BURZYK POPIELATY.doc

(267 KB) Pobierz
----------------------------





----------------------------

 



Burzyki  popielate  spotkać  można  w wielu  miejscach  na oceanie, ponieważ  wędrują z chłodnych, subarktycznych  wód  wokół Islandii aż na  morza  tropikalne  u brzegów Ameryki  Południowej. Te morskie  ptaki  pojawiają  się  w północnej  i południowej  części Pacyfiku. Choć  są  rozproszone na większości obszarów  Ziemi,  mają  wrodzony, silny  instynkt,  który  prowadzi  je z powrotem  do  domu. Z jego pomocą  powracają  do swych oddalonych gniazdowisk. Burzyki  popielate mają długie,  wąskie  skrzydła, zbudowane, tak, że w locie ptak nie musi  ponosić prawie  żadnego wysiłku. By utrzymać  się w powietrzu, wykorzystując  prądy powietrzne, powstające w wyniku falowania wód oceanu.   



 

Burzyk  popielaty  żywi  się głównie  rybami,  małymi gatunkami śledzi  i sardelami, a także  głowonogami  i niewielkimi skorupiakami.

   

Poluje  na nie, latając  z łopotem  skrzydeł, nisko  nad wodą. Jego  nogi  dotykają prawie  fal. Niekiedy  burzyki  rzucają  się do wody  z wysoka, czasem,  goniąc  zdobycz, nawet  nurkują. Najchętniej  polują  w nocy, kiedy plankton  - i wraz z nim wszystkie zwierzęta  - wypływa na powierzchnię. Ponieważ ławice ryb wędrują  po oceanie,  burzyki muszą  też  wytrwale podążać  za odkrytym  stadem  lub podejmować  długie  wyprawy, dopóki  nie napotkają  bogatych  źródeł pożywienia. W okresie   wychowania  piskląt  rodzice muszą  przelatywać  setki  kilometrów 

między  gniazdowiskiem, a dobrym łowiskiem.



         

 

·     Nogi burzyka  popielatego  są osadzone  tak  daleko  w tyle, że  mogą  działać  jak śruba okrętowa, umożliwiając szybki ruch  w wodzie. Na lądzie  jednak   ptaki  poruszają  się wolno  i niezdarnie,  powoli przemieszczają  się  w przód,  pomagając  sobie dziobem i załamaniem skrzydeł.

·     Burzyki należą  do ptaków  rurkonosych,  dlatego  mają  rurkowato  wyciągnięte nozdrza. Przypuszcza się, że służy  to do wydalania nadmiaru  soli z ciała  lub zabezpiecza przed wdychaniem  wody.

·     Burzyka  popielatego  po raz pierwszy  opisano  naukowo  już  w roku 1586, na podstawie kilku ptaków  gniazdujących  na wyspie Man.

 

·     Burzyki  popielate łączą  się w trwałe  pary, ale większość  roku spędzają oddzielnie. Spotykają  się dopiero  wiosną, kiedy powracają  do gniazdowisk. 

 

6,

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin