Strategia na lata 2007 d.d..doc

(57 KB) Pobierz
Strategia na lata 2007-2013 cztery FS

Strategia na lata 2007-2013  cztery FS

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

-Europejski Fundusz Społeczny

Fundusz Spójności

-Europejski Fundusz Rolny ROW

Fundusze w latach 2007-2013

         Zakres finansowania w ramach tych dwóch pierwszych FS ma być zasadniczo podobny do obowiązującego w latach 2004-2006.

         Finansowanie funduszu spójności ma dotyczyć dodatkowo m. in. enegrii odnawialnej i transportu publicznego w w dużych miastach

         Zasadniczy poziom współfinansowania FS pozostaje w dalszym ciągu na poziomie 25 %. Występuje wyraźna tendencja do eliminowania możliwości obniżenia współfinansowania do 20%.

         Obniżenie do 15 % w przypadku peryferyjnie położonych wysp (Polska północno-wschodnia i wschodnia).

         Na pozostałej części kraju dopuszczalny poziom dofinansowania do 20 %.

         Struktura alokacji środków:

         1/3 Fundusz Spójnosci,

         2/3 Fundusze strukturalne

         Komisja zaproponowała modyfikację FS;

Cel1- zorientowany na obszary o niskim poziomie rozwoju społeczno-ekonomicznego mierzony PKB na 1/miesz nieprzekraczającym 75 % średniej UE na poziomie regionów NUTS II.

Oznacza to, że wszystkie województwa Polski pozostaną beneficjentami FS jako Celu nr 1. 

 

         Cel nr 2- dotyczy konkurencyjności i zatrudnienia w regionach (w ramach 2004-2006 –stary służył restrukruryzacji regionalnej,

         Cel nr 3- dotyczy współpracy terytorialnej-transgranicznej i międzynarodowej.

Nowe zasady udzielania pomocy ze środków UE

         Pomoc regionalna przeznaczona jest na wyrównanie poziomu gospodarczego regionów państw członkowskich. Pomoc ta jest udzielana na nowe inwestycje oraz na tworzenie miejsc pracy związanych z tą inwestycją.

 

         Pomoc sektorowa udzielana jest sektorom gospodarki, które napotykają trudności gospodarcze. Pomoc może mieć w tym przypadku dwojaki charakter: ochronny – nakierowany na restrukturyzację lub utrzymanie sektora przez ograniczenie przyrostu produkcji, oraz stymulujący wzrost produkcji – w przypadku, gdy sektor nie jest w wstanie poradzić sobie w oparciu o własne środki z rosnącym popytem na produkty.

         Pomoc horyzontalna kierowana do wszystkich przedsiębiorstw i podmiotów bez względu na sektor gospodarki oraz region i udzielana jest w szczególności na szkolenia, na zatrudnienie, na ochronę środowiska oraz badania i rozwój MSP.

 

Zarys programów operacyjnych

         1.  Cele Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007-2013 będą realizowane w układzie pięciu programów horyzontalnych, odpowiadającym (zgodnie z Ustawą o Narodowym Planie Rozwoju z 20 kwietnia 2004 r.) kierunkom rozwoju.

          

Obok programów sektorowych realizowanych będzie 16 regionalnych programów operacyjnych zarządzanych na poziomie województw oraz  Program Operacyjny – Spójność terytorialna i konkurencyjność regionów – zarządzany na poziomie krajowym, ale przewidziany do rozwiązywania problemów ponadregionalnych.

 

4. Obok programów operacyjnych w ramach odpowiednich programów

finansowane w ramach programów europejskich oraz innych (np. ze źródeł Banku Światowego, Instrumentów Finansowych EOG i Norwegii) posiadające podobne cele, ale wdrażane w odrębny od przewidzianego dla programów operacyjnych horyzontalnych będą mogły być realizowane przedsięwzięcia i projekty sposób.

Odrębnie, poza systemem programów horyzontalnych, będzie realizowany program operacyjny pomocy technicznej, służący wsparciu wdrażania funduszy strukturalnych.

 

         Podstawowe cele programów regionalnych związane są z podnoszeniem konkurencyjności poszczególnych regionów oraz promowaniem zrównoważonego rozwoju.

         Programy obejmują szeroki wachlarz zagadnień takich jak; wsparcie dla rozwoju regionalnego i lokalnej infrastruktury transportowej (drogowej, kolejowej, przesyłu gazu), infrastruktury społeczeństwa informacyjnego, ochrony środowiska, edukacyjnej, ochrony zdrowia, 

          

         Infrastruktury zdrowia, gospodarki wodnej, ochrony powietrza, turystyki, wsparcia MSP, wsparcie regionalnego potencjału naukowego i akademickiego, twporzenie nmp oraz zadania w ramach spo wzl

         Zakłada się, że każdy z PO będzie miał podobny układ priorytetów- natomiast ich zawartość  i środki finansowe będą określane na poziomie regionalnym.

 

         Jak dotąd mogą mieć charakter regionalny, sektorowy i horyzontalny oraz pomocy technicznej

 

         Opis priorytetów operacyjnych

  Wszystkie realizowane w Unii Europejskiej programy współfinansowane z

  Europejskiego Funduszu Rolnego i Rozwoju Obszarów Wiejskich posiadać będą

   jednakowe priorytety odpowiadające zarysowanym powyżej obszarom

   problemowym związanym z rolnictwem i obszarami wiejskimi.

 

Europejski Fundusz Rolny ROW

Priorytet operacyjny nr 1 – oś 1. (gospodarcza): Wsparcie konkurencyjności

Celem priorytetu jest poprawa stanu potencjału ludzkiego obszarów wiejskich.

Wsparcie zostanie przeznaczone na działania szkoleniowe, informacyjne,

doradcze dla osób zatrudnionych w rolnictwie i leśnictwie oraz na działania

sektora rolnego i leśnego przyczyniające się do ułatwienia startu młodym rolnikom lub do zakończenia działalności rolniczej.

Kolejnym celem priorytetu jest restrukturyzacja potencjału materialnego.

Realizowane działania będą dotyczyły: unowocześnienia gospodarstw rolnych,

podwyższenia wartości lasów prywatnych, doskonalenia przetwórstwa i

marketingu podstawowej produkcji rolnej i leśnej, ulepszania infrastruktury

gospodarstw i obszarów leśnych.

W ramach priorytetu udzielane będzie również wsparcie w celu ułatwienia grupom producentów rolnych rozpoczęcia działalności.

 

         Priorytet operacyjny nr 2 – oś 2. (środowiskowa): Poprawa stanu środowiska i krajobrazu

         Celem priorytetu jest zrównoważone użytkowanie gruntów rolnych, które mogą być realizowane poprzez wsparcie obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania (obszary górskie, obszary z innymi utrudnieniami naturalnymi), wsparcie z tytułu inwestycji niedochodowych, tam gdzie takie inwestycje są konieczne do wywiązania się z zobowiązań w ramach programu rolno-środowiskowego lub mających na celu zrekompensowanie rolnikom poniesionych kosztów.

         Ponadto celem obszaru priorytetowego jest zachęcanie rolników do stosowania metod produkcji rolnej zgodnych z zasadami ochrony środowiska.

         Kolejnym celem priorytetu jest zrównoważone użytkowanie gruntów leśnych,

 

         Priorytet operacyjny nr 3 – oś 3. (społeczna): Podniesienie jakości życia na obszarach wiejskich i dywersyfikacja ekonomiczna obszarów wiejskich.

         Ponadto realizowane działania mogą być ukierunkowane na zapewnienie podstawowych usług na rzecz wsi lub grupy wsi i związanej z nimi małej infrastruktury oraz na badania i inwestycje związane z ochroną dziedzictwa kulturowego wsi.

         Działania realizowane w ramach priorytetu mogą być również ukierunkowane na integrację i aktywizację mieszkańców obszarów wiejskich.

Wdrażanie strategii lokalnych

         W przypadku wsparcia działania wykonywane w ramach strategii muszą spełniać cele, jakie dla każdego z priorytetów stawia rozporządzenie Rady UE, dotyczące wsparcia rozwoju obszarów wiejskich z EFRROW.

 

         Priorytety:

         Priorytet I - Różnicowanie działalności w celu zapewnienia alternatywnych źródeł dochodu.

         Priorytet II -Zachowanie walorów przyrodniczo-krajobrazowych.

         Priorytet III -Aktywizacja społeczności wiejskiej

         Priorytet IV- Rozbudowa infrastruktury technicznej.

 

         Obszar metropolitarny to układ przestrzenny składający się z dużego miasta i otaczających je terenów ściśle z nim funkcjonalnie powiązanych, charakteryzujących się ;

-          wysoką jakością usług i wyposażenia materialnego;

-          Wysokim potencjałem innowacyjnym w zakresie technicznym, ekonomicznym, społecznym, politycznym i kulturalnym;

-          Wysoka konkurencyjnością prod i usług w wymiarze kraj i międzyn;

-          Silnymi wew więzami współpracy gospodarczej, społ i instytucjonalnej;

-          Intensywnymi połaczeniami z innym metropoliami krajowymi i międzyn;

-          Wyjątkowością i specyfiką miejsca i jego atrakcyjności nie tylko w skali kraju,  ale i w skali miedzynarodowej   

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin