczone i jak się przekonamy większość wzmacniaczy dobrych firm jest przystosowana do takiego trybu pracy. Układ trimode pozwala zasilać z jednego wzmacniacza dwukanałowego system głośników przednich w trybie stereo i jednocześnie subwoofer w trybie mono. Daje to wymierną oszczędność (wzmacniacz dwukanałowy jest tańszy od czterokanałowego).

Aby układ pracy był prawidłowo zbudowany powinniśmy pod uwagę wziąć kilka aspektów:

Jak wiemy w układzie mostkowym wzmacniacz posiada dwukrotnie większą moc niż pojedynczy kanał. Aby zachować poprawną proporcję odtwarzania basów i pozostałej części pasma, głośnik basowy powinien być o impedancji 8 Ohm (zakładamy, że system głośników przednich ma impedancję 4 Ohm) lub też możemy zastosować głośnik dwucewkowy o impedancji cewek 4 Ohm każda i połączyć je szeregowo.

 

Subwoofer powinien odtwarzać tylko niskie częstotliwości, które musimy wydzielić z całkowitego sygnału audio – krótko mówiąc zastosować filtr dolnoprzepustowy – zwrotnicę.

 

W układzie pracy możemy zastosować prosty układ filtru pierwszego rzędu, czyli cewkę o określonej indukcyjności.

 

lub korzystniej zwrotnicę drugiego rzędu

Skoro z całkowitego sygnału audio oddzieliliśmy częstotliwości „dla potrzeb” subwoofera, to konieczne jest oddzielenie pozostałej części pasma akustycznego, które będzie odtwarzane przez system głośników przednich. Jest to bardzo proste wystarczy, że zastosujemy kondensator o określonej pojemności.

 

Teraz kilka uwag praktycznych – cewki o określonej indukcyjności i filtry możemy kupić gotowe, należy zwrócić uwagę na rezystancję cewki (im mniejsza tym lepiej), natomiast filtr do subwoofera powinien przenosić określoną moc. Kondensatory kupujemy bipolarne, bardziej wymagający mogą zastosować kondensatory MKT, posiadający słuch absolutny - kondensatory polipropylenowe MKP (drogie! ale bardzo dobre). Kondensatory powinny być na napięcie co najmniej 100 V.

 

Aby nie zaprzątać głowy wzorami matematycznymi do obliczeń wartości elementów LC – na naszej stronie w Poradniku – zwrotnice podajemy wartości cewek i kondensatorów, jakie trzeba zastosować do budowy zwrotnicy.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin