Dbaj_o_zdrowie.doc

(36 KB) Pobierz
SCENARIUSZ

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OPRACOWANY PRZEZ ELŻIBETĘ GAŁAJ NAUCZYCIELKĘ P.M. NR 160 W ŁODZI

 

TEMAT : „DBAJ O ZDROWIE ”

 

CELE DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZE

 

1. Wyrabianie nawyków dbania o zdrowie i higienę.

2. Kształtowania umiejętności słuchania i rozumienia treści teatrzyków

3. Doświadczanie wrażeń dotykowych

4. Rozwijanie ruchowej inwencji twórczej.

5. Ćwiczenia oddechowe.

 

CELE OERACYJNE

 

1. Dziecko wie, że trzeba myć ręce przed posiłkiem i owoce przed zjedzeniem ich.

2. Zna przeznaczenie i nazwy przyborów toaletowych.

3. Potrafi rozpoznać znane przedmioty po kształcie.

4. Obrazuje wg własnych pomysłów wskazane czynności związane z higieną.

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE

 

kukiełki /Kubuś i mama/, przybory toaletowe, magnetofon, taśma z piosenką „Mydło”,

słomki i mydło do puszczania baniek /słomka dla każdego dziecka/

 

PRZEBIEG ZAJĘCIA

 

1.Zabawa integracyjna „Kroki”

   

    Dzieci stoją w kręgu. Nauczycielka prosi by kro do przodu zrobiły dzieci, które np.

-          rano myją zęby

-          myją ręce przed jedzeniem

-          myją owoce  przed zjedzeniem ich

-          lubią chodzić na spacery

-          lubią się gimnastykować

   Zabawa kończy się, gdy dzieci spotkają się w małym kręgu. Nauczycielka podkreśla, że 

   wszystkie te czynności służą zdrowiu, więc dzieci ,które te czynności wykonują dbają            

   o swoje zdrowie.                                                                                                              1.Teatrzyk pt. „Co się stało Kubusiowi” i rozmowa z dziećmi na temat czystości.

   TRESĆ

    KUBUŚ – Dzień dobry dzieci! /Kukiełka czeka na odpowiedź/

                      Dzisiaj mam wspaniały dzień. Rano zjadłem pyszne śniadanie: chleb z miodem 

                      i mleko. Czy Wy lubicie miód i mleko? / Odpowiedzi dzieci /

                      Radzę Wam żebyście jadły miód i piły mleko. Mama mówi, że po takim 

                      śniadaniu będę duży i zdrowy.  

                      Potem byłem z mamą na spacerze. Grałem w piłkę, bawiłem się w piasku.

                      Teraz mama szykuje obiad, bo po południu pójdziemy do kina.

                      O jej! Jestem bardzo głodny.

                      Mamusiu, mamusiu jestem bardzo głodny! /Wchodzi mama/

 

    MAMA -   O, dzień dobry dzieci!

                      Kubusiu jeszcze nie ma obiadu. Jeżeli jesteś głodny, to zjedz jabłuszko.

                      Tylko nie zapomnij go umyć przed jedzeniem!

                      A czy myłeś ręce po spacerze?

    KUBUŚ -  Jeszcze nie zdążyłem.

    MAMA -  To koniecznie umyj również ręce! /Mama wychodzi/ 

    KUBUŚ -  Umyj ręce, umyj jabłko – tyle pracy a ja jestem głodny.

                      Otrzepię ręce. To wystarczy. Wcale nie widzę brudu. Jabłka też nie będę mył.     

                      Zjem je szybko i mama nic nie zauważy. /Zjada jabłko, potem podśpiewuje i  

                      tańczy, lecz po chwili łapie się za brzuszek/

                      Jabłko było pyszne, ale teraz źle się czuję. Boli mnie brzuszek.

                      Mamo, mamusiu! /Wchodzi mama/

    MAMA -  Co się stało syneczku?

    KUBUŚ -  Boli mnie brzuszek i jest mi niedobrze.

    MAMA -  Rzeczywiście źle wyglądasz. Tylko nie rozumiem co się stało. Jadłeś same 

                      zdrowe pokarmy. Nie wiem co Ci mogło zaszkodzić.

                      A może Wy dzieci wiecie od czego mój synek rozchorował się?

  Rozmowa kukiełki z dziećmi. ”Kukiełka” tak kieruje rozmową aby dzieci powiedziały, że  

  należy myć ręce i owoce przed jedzeniem, bo bakterie, które są na brudnych rękach i 

  owocach mogą powodować różne choroby.

    MAMA -  Kubusiu, czy już wiesz od czego boli Cię brzuszek?

    KUBUŚ -  Wiem. Nie umyłem rąk i jabłuszka.

    MAMA -  Teraz zamiast iść do kina musisz wziąć lekarstwo i położyć się do łóżeczka.

                     Myślę, że już nigdy nie zapomnisz o myciu rąk i owoców przed jedzeniem.

  KUBUŚ -  Na pewno będę o tym pamiętał!

 

3. Piosenka „Brudne ręce”

 

Nauczycielka: Dzieci, a czy Wy myjecie ręce przed jedzeniem? /odpowiedź dzieci/

                        Żeby Kubuś nigdy o tym nie zapomniał zaśpiewajcie mu piosenkę o brudnych 

                        rękach.

Dzieci śpiewają poznaną wcześniej piosenkę.

 

Treść piosenki: Kiedy ktoś ma brudne ręce i rękami tymi je.

                            Czy myślicie, że to zdrowo moi drodzy?

                            Bo ja nie! Bo ja nie!

 

4. Zabawa taneczna przy piosence „Mydło” połączona z ruchem twórczym – 

    obrazowanie czynności za pomocą gestów.

 

Dzieci tańczą wg własnych pomysłów przy piosence „Mydło”. Na przerwę w muzyce 

obrazują ruchem czynności wymienione przez nauczyciela wg instrukcji:

 

-          Pokaż jak myjesz buzię.

-          Pokaż jak myjesz szyję .

-          Pokaż jak myjesz zęby.

-          Pokaż jak myjesz ręce.

-          Pokaż jak czeszesz się.

 

 

5. „Kim dotykowy” – zabawa uwrażliwiająca zmysły

 

Dzieci siedzą w kręgu. W środku nauczycielka układa grzebień, mydło, szczotkę do mycia rąk i paznokci, szczoteczkę do zębów, pastę do zębów, ręcznik.

Dzieci nazywają przedmioty i starają się określić do czego one służą.

Nauczycielka wkłada przedmioty do miseczki. Zakrywa oczy 5-ciu osobom. Dzieci losują przedmiot z miseczki, rozpoznają go po dotyku, podają nazwę,

/ Przedmioty wracają do miseczki. Zadanie wykonuje kolejne osoby – każdemu dziecku dajemy szansę rozpoznania przedmiotu po kształcie./

 

6. Mycie rąk w łazience

 

Dzieci omawiają czynności jakie wykonują przy myciu rąk. Myją ręce.

 

7. Ćwiczenie oddechowe – „Bańki mydlane”

 

Dzieci otrzymują słomki i starają się puszczać bańki mydlane.

                                                                        

 

 

                                                    Opracowała: Elżbieta Gałaj                                                                                      

                                                                           Nauczyciel P.M. nr w Łodzi

                                                                                                                      

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin