Scenariusz zajęć - zestaw ćwiczeń prowadzony Metodą Ruchu Rozwijającego.doc

(36 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć

z zakresu edukacji zdrowotno - ruchowej

 

 

Data:

Grupa wiekowa: 3-6 latki

Treści programowe:

-   uczestniczenie w zabawach ruchowych,

- uczestniczenie w ćwiczeniach gimnastycznych z wykorzystaniem metod twórczych (Weroniki Sherborne)

Temat zajęć: Zestaw ćwiczeń prowadzonych metodą Ruchu Rozwijającego.

Cele edukacyjne (w formie zoperacjonalizowanej) - dziecko:

- potrafi dzielić przestrzeń z innymi dziecmi i nawiązać z nimi kontakt,

- potrafi współpracować z partnerem,

- potrafi ćwiczyć w pogodnym, wesołym nastroju,

- potrafi wykorzystać pozytywnie emocje i nadmiar energii.

Metody nauczania:

- czynne

- słowne

- oglądowe

+ Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, elem. metody Dennisona, masażyki.

Formy organizacyjne:

- zbiorowe

- indywidualne

- zespołowe

- w parach

Środki dydaktyczne: magnetofon, kaseta z muzyka relaksacyjną.

Szczegółowy przebieg zajęć:

Tok zajęć

Czynności nauczyciela

Czynności dzieci

 

 

 

Ćw. świadomości ciała i przestrzeni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Relacje „z”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Relacje „przeciwko”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Relacje „razem”

 

Powitanie piosenką: „Wszyscy są, Witam Was …”

 

powitanie częściami ciała – s-tka wskazuje części ciała które się witają,

 

ruchy naprzemienne,

 

 

 

 

 

wykonujemy śmieszne miny

 

 

relaks przy muzyce – w rytm tańczą poszczególne części ciała,

 

 

„Hustawka”

 

 

 

„Tunel”

 

 

 

 

Ciągniecie za kostki partnera,

 

 

 

 

Relaksacyjny masażyk

 

 

 

Przepychamy się plecami

 

 

 

 

Odklejanie od podłogi – s-tka naśladuje smarowanie klejem rąk i nóg dzieci,

 

Relaks „Kołyska”– słuchanie kołysanki,

 

 

 

„Rozeta”,

 

 

 

 

 

Relaks czwórkami,

 

 

 

 

 

Pożegnanie grupy „Iskierką przyjaźni”

 

Dzieci śpiewają i pokazują,

 

 

dzieci witają się określonymi częściami ciała,

 

dzieci leżą na placach, kolana zgięte, łokcie zgięte. Prawym kolanem dotykamy lewego łokcia, następnie zmiana,

 

dzieci siedzą w kole i wykonują śmieszne miny,

 

dzieci słuchają poleceń s-tki: najpierw tańczą ręce, potem nogi, głowa …

 

dzieci dobierają się w pary, partnerzy na przemian wykonują przysiad,

 

dzieci w parach wykonują tunel, ostatnia para przechodzi przez tunel i tworzy pierwszą parę,

 

jedno dziecko z pary kładzie się na plecach, drugie próbuje je przeciągnąć po podłodze,

 

dzieci siedzą w kole odwrócone do kolegi wykonują masażyk,

 

dzieci w parach, jedno odpycha drugie plecami, nast. próba sił – odpychają się wzajemnie,

 

dzieci przyklejone do podłogi próbują się oderwać,

 

dzieci relaksują się, odpoczywają, wyciszają, czują się bezpiecznie,

 

dzieci dobierają się po czworo, kładą na placach, jednocześnie podnoszą się i opadają, podnosi się tylko dwóje dzieci itp.

 

Dzieci siadają w kole, plecami do siebie wykonują rysunki na plecach kolegi wg wskazówek s-tki i samych dzieci,

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin