fiszki anatomiczne.doc

(54322 KB) Pobierz





 





 







 







 







 

Mięsień zginacz powierzchowny palców flexor digitorum superficialis : Płaski, szeroki mięsień zakończony czterema ścięgnami. Proksymalnie mięsień dzieli się na dwie głowy:głowa ramienno-łokciowa tworzy przyczep na nadkłykciu przyśrodkowym kości ramiennej oraz na wyrostku dziobiastym kości łokciowej głowa promieniowa rozpoczyna się w proksymalnej części powierzchni przedniej kości promieniowej. Łuk ścięgnisty przykrywa nerw pośrodkowy oraz naczynia łokciowe. W dalszym przebiegu mięsień rozdziela się na cztery brzuśce dające początek czterem płaskim ścięgnom. Brzuśce oraz ścięgna biegnące do palca III i IV leżą powierzchownie, przykrywając brzuśce i ścięgna palca II i V. Funkcja :  Zginanie ręki i palców. Osiągnięcie największej siły zgięcia umożliwia zgięcie grzbietowe dłoni. W skrajnym zgięciu dłoniowym mięsień traci większość swojej siły.

Unaczynienie : gałęzie od tętnicy promieniowej

gałęzie od tętnicy łokciowej

Unerwienie : nerw pośrodkowy

Mięsień nawrotny czworoboczny pronator quadratus: Rozpostarty między przyczepami zlokalizowanymi na dolnej przedniej i częściowo tylnej powierzchni kości łokciowej oraz dolnej przedniej i bocznej części kości promieniowej.

Funkcja: Nawracanie przedramienia. Zwieranie powierzchni stawowych stawów promieniowo-łokciowych.

Unaczynienie: tętnica międzykostna przednia

Unerwienie: nerw międzykostny przedni (od nerwu pośrodkowego)

Mięsień zginacz długi kciuka flexor pollicis longus: Położony bocznie od mięśnia zginacza głębokiego placów w trzeciej warstwie zginaczy przedramienia. Przyczep proksymalny znajduje się na powierzchni przedniej kości promieniowej oraz na przylegającym fragmencie błony międzykostnej, pomiędzy przyczepem mięśnia nawrotnego czworobocznego i mięśnia odwracacza. Długie płaskie ścięgno przechodzi przez boczną część kanału nadgarstka, we własnej pochewce maziowej, następnie w obrębie kłębu między dwiema głowami mięśnia zginacza krótkiego kciuka, łączy się z podstawą dystalnego paliczka kciuka. Przed wejściem ścięgna do kanału nadgarstka na powierzchni mięśnia przebiega tętnica promieniowa. W tym miejscu wyczuwa się jej tętno. Mięsień ten występuje jako samodzielny zginacz tylko u człowieka. U innych naczelnych połączony jest ze zginaczem głębokim palców.

Funkcja: Zginanie ręki i kciuka. Niewielkie odwodzenie ręki.

Unaczynienie : gałęzie od tętnicy promieniowej

gałęzie od tętnicy międzykostnej przedniej

Unerwienie: nerw międzykostny przedni (gałąź nerwu pośrodkowego)

Mięsień zginacz głęboki palców flexor digitorum prof.undus: Przyczep bliższy obejmuje górną i przyśrod kową część kości łokciowej i sąsiadujące fragmenty bło ny międzykostnej przedramienia. Poniżej połowy długo ści przedramienia brzusiec przechodzi w cztery płaskie ścięgna, wnikające do kanału nadgarstka. Dalej biegną one rozbieżnie do II-V palca, przebijając na wysokości paliczka bliższego, rozdzielone na dwie odnogi, ścięgno mięśnia zginacza powierzchownego palców. Funkcja: Zginanie ręki oraz wszystkich stawów II-V palca. Przy  wodziciel ręki. Zbliża do siebie rozstawione palce. Ćwic ząc można nabrać umiejętności selektywnego zginania paliczków dalszych Unaczynienie: gałęzie od tętnicy ło kciowej gałęzie od tętnicy międzykostnej przedniej Une rwienie: nerw łokciowy nerw pośrodkowy Unerwienie zespolone pozwala zachować częściowo funkcję po sele ktywnym uszkodzeniu jednego z nerwów.

Mięsień prostownik promieniowy krótki nadgarstka extensor carpi radialis brevis: Przyczep proksymalny zlokalizowany jest na nadkłykciu bocznym kości ramiennej oraz na powięzi przedramienia. Dodatkowo zrasta się z sąsiadującymi mięśniami. W połowie długości przedramienia przechodzi w długie płaskie ścięgno, przebiegające przez drugi przedział troczka prostowników, wraz ze ścięgnem mięśnia prostownika promieniowego długiego nadgarstka. Przyczep dystalny zlokalizowany jest na grzbietowej powierzchni podstawy III kości śródręcza.

Funkcja: prostowanie ręki

Unaczynienie: tętnica poboczna promieniowa od tętnicy głębokiej ramienia

tętnica wsteczna promieniowa od tętnicy promieniowej

Unerwienie: nerw promieniowy

Mięsień prostownik promieniowy długi nadgarstka : extensor carpi radialis longus : Przyczep proksymalny zlokalizowany jest na przegrodzie międzymięśniowej bocznej ramienia, bocznym brzegu i nadkłykciu bocznym kości ramiennej. W połowie długości przedramienia przechodzi w długie płaskie ścięgno, przebiegające wzdłuż powierzchni bocznej kości promieniowej, a następnie przechodzące przez drugi przedział pod troczkiem prostowników. Przyczep dystalny zlokalizowany jest na grzbietowej powierzchni podstawy II kości śródręcza. Funkcja: Zgina przedramię w stawie łokciowym. Lekkie nawracanie przedramienia. Zgięcie ręki grzbietowo i odwodzenie ręki. Antagonista zginaczy długich palców. Unaczynienie: tętnica poboczna promieniowa od tętnicy głębokiej ramienia tętnica wsteczna promieniowa od tętnicy promieniowej Unerwienie :nerw promieniowy

Mięsień ramienno-promieniowy  brachioradialis: Przyczep proksymalny zlokalizowany na bocznym brzegu dolnej połowy kości ramiennej oraz na przegrodzie międzymięśniowej bocznej ramienia. Biegnąc ku dołowi przechodzi w długie płaskie ścięgno w połowie długości przedramienia, kończące się powyżej wyrostka rylcowatego. Funkcja :Silny zginacz stawu łokciowego. Nieznacznie nawraca i odwraca przedramię. Unaczynienie: tętnica poboczna promieniowa od tętnicy głębokiej ramienia

tętnica wsteczna promieniowa od tętnicy promieniowej Unerwienie: gałązki od nerwu promieniowego

Mięsień prostownik palca małego extensor digiti minimi: Przyczep bliższy rozpoczyna się wspólnie z przyczepem mięśnia prostownika palców. Ścięgno przechodzi przez piąty przedział trocza prostowników. W końcowym odcinku kieruje się do V placa i przechodzi w rozcięgno grzbietowe.

Funkcja: Prostowanie V palca. Przywodzenie V palca.

Unaczynienie: tętnica międzykostna tylna

Unerwienie: gałąź głęboka nerwu promieniowego

Mięsień prostownik palców extensor digitorum: Przyczep bliższy znajduje się na nadkłykciu bocznym kości ramiennej, więzadle pobocznym promieniowym, więzadle pierścieniowatym i na powięzi przedramienia. Dodatkowo zrasta się z sąsiednimi mięśniami. W połowie długości przedramienia mięsień dzieli się na trzy brzuśce zakończone długimi, płaskimi ścięgnami. Ścięgna przechodzą przez czwarty przedział trocza prostowników razem ze ścięgnem mięśnia prostownika wskaziciela. W końcowym odcinku ścięgna przechodzą w rozcięgno grzbietowe i przyczepiają się na podstawach dalszych paliczków.

Funkcja: Prostowanie palców w stawach śródręczno-paliczkowych. Odwodzenie palców. Najsilniejszy prostownik ręki.

Unaczynienie: tętnica międzykostna tylna

Unerwienie: gałąź głęboka nerwu promieniowego

Mięsień odwracacz supinator: Przyczep proksymalny zlokalizowany jest na grzebieniu mięśnia odwracacza kości łokciowej w pobliżu przyczepu mięśnia łokciowego, na więzadle pierścieniowatym stawu promieniowo-łokciowego bliższego, na więzadle pobocznym promieniowym, na nadkłykciu bocznym kości ramiennej. Obejmuje 1/3 górną kości promieniowej. Zakończony jest na tylnej, bocznej i przedniej powierzchni tej kości, dystalnie od guzowatości kości promieniowej.Funkcja: odwracanie ręki i przedramienia Unaczynienie: tętnica wsteczna międzykostna tętnica wsteczna promieniowa od tętnicy promieniowej Unerwienie :nerw promieniowy




...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin