Konspekt_Integracja.doc

(65 KB) Pobierz
Konspekt zajęć

Szkoła Podstawowa nr 1                                                                                                                                           

     ul. Cecylii 30

  47-400 Racibórz

Klasa II „a” integracyjna                                                                                                   

 

 

 

 

Scenariusz zajęć integracyjnych w kl.II

 

 

 

 

 

 

Opracowały:                                                                     

mgr Jarosława Kolorz                                         

mgr Barbara Śmieja                                         

 

 

 

 

 

 

Racibórz , wrzesień 2001


Scenariusz zajęć integracyjnych w kl.II

 

1. Ośrodek tematyczny:   Polska w Europie.

 

2. Temat dnia:   Szwecja, Niemcy i Polska w literaturze  dziecięcej.

 

3. Tematyka zajęć w ośrodku dziennym:

Szwecja, Niemcy i Polska w literaturze  dziecięcej: Astrid Lindgren „Pippi Langstrump”, J.W. Grimm „Kot w butach” i legenda „Bazyliszek”. Wyodrębnianie i zaznaczanie na mapie Europy państw: Niemiec, Szwecji i Polski oraz ich stolic. Ciche czytanie ze zrozumieniem krótkich urywków tekstów. Pisanie z pamięci tytułów omawianych utworów. Ustalenie kolejności wydarzeń tekstów. Rozmowa na temat poszanowania książek i możliwości poznania świata z ich kart. Poznanie pojęć: legenda, bajka, powieść. Zbiorowa i indywidualna recytacja wiersza pt. ,,Tu mieszkam”. Dodawanie i odejmowanie wewnątrz drugiej dziesiątki. Przeliczanie elementów zbiorów i wyodrębnianie ze zbioru książek podzbiorów: legend, bajek i powieści. Gry matematyczne. Zabawy muzyczno-ruchowe usprawniające percepcję wzrokową, słuchową i ruchową. Wykonywanie prac plastycznych związanych z tematem zajęć. Prezentacja pierwszego w nowym roku szkolnym numeru gazetki szkolnej „Piegus”.

 

4. Cel ogólny:

Zapoznanie dzieci z położeniem Niemiec, Szwecji i Polski na mapie Europy oraz z ich symbolami narodowymi.  Kształcenie umiejętności pisania z pamięci jako etapu przejściowego do ćwiczeń w pisaniu ze słuchu. Rozwijanie  percepcji wzrokowej, słuchowej i ruchowej.  Wyrabianie  nawyków poszanowania książek.

 

5. Cele operacyjne:

uczeń zna:

·        położenie Niemiec, Szwecji i Polski na mapie Europy,

·        symbole narodowe omawianych  państw,

·        zasady pisania z pamięci,

·        zasady zabaw (usprawniających percepcję wzrokową, słuchową i ruchową),

·        reguły gier matematycznych,

·        zasady pracy w grupach,

·        tytuły i autorów omawianych utworów;

 

uczeń  rozumie:

·        pojęcia: legenda, bajka, powieść,

·        potrzebę bezbłędnego pisania tekstów,

·        potrzebę estetycznego pisania,

·        zasady pracy w grupach,

·        potrzebę zachowania bezpieczeństwa podczas zabaw,

·        potrzebę poszanowania książek;

 

uczeń potrafi:

·        pokazać na mapie państwa: Szwecję, Niemcy i Polskę,

·        dobrać flagę do nazwy państwa,

·        ułożyć plan wydarzeń z rozsypanki zdaniowej,

·        pisać z pamięci krótkie zdania,

·        kojarzyć i wiązać ze sobą podane informacje oraz wyciągać z nich wnioski,

·        czytać cicho ze zrozumieniem,

·        głośno przeczytać zdania,

·        odpowiadać całym zdaniem na pytania nauczyciela,

·        dodawać i odejmować w zakresie 20 z przekroczeniem progu dziesiątkowego,

·        przeliczać elementy w zbiorach i podzbiorach,

·        przestrzegać reguły w grach matematycznych,

·        łączyć ruch z muzyką,

·        uważnie słuchać,

·        pracować w grupie,

·        włączyć się do wspólnych zabaw,

·        dbać o porządek w miejscu pracy.

·        zachować dyscyplinę w trakcie zajęć.

 

6. Metody pracy:

·        słowna – pogadanka, objaśnianie,

·        oglądowa – pokaz,

·        działań praktycznych – pokazywanie państw na mapie Europy, prezentacja rekwizytów, praca z tekstem, zabawy rozwijające percepcję słuchową, wzrokową i ruchową, układanie planu wydarzeń z rozsypanki zdaniowej, pisanie zdań z pamięci.

 

7. Formy pracy:

·        zbiorowa jednolita i zróżnicowana,

·        indywidualna jednolita i zróżnicowana,

·        grupowa.

 

8. Środki dydaktyczne:

·        kartki z działaniami matematycznymi

·        pudła ze „skarbami”:

-                     maskotka smoka

-                     maskotka kota

-                     maskotka małpki

-                     urywki tekstu

-                     lusterko

-                     kamień

-                     kuferek

-                     złote monety

·        koperty:

-                     tytuły utworów

-                     notki biograficzne o autorach

-                     nazwy państw

-                     nazwy stolic

-                     flagi

-                     objaśnienia pojęć: legenda, bajka, powieść

·        książki

·        mapa polityczna Europy

·        karta pracy

·        plansze z grami matematycznymi

·        gazetka klasowa „Piegus”

 

Przebieg zajęć

Uwagi

I.              Część wstępna.

 

1.                           Powitanie gości (w trzech językach):

-                                   Dzień dobry          (język polski)

-                                   Good morning       (język angielski)

-                                   Guten Tag             (język niemiecki)

 

2.                           Podział dzieci na trzy grupy wg uzyskanych wyników działań matematycznych np. :

 

        20 - 8 =       19 - 3 =        18 - 0 =

      

        9 + 3 =        7 + 9 =        11 + 7 =

 

II.        Część właściwa.

 

1.                           Praca dzieci w grupach.

 

2.                           Prezentacja „skarbów” z pudeł (rekwizytów i fragmentów tekstów) :

-                                   bajka „Kot w butach” - kot maskotka, buty, urywek tekstu :

(...) - I co ja mam z tobą zrobić? - spytał kota najmłodszy syn.

Kot odezwał się ludzkim głosem:

- Każ mi uszyć parę butów, Michale, a ja zrobię z ciebie wielkiego pana!

Michał aż się roześmiał na taką propozycję, ale poszedł do szewca. Szewc udając, że wcale nie dziwi go takie zamówienie, wziął miarę i już po kilku dniach kot przechadzał się w eleganckich butach.(...)

 

-                                   legenda „Bazyliszek” - smok, lusterko, kamień, urywek tekstu:

(...) Było w lochu czarne przejście. Czarnym przejściem w ciszę czarna poszedł Wojtek ...

Widział skarby, które Bazyliszek zgarnął. Wojtek lustro niósł jak tarczę. Innej broni z sobą nie miał. Spojrzał w lustro Bazyliszek i ... na widok swój skamieniał! (...)

 

-                                   powieść „Pippi Langstrump” - kuferek, złote monety, maskotka małpka, urywek tekstu:

(...) Pippi była bardzo dziwnym dzieckiem. A najdziwniejsze, że była taka silna. Tak niezwykle silna, że na całym świecie nie znalazłoby się policjanta równie silnego jak ona. Mogła podnieść całego konia, jeśli chciała. Czasem przychodziła jej na to ochota. Miała własnego konia, którego kupiła za jedną ze swych wielu złotych monet tego samego dnia, gdy powróciła do Willi Śmiesznotki.

 

3.                           Objaśnienie pojęć:

-                                   legenda :

legenda to opowieść fantastyczna o niezwykłych wydarzeniach i postaciach, przekazywana z pokolenia na pokolenie. Zwykle zawiera w sobie elementy prawdy historycznej.

-            ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin