SCENARIUSZ - strauss.doc

(28 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘCIA PRZEPROWADZONEGO W GRUPIE 4 - 5 latów

SCENARIUSZ  ZAJĘCIA PRZEPROWADZONEGO W GRUPIE  5 - latków

TEMAT: AKTYWNE SŁUCHANIE MUZYKI WG B. STRAUSS

 

Prowadząca:  

Cel ogólny:

-         rozwijanie wrażliwości słuchowej i umiejętności odbierania muzyki;

-         rozbudzanie zainteresowania grą na instrumentach

 Cele szczegółowe: (dziecko...)

      -     potrafi wykonać instrument smyczkowy,

-     potrafi wydobyć dźwięk na instrumencie smyczkowym poprzez szarpnięcie struny palcem,

-     umie płynnie zatańczyć taniec kubków z wirującą wstążką

Metody: aktywne – B. Strauss.

Formy: indywidualna, grupowa.

Środki dydaktyczne: Materiały plastyczne do wykonania instrumentu smyczkowego – plastikowe kubki, gumka recepturka, kolorowa bibuła, taśma klejąca, 

        nagranie utworu Pizzicato z baletu Sylwia czyli nimfa  Diany Leo Delibes’a,

        nagranie pląsów : powitanie „Wszyscy są”, pożegnanie „ Zajęcia skończone” -  KLANZA

Przebieg: 

1.   Powitanie zabawą : „Wszyscy są” / KLANZA 

Ustawienie : parami po obwodzie koła, twarzami do siebie / powstaje koło wewnętrzne i zewnętrzne

Dzieci powtarzają tekst: Wszyscy są witam was !Zaczynamy już czas!

                                           Jestem ja, jesteś Ty, raz, dwa, trzy!

Taniec:

·        klaśniecie w swoje ręce i prawymi dłońmi na krzyż z partnerem,

·        klaśniecie w swoje ręce i lewymi dłońmi na krzyż z partnerem,

·        klaśniecie w swoje ręce i prawymi dłońmi na krzyż z partnerem,

·        klaśniecie w swoje ręce i lewymi dłońmi na krzyż z partnerem,

·        pokazanie na siebie, na partnera,

·        3 klaśnięcia oburącz w dłonie partnera i przesunięcie się kola zewnętrznego o jedną osobę w prawo.

·        Całość powtarzamy.

2.   Wykonanie instrumentów smyczkowych z plastikowych kubeczków, gumki recepturki i kolorowej bibuły. 

3.   Nagranie Pizzicato – gra na instrumentach smyczkowych wykonanych przez dzieci; 

·     wyjaśnienie techniki wydobywania dźwięków na instrumentach smyczkowych poprzez szarpnięcie struny palcem

·     zaproszenie do gry na wcześniej wykonanym instrumencie smyczkowym

        Ustawienie – dzieci siedzą na krzesełkach w kole

       Rekwizyty – instrumenty smyczkowe wykonane przez dzieci

       Pizzicato gumkami – dzieci szarpią gumki na drugiej ćwierćnucie w takcie

4.   Taniec kubków – dzieci wykonują taniec z kubkiem i wirującą wstążką podkreślając jego płynny charakter . 

5.   Pląs pożegnalny: „Zajęcia skończone / KLANZA 

Ustawienie: porami po obwodzie koła, twarzami do siebie/ powstaje koło wewnętrzne i zewnętrzne

 Tekst: „ Zajęcia skończone         I chce nam się jeść.

                                                 Do domu idziemy,

                                                        Adieu, bay- bay, cześć!

Taniec:        

·        2 klaśnięcia w swoje ręce,

·        2 klaśnięcia w ręce sąsiada,

·        masujemy się po brzuszku

·        2  klaśnięcia w swoje ręce,

·        2 klaśnięcia w ręce sąsiada,

·       machamy ruchem pożegnalnym do partnera, koło zewnętrzne przesuwa się o jedną

        osobę w prawo.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin