3-4 latki pokazowa_Pude_ko_nastroj_w_-_nakle.doc

(1118 KB) Pobierz

Scenariusz zajęcia pokazowego dla nauczyciela kontraktowego przeprowadzonego w grupie dzieci 3-4 letnich 20.04.2005r.

STYMULOWANIE U DZIECI FORM KOMUNIKACJI

Wyrażanie emocji w formie werbalnej

 

 

Prowadząca: Ewa Jędruch

 

Temat: Pudełko nastrojów – naklejanie na kolorowe pudełko „minek’, przedstawiających różne stany emocjonalne.

 

Cele ogólne:             

- rozwijanie aktywności, samodzielności dzieci

- utrwalenie różnego rodzaju uczuć, sposoby ich okazywania.

 

Cele operacyjne:

- dziecko potrafi współdziałać z partnerem w zabawie

- chętnie uczestniczy w zajęciach

- potrafi nazwać „miny” eksponowane na obrazku oraz określić uczucia.

 

Rodzaj aktywności: słowna, ruchowa, dramatyczna, plastyczna.

Formy pracy: z całą grupą, indywidualna.

Pomoce: sylwety do ilustracji wiersza – „minki” oraz „minki” w pięciu kolorach nawleczone na tasiemki (każdy nastrój w innym kolorze), tamburyno, ilustracje, pudełka oklejone kolorowym papierem samoprzylepnym, mazaki, klej, lusterka.

 

Przebieg

 

 

 

1.     Słuchanie wiersza D. Jasicy pt. „Jak się zmieniam”, ilustrowanego symbolami minek twarzy.

 

W ciągu dnia miewam różne humory:

Inna jest mina wesoła,

inna, gdy jestem chora.

Gdy się boje krzyczę – Ooo!

Gdy zjadam cytrynę,

To mam kwaśną minę.

Gdy jestem zły,

Moja mina przypomina pysk rekina.

 

 

2.     Wypowiedzi dzieci na temat „Co oznacza taka mina”. Określanie nastroju na ilustracjach, np. które postaci się lubią, kto się gniewa itp.

 

 

3.     Zabawa mimiczna z lusterkami „Jestem wesoły – jestem smutny”, a następnie pokazywanie określonego wyrazu twarzy przy ponownym słuchaniu wiersza. Zachęcenie dzieci do pokazywania innych, wymyślonych przez nie minek.

 

 

4.     Praca przy stolikach, na których przygotowane są kolorowe pudelka i zestawy kół (dla 4-latków) oraz gotowych „minek” (dla 3-latków). Dzieci starsze rysują mazakami wybrane „minki”, następnie oklejają pudełko, tworząc „pudełko nastrojów”. Dzieci młodsze naklejają gotowe, wybrane „minki” na pudełko.

 

 

5.     Ustawienie „w węża” i zabawa ruchowa z emblematami na tasiemkach. Na sygnał tamburyna dzieci dobierają się w zespoły o takich samych minach, następnie o minach przeciwstawnych albo wymieniają się między sobą znaczkami. Zabawa toczy się w zależności od zainteresowań dzieci.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


                  kwaśna mina                                                gniew





 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

               smutek                                                   zadowolenie





 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                  strach



...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin